Ako je to s bezpečnosťou Oculus Rift? |
Dokument pribalený k SDK varuje pred balkónmi, pádmi zo schodov a jazdou na bicykli.
O žalúdočnej nevoľnosti, ktorá sa môže dostaviť pri používaní headsetu virtuálnej reality už počul asi každý. Výrobca Oculus Riftu však museli kvôli dodržaniu rôznych zákonov a ochrane pred súdnymi žalobami pripraviť o čosi rozsiahlejší zoznam nebezpečenstiev spojených s používaním jeho produktu. Redaktor PC Gameru si ho na rozdiel od väčšiny ostatných majiteľov SDK Oculusu podrobne prečítal a narazil aj na niekoľko zaujímavých upozornení.
V dokumente "Oculus Health and Safety Warnings" sa samozrejme nájdu aj klasické upozornenia náležiace ku každému elektrospotrebiču. Oculus by ste teda v žiadnom prípade nemali používať pod vodou ani v blízkosti otvoreného ohňa, v prípade ťažkostí neodkladne vyhľadať lekársku pomoc atď. Nechýba ani upozornenie, že nie je dobré hrať niekoľko hodín v kuse. Ďalej je to však zaujímavejšie:
"Headset vytvára dokonalý zážitok virtuálnej reality a nedovoľuje vám vidieť vaše reálne okolie. Nikdy si neprestaňte uvedomovať svoje okolie a počas celej doby používania zostaňte sedieť na jednom mieste. Zvlášť sa uistite, že nesedíte v blízkosti iných ľudí, objektov, schodov, balkónov, okien ani nábytku. Počas používania headsetu nepoužívajte ostré ani inak nebezpečné predmety."
Spoločnosť Oculus VR pre istotu ešte osobitne upozornila aj na skutočnosť, že ich headset, po ktorého nasadení nič okolo seba nevidíte, nie je vhodné používať počas šoférovania: "Nikdy si headset nenasadzujte v situáciách, ktoré si vyžadujú vašu pozornosť, napríklad pri chôdzi, bicyklovaní alebo šoférovaní." Oculus tiež nie je vhodný pre deti: "Produkt nie je určený deťom do 7 rokov, pretože do tohto veku trvá obdobie kritické pre vývoj ich zraku."
Nezabudlo sa ani na návod, ako predchádzať už spomínaným žalúdočným problémom: "Na headset si zvykajte pozvoľna, aby sa vaše telo mohlo pozvoľna prispôsobiť vnímaniu virtuálnej reality. Pri prvom použití si ho nechajte nasadený iba pár minút a intervaly pozvoľne predlžujte, pokým si na virtuálnu realitu nezvyknete úplne."
Zaujímavé veci sa dajú nájsť aj v kolónke ďalších možných vedľajších príznakov. Používanie Oculus Rift môže viesť k mimovoľným pohybom, dezorientácii a z nejakého dôvodu aj k tvorbe väčšieho množstva slín. Ďalšie vedľajšie príznaky sa môžu prejaviť niekoľko hodín po použití:
"Okrem vyššie spomenutých príznakov sa niekoľko hodín po použití môže dostaviť aj nadmerná ospalosť a znížená schopnosť venovať sa naraz viacerým úlohám (multitasking). Tieto vedľajšie príznaky môžu znamenať zvýšené riziko zranenia pri bežných činnostiach v reálnom svete. Nešoférujte, neobsluhujte stroje, nevenujte sa žiadnym iným vizuálne alebo fyzicky náročným činnostiam, ani činnostiam vyžadujúcim bezchybné udržiavanie rovnováhy alebo koordináciu očí a rúk, a to až do doby, než všetky príznaky pominú."
Či má obsiahly zoznam zákazov, rád a odporúčaní reálne opodstatnenie, alebo ide iba o snahu spoločnosti ochrániť sa pred nezmyselnými súdnymi žalobami, budete musieť vyskúšať na vlastnej koži. Zatiaľ ale nemáme žiadne potvrdené správy o pádoch z balkónov ani dopravných nehodách spôsobených niektorým z VR headsetov.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Black Friday výpredaj na Alze už začal 99
- RECENZIA: S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl 322
- Half-Life 2 je k svojmu 20. výročiu zadarmo 84
- Aké hodnotenia dostal Stalker 2 v recenziách? 98
- Zľavy na PS5 konzoly a príslušenstvo boli spustené 81
- Chcete si zložiť herné PC s AMD Ryzen procesorom? 113
- Aký výkon má PS5 Pro oproti RTX 4070 v Alan Wake 2? 163
- Takto vyzerá prostredie Skyrimu na Unreal Engine 5 27
- Ako to bolo s Half-Life Episode 3? Prečo ju Valve nedokončilo? 63
- Stalker 2 predstavil niektoré z artefaktov 67 zobraziť viac článkov >