PLAYSTATION VITA |
PLAYSTATION VITA |
Do vydania PlayStation Vita zostávajú necelé tri týždne. Technologicky vyšperkovaný handheld Sony so štvorjadrovým procesorom a grafickým subsystémom debutuje v Japonsku 17. decembra, zatiaľ čo na domácej pôde bude čeliť základni odchovanej na ad-hoc multiplayeru Monster Hunter, na západe to bude presvedčenie, že všetko, čo Vita dokáže, už dávno vedia smartphony v našich vreckách. GPS, 3G konektivita a podpora sociálnych funkcií s integrovanými 4square, Facebook, Twitter, Skype, to sú pre mnohých denný chlebíček už teraz. Vita však nie je komunikačným zariadením, i keď to dokáže, a na úrovni, za ktorú budú mnohí vďační, podporuje mimo iných aj cross game voice chat.
Vita je v prvom a poslednom rade herným handheldom, to ostatné je doplnok spríjemňujúci chvíle online, pri browsovaní a odďaľujúc moment, kedy si skontrolujete SMS či zmeškané hovory na mobile. Áno, áno, skeptici budú namietať, ale pre nich tu máme jeden argument – tlačítka. Málo? Dva analogy? Stále málo? Dve dotykové plochy. Je absolútne jedno, ako držíte Vitu – jednou rukou a využívate zadný touch panel, oboma rukami mastíte tlačítka, palcami na analogových klobúčikoch, vertikálne, horizontálne – vždy máte prístup k ovládacím prvkom. Ergonomicky je dizajn navrhnutý tak, aby vypĺňal dlane, preto tá asymetria medzi hornou a dolnou časťou, a nevypadol z nich vďaka dvom priehlbinám na chrbte. Ako obstojí pri dlhých seansách nevieme, no pri našom stretnutí v Londýne, kde bolo na 30 hier, sme strávili s handheldom celé popoludnie a to bez bolesti či kŕčov.
Centrom Vity je 5" OLED displej s vynikajúcim kontrastom, živým podaním farieb a skvelými pozorovacími uhlami. Keď uvidíte na malej obrazovke v pohybe Rayman Origins, nestačíte sa čudovať, do akých detailov zašli v Ubisofte. A keby ste hľadali dva rozdiely medzi handheldovou a konzolovou verziou, nenašli by ste ich. „Ide o priamy prepis aj po stránke obsahu." smeje sa produkčná pri tom, ako sa snažím spočítať pixely a neveriacky krútim hlavu nad vyhladenou grafikou. Jeden rozdiel by ste však našli, Rayman nebude podporovať co-op, ale s priateľmi budete môcť súťažiť prostredníctvom rebríčkov a ghostov s najlepšími časmi speed runov.
Displej v spojení s výkonom dokáže divy, o Uncharted vo vrecku ste už počuli. Nathan dokáže to, čo na konzolách v tej najluxusnejšej grafike a keď ste leniví, len mu ukážete ako má liezť po rímsach a on to bez odvrávania a bez toho, aby ste museli tisnúť správnym smerom analog, spraví. Marvel vs Capcom 3 vykresľuje efekty s kadenciou 60 fps, Ridge Racer si dovoľuje nad štandardný vizuál nalepiť vrstvy defektov narušujúc obraz pri kolíziách, vo WipEoute každá raketa správne zanecháva za sebou točiacu sa dymovú stopu a na biliardových guliach spočítate praskliny. Antialiasing, mäkké tiene, dynamické svetlá, motion blur, depth of field a iné prispievajú k tomu, že Vita produkuje ten najkvalitnejší vizuál, aký na mobilných zariadeniach uvidíte.
Zmysel pre detail a grafické finesy objavíte aj v hlavnom menu, do užívateľského rozhrania boloi investované hodiny a hodiny, čo sa odráža na takých milých detailoch ako praskajúca energia pri ikonke baterky počas nabíjania. Jednotlivé položky menu sa naťahujú, ak narazíte na koniec zoznamu ťahaním prsta, listovanie v nastavaniach pripomína knihu, bežiace aplikácie v multitasku vypínate odlepením a jednotlivé ikony programov sa hompáľajú ako odznaky pri skrolovaní medzi jednotlivými homescreens. Manipulovanie tak dostáva hravý rozmer a práca s menu nie je statická, ale každé gesto a pohyb aj graficky vidíte.
Zaujímavosťou je, že homescreeny nemáte vedľa seba, ale pod sebou a že v usporiadaní aplikácií Vita uprednostňuje tie určené pre komunikáciu. Prezeranie fotografií, počúvanie hudby či sledovanie videí je až na druhom mieste. Na prvom homescrene tak svieti sledovanie a porovnávanie trofejí, lokalizačná služba Near, posielanie správ, sledovanie priateľov a Welcome Pack, čo je predinštalovaná sada minihier. Naučí vás zábavnou formou pracovať s kamerami a dotykovými plochami ťukaním na čísla v poradí alebo skladať obrázky. Vita dokonca berie do úvahy aj to, akou silou ťukáte do zadného panelu.
Lineup hier pri premiére Vity bude nabitý, už teraz je potvrdený tucet first party titulov vrátane: Uncharted: Golden Abyss, WipEout 2048, Reality Fighters, MondNation Racers, Roat Trip, Escape Plan, Gravity Rush, Hustle Kings, MotorStorm RC, Top Darts, Super Stardust Delta, Little Deviants. K nim sa pridajú ešte hry tretích strán ako EA Football, Ridge Racer, Rayman Origins, F1 2011, Top Spin 4 a ďalšie. Pri štarte Vity by malo byť na trhu približne 20 hier distribuovaných v obchodoch aj na PS Store.
PlayStation Vita predstavuje zariadenie, ktoré spĺňa nároky kladené na moderný prenosný herný systém – hry na úrovni konzolových, mimoriadne presné a rýchle ovládanie, užívateľsky príjemné prostredie plné funkcií, špičkový displej a schopnosť byť pripojení po celý čas. Niečo nám hovorí, že tento rok sa nestretáme s Vitou posledný krát, ale že pred premiérou ju ešte podrobíme poriadnemu testu.
PlayStation Vita sa v Európe začne predávať v čiernom prevedení 22. februára za 249 EUR (Wi-Fi verzia).