BASE ONE |
BASE ONE |
Nevydarený launch je v posledných rokoch problémom, na ktorý doplatilo viacero hier. Môžu to byť zaujímavé tituly, ale keď v prvých dňoch po vydaní zinkasujú negatívne kritiky kvôli chybám alebo nedotiahnutým veciam, poškvrnená reputácia sa ťažko napráva. Často býva situácia po niekoľkých týždňoch iná a tvorcovia sa snažia rýchlymi aktualizáciami dať veci do poriadku. Ibaže naštrbená povesť zostáva. To je aj prípad simulácie vesmírnej stanice Base One, ktorá po vyladení ukazuje, že vôbec nie je zlá.
Hra upúta pozornosť predovšetkým svojou grafikou s izometrickým pohľadom. Miestnosti poprepájané v otvorenom vesmíre pekne ukazujú svoj interiér s precíznymi detailmi. Všimnete si ich najmä po priblížení kamery. Chodbičkami a komnatami prechádzajú ľudkovia a vykonávajú potrebné úkony, teda keď sa nezaseknú, čo sa v hre ešte občas stáva a chvíľami pôsobia tak trochu ako zombie. Každopádne základňa je sympatická a prehľadná. To sa však nedá povedať o užívateľskom rozhraní a ovládaní, ktoré by potrebovali úpravy, aby boli intuitívnejšie. Ikony v hornej časti obrazovky vás síce spoľahlivo navedú do jednotlivých sekcií s výstavbou, výskumom, komunikáciou, posádkou, zásobovaním a prepojeniami, ale pokročilé funkcie sú zbytočne zložité.
Najkomplikovanejšie je vytváranie prepojení v schematickom režime. Tam musíte pospájať jednotlivé miestnosti a objekty v sieťach tak , aby sa zabezpečil prísun tepla, kyslíka, energie, vody aj celková logistika. Bez týchto procesov nefungujú prístroje alebo posádka nebude pracovať, lebo v interiéri nemá čo dýchať a jej je zima a maximálne tadiaľ len prejde do inej miestnosti. Tou hlavnou je centrálny modul - HUB, kde sa nachádzajú základné potreby, vrátane skriniek so skafandrami pre technikov, ktorí montujú ďalšie moduly a bežne pritom musia vyjsť do otvoreného vesmíru. Súčasťou výbavy je aj hygienická kabínka s WC a sprchou. Zničenie HUBu znamená koniec hry.
Postupne pristavujete rôzne užitočné moduly, ktoré sa trochu nešikovne napasujú a prepoja s chodbou k už zhotoveným priestorom. Malý modul na podporu života môžete vybaviť maximálne štyrmi objektmi, ako sú vodné pumpy, E.L.D. prístroje napájajúce po dve miestnosti kyslíkom a teplom a batérie, ktoré zabezpečujú prísun energie. Batérie musia byť pripojené na moduly so solárnymi panelmi a ďalej napájajú ostatné zariadenia základne. Dôležitý je aj hangár, odkiaľ operátori ovládajú sondy a drony, ktoré slúžia na preskúmanie okolia a ťažbu surovín z asteroidov.
Nasleduje lekársky modul na ošetrovanie pacientov, kantína, kde umiestnite automaty na jedlo, nápoje a jedálenské stoly. Ďalej modul na recykláciu šrotu a opotrebovaných vecí aj výrobu nových na pracovných stoloch. Posádka potrebuje modul s posteľami a ďalší na relaxovanie, ale aj posilňovňu s bežiacimi pásmi na udržiavanie dobrej fyzickej kondície. A ďalej pristavíte laboratórium, kde vedci kumulujú tri druhy bodov na výskum nových technológií, ktoré si vyberáte v technologickom strome. V module so skleníkom si môžete dopestovať potraviny, ale aj vytvárať kyslík. Vežičky v obranných moduloch zas slúžia na rozstrieľanie prilietajúcich meteoritov, ktoré by mohli poškodiť konštrukciu základne.Je tam pritom aj manuálny mód s jednoduchým navádzaním striel.
Komunikačná miestnosť je nutná na dabované rozhovory so zástupcami iných základní, ktorí vám predovšetkým zadávajú úlohy v misiách. Prístav je miesto, kde privítate zásobovacie lode, ktoré vám privážajú objednaný materiál a zásoby, ale aj personál s rôznymi povolaniami. A pribúdajú ďalšie miestnosti a vymoženosti, pričom bežný modul môžete vybaviť štyrmi objektmi a prípade ešte dekoráciami. Postupne však získate výdobytky s väčším priestorom a pokročilými funkciami.
Okrem toho sa musíte starať aj o osadenstvo základne. Zamestnanci väčšinou automaticky vykonávajú úkony, na ktoré sú školení a aby boli spokojní, potrebujú dostatok potravín, miesto na odpočinok aj cvičenie. Pokročilé funkcie by ste im však mali nastaviť manuálne. Ideálne je každému upraviť denný režim, kde naklikáte čas vyhradený na učenie, atletiku v posilňovni, prácu a relax. Potom sa nebudú zbytočne motať a sťažovať, že si nemôžu zacvičiť alebo niečo iné. Zamestnanci majú rôzne parametre, črty a získavajú perky, ktoré im musíte vyberať manuálne a zlepšia ich kondíciu a efektívnosť. Ak máte dojem, že vám niekto iba zbytočne zaberá miesto, môžete ho prepustiť.
Ťaženie hry je rozdelené do štyroch epizód, pričom každá obsahuje niekoľko misií. A tá posledná má byť súčasťou DLC. Misie majú spravidla niekoľko cieľov zameraných predovšetkým na výstavbu a rozširovanie základne a zabezpečenie jej fungovania. Príležitostne je to obrana pred hrozbami vo vesmíre, ale to len tak na spestrenie. Nečakajte žiadne priame boje alebo konflikty, ale predovšetkým komplexný a občas komplikovaný manažment s budovaním modulov. Kampaň nie je zlá, ale pôsobí dosť neosobne a schematicky. Okrem toho je v ponuke režim voľnej hry s rôznou náročnosťou, nastavením ľubovoľných parametrov a celým odomknutým obsahom.
Base One sa po zlom štarte postupne dostáva do optimálnej kondície. Koho neodradia ťažké začiatky, objaví pozoruhodnú budovateľskú stratégiu s atypickou hrateľnosťou. Niekedy trochu ťažkopádnu, ale komplexnú a s premysleným systémom výstavby a manažmentom personálu. Niečo tomu ešte chýba, ale keď sa do hry zahryznete a občas prižmúrite oko nad určitými nedostatkami, budete sa dobre a dlho baviť.
RECENZIE HRÁČOV |
PC
Vývoj: Blowfish Studios, Gamera Game / Pixfroze Štýl: Stratégia | |
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
|