Tiki vie používať zbrane hromadného ničenia ako je luk, firebolt (ohnivý šíp) alebo je tiež schopný zamraziť protivníka do kocky ľadu. Všetky upgrady sú roztrúsené po úrovni, alebo jednoducho vypadávajú z nevinných obetí. Úlohou nášho hrdinu, je oslobodiť priateľov z klietok. To sa ale nepodarí bez kľúča poctivo ukrytého niekde za nepriateľskou líniou. Na dosiahnutie svojho cieľa môže Tiki použiť svoj špeciálny výcvik. Okrem potápačského krúžku absolvoval vodičskú skúšku na všetky možné motorové (autá, podvodné plavidlá) aj nemotorové (rôzne balóny, korčule...) vozidlá, plavidlá i vznášadlá. Dokonca ako jediný z rodu kivi (nie to ovocie) vie na krátku dobu vzlietnuť. Na lietanie využíva radšej všadeprítomné balóny. V hre ich nájdete cca 6 druhov a každý má nejakú špeciálnu leteckú vlastnosť.
Vráťme sa ale na zem. Čo mňa naozaj uzemnilo, bol hneď prvý level. Neprekvapila ma retro grafika, ani old-school pohyby a ovládanie (primárne sa nedá ovládať touchscreenom), dokonca ani príbeh ma nepoložil, ako skutočnosť, že som nedokázal prejsť prvý level! Mohli by sme polemizovať o mojich schopnostiach. O tom, že pred tým som hral Castlevaniu s inak nastaveným ovládaním, alebo že ma oklamala detsky ladená téma. Správne, každá z týchto okolností (čítaj výhovoriek) prispela k prvému neúspechu. Hneď po rozdýchaní krutej porážky som sa rozhodol dať do toho všetko. Podarilo sa! Level 1-1 som prešiel za necelých 20 minút s počtom cca 15-20 úmrtí. Čo je asi smrť/min. S týmto stavom som však nemohol byť spokojný. Preto som natrénoval špeciálnu stratégiu, s ktorou som dokázal prechádzať levelmi so stratou 10 životov.
Kivi (lat. Apteryx).
Čeľaď z rodu pštrosotvaré, skupina Kazuáre, s jediným rodom kivi. Nelietavé kivi majú robustné telo pokryté mäkkým perím, ktoré pripomína srsť a dlhý, tenký zakrivený zobák. Kivi majú slabý zrak, ale sluch a čuch sú veľmi citlivé, takisto ako hmat, ktorého orgánom je koniec zobáka. Chvost nemajú. Na rozdiel od ostatných veľkých nelietavých vtákov majú kivi na každej nohe po štyri prsty. Tieto nočné vtáky sa vyskytujú iba na Novom Zélande. Existujú 4 druhy kivi.
Po prvom zahraní som si myslel, že toto hrať viac ako hodinu určite nebudem. Ultimátna obtiažnosť však vyvolala presne opačný efekt. Hráčska hrdosť pracovala za mňa a zničené, roztrasené tlačidlá (A, B) ma prosili o oddychový čas. Po niekoľkých hodinách som sa dopracoval k prvému bossovi. Bola ním ružová, levitujúca, (z)mrazená veľryba. Tak ako každý aj ten najmocnejší boss, má svoju slabinu, tak aj Ruženka ju mala. A po cca 168 stratených životoch som ju o tom presvedčil.
Mapa je naozaj jednoduchá.
|
Aj mapa Nového Zélandu s vypisom úrovní je ľahko čitatelná.
|
Hru však nadľahčujú iba balóny.
|
„Dotkni sa rozdielu“„Touch the difference“ je jednou z prvých minihier, ktorými sa New Zealand Story Revolution hlási k DS-ku. Hľadanie rozdielu medzi obrazovkami (priamo pri hraní a umieraní) nie je jediná touchscreen minihra. Dvere si otvoríte točením kľuky, počas prechodu cez vysunuté lano musíte pomôcť Tikimu s rovnováhou a podobne. Nebyť minihier a Wi-Fi podpory vo Verzus móde pre 1-4 hračov, tak by Tikimu na vyšantenie kľudne stačil Gameboy Advance.
Tuleň Leopardí (lat. Hydrurga leptonyx).
Je jedným z tzv. „pravých tuleňov“ patriacich do rodu Phocidae. Tuleň leopardí je druhým najväčším druhom Arktických tuleňov hneď po tuleňovi sloňom. Jeho jediným prirodzeným nepriateľom (okrem Tikiho) je kosatka.
New Zealand Story Revolution je ale NDS hra a teda využíva oba naozaj displeje. Na vrchnom si preskakujete úrovne a na spodnom si na tajomnej mape kontrolujete pozíciu. Prečo tajomná? Je to čierny, zväčša obdĺžnik (podľa tvaru levelu) s 3 bodmi. Jeden je Tiki, druhy klietka s uväzneným kamarátom a niekde medzi nimi vždy onen kľúčový kľúčik. Jednoduché, ale praktické. Pri tých záplavách nepriateľov sa aj tak musíte sústrediť hlavne na ich elimináciu a na mapku mrknete, už keď je neskoro. Úrovne nie sú rozsiahle, avšak spomínaná obtiažnosť to dokonale vynahradzuje.
Byť či kivi, to je otázka.
Na začiatku by som neváhal New Zealand Story Revolution pochovať. Ako je však cítiť z textu, nestalo sa tak. Komu by som teda túto hru neodporúčal? To sú napríklad milovníci hi-res grafiky alebo DS-kári, ktorí si chcú užiť touchscreen, poprípade mikrofón, taktiež ľudom so slabšími nervami a bajpasom. Naopak hra by sa mohla páčiť milovníkom retra, japanofilom hrubého zrna a tiež každému, kto to rád na „Nightmare“ alebo aspoň na Hard. Je to výzva, je to boj, je to Tiki z rodu kivi a nie je to ovocie. Čo je to?