Greanpeace sa pustil do konzolovej vojny, no aktivistov tejto organizácie nezaujímali také filozofické úvahy ako platby za multiplayer, nedostatok exkluzivít, kvalita photoshopovaných obrázkov, prázdne sľuby, ale nebezpečné chemikálie (bróm, berýlium, ftaláty, PVC) použité na výrobu herných konzol. Všetky tri z novej generácie - PS3, Xbox360 a Wii - boli rozobrané do poslednej skrutky a podrobené „Zelenému testu". Výsledok? Ani jedno zariadenie nezodpovedá predstavám Greenpeacu, teda žiaden flamewar.
V každej z konzol sa našlo vysoké percento brómu použitého vo viacerých komponentoch. PS3 a Xbox360 obsahovali navyše aj vysoké množstvo ftalátov, ktoré EU prísne zakazuje používať v hračkách a výrobkoch určených pre starostlivosť o dieťa. Wii-čku bolo vytknuté používanie zliatiny z brómu na elektrické kontakty, na druhej strane Sony dostala pochvalu za ukážkové elektronické obvody bez použitia brómu a Microsoft za minimálny obsah brómu v materiáloch použitých na kryty.
S vnútrom konzol neprichádzate do styku každý deň, ale je dobré vedieť, aké toxické materiály sa spolu s kremíkom pečú odohranou každou hodinou. Výrobcovia sú si toho vedomí a na ovládače používajú výhradne „zelené" materiály, tieto komponenty dokonca spĺňajú prísne európske normy, ktoré regulujú používanie nebezpečných látok v elektronike.
Greenpeace so svojou správou Playing Dirty vysiela signál smerom k výrobcom konzol so slovami, že vyrobiť „zelenú konzolu" nie je vôbec ťažké, stačí ak sa pozrú pod kapotu konkurencie a nahradia vlastné „špinavé" komponenty tými „zelenými".
Výrobcovia konzol ležia Greenpeacu v žalúdku už poriadne dlho, pretože práve tento rýchlo sa rozvíjajúci segment elektroniky naviac prispieva k znečisťovaniu prostredia výrobou, používanými materiálmi, ako aj zvyšovaniu elektronického odpadu. Ako sme informovali dávnejšie, Nintendo patrí medzi najväčších znečisťovateľov planéty spomedzi výrobcov elektroniky.