DEATHLESS. TALES OF OLD RUS |
DEATHLESS. TALES OF OLD RUS |
Trh je presýtený kartovými videohrami. Niektoré majú svoju stálu komunitu, iné rýchlo upadajú do zabudnutia a noví kandidáti to nemajú ľahké, keď sa chcú presadiť. Treba ale rozlišovať aj to, akú úlohu v tej ktorej hre karty zohrávajú. Lebo niektoré tituly sú výlučne len o vyťahovaní tromfov z balíčkov, ale v iných prípadoch sú „čertove obrázky“ používané ako doplnkový prvok, napríklad v RPG. Každopádne, kartovú mechaniku využíva aj Deathless. Tales of Old Rus a celkom šikovne.
Ide o veľmi pekne animovanú ťahovú stratégiu, kde sa karty používajú pri súbojoch, ktorých sa zúčastníte v úlohe slovanských hrdinov. Najskôr to bude len Varvara, vyzbrojená sekerkou a bičom. Keď s ňou naberiete nejaké skúsenosti a absolvujete prvé bitky, odomknú sa traja ďalší hrdinovia. Každý z nich má inú výzbroj a určité rozdiely sú aj v herných mechanikách, hoci sa vždy vychádza z používania bojových kariet. Kúzelníčka Vasilisa má najoriginálnejší štýl a využíva predovšetkým malé poletujúce pestúnky, ktoré nabíjajú jej schopnosti. Dobrynya síce má meč a štít, ale s týmto bohatierom sa hrá najhoršie, lebo nemá práve najlepšie vyvážené karty. Naopak Aylosha, vyzbrojený mečom a magickou strelnou zbraňou, je asi najlepšia voľba.
Varvara je určite vhodná na úvod, lebo jej štýl je veľmi zrozumiteľný, ale ostatné postavy sú vítané už kvôli určitej variabilite, vďaka ktorej sa vám hra tak skoro nezunuje. Hoci určitý stereotyp sa neskôr dostaví. Každý hrdina si formuje vlastnú cestu, ktorú predstavuje päť úloh počas výprav naplnených súbojmi. Tieto zadania a malé udalosti sú vlastne jediným sprievodným javom súbojov, pretože okrem popisov pri výbere odbočiek hra plnohodnotný príbeh nemá. Progres sa neresetuje ani po prehranom ťažení a pri opakovaní kampane už postava nastupuje s nejakými bonusmi. Kompletné hrdinské výpravy umožňujú postaviť sa bossom aj z iných výprav.
Na začiatku ťaženia si zvolíte obťažnosť, pričom viac možností sa sprístupní neskôr. Postup si môžete sťažiť výberom normálneho, hardcore a hrdinského módu. V prvom prípade si smiete prehrané bitky zopakovať, v tom druhom nie a prehrou vaše aktuálne dobrodružstvo skončí, no a hrdinské je postupovanie bez akéhokoľvek ukladania progresu aj odmeny po zlyhaní. Každopádne, hra počíta s tým, že budete ťaženia začínať viackrát odznova, pretože s menej rozvinutými hrdinami sa zrejme na koniec neprebojujete. Ale aj predčasne ukončená výprava prináša odmeny, ktoré využijete pri ďalších pokusoch.
Každé ťaženie je individuálne putovanie, pričom si po každom súboji volíte smer, ktorým sa vydáte ďalej. Nie je to však forma mapy ani inak dizajnovo zvýraznený progres. Pred sebou vidíte tri riadky s desiatkami bodov a pod nimi vždy tri popisy toho, čo vás čaká, ak pôjdete priamo, odbočíte doľava alebo doprava – trochu to pripomína klasické textové RPG. Je tam charakteristika každej situácie a tiež očakávaných nástrah, ako aj forma postihu, keď tam vstúpite a popis odmeny, ktorá sa tam dá vybojovať. Na základe voľby sa do bodkovaných riadkov zaznačuje postup aj s každou odbočkou. Každopádne, po každom výbere vás čaká nejaký boj.
Pri bitke sa na ľavej strane obrazovky zobrazí vaša postava a na pravej nepriatelia, čo môže byť aj niekoľko protivníkov v rade za sebou. Vy okrem hrdinu žiadne plnohodnotné jednotky nemáte, ale využívate rôzne prostriedky a formy podpory. V každom kole na vás zblízka môže útočiť nepriateľ, ktorý je na začiatku radu. Ostatní za ním len v prípade, že používajú strely alebo nejaké iné útoky na diaľku, či mágiu. Poradie protivníkov sa pritom v ďalších kolách môže meniť. Vašou úlohou je zlikvidovať všetkých protivníkov, prípadne bossa, skôr, ako vás premôžu.
V každom kole máte tri, neskôr viac akčných bodov, ktoré viete minúť na karty z vášho balíčka, čo práve držíte v ruke. Respektíve sú pred vami vyložené. Niektoré karty stoja menej bodov, iné viac a umožnia použiť základné aj pokročilé útoky, posilnenia a tiež pohyb. Útoky, samozrejme, uberajú protivníkom život, ale z hodnoty poškodenia sa vždy odpočíta obranné číslo nepriateľa. Štandardným zásahom zblízka zraníte len prvého nepriateľa v rade, ale sú aj pokročilé spôsoby, vďaka ktorým ublížite aj protivníkovi vzadu alebo všetkým naraz. Niekedy aj s nejakým oslabením a postihom, ktorý si cieľ prenesie do ďalšieho kola.
Samozrejme, musíte myslieť aj na svoju ochranu. Na tú používate hlavne karty, čo vám v danom kole zvýšia brnenie. Pred ťahom nepriateľov vidíte, kto z nich bude útočiť a aké poškodenie vám spôsobí, takže podľa toho by ste si mali zvýšiť obranu. Po jej prerazení vám už totiž ubúda zo života. Pohybové karty neslúžia na váš presun, ale umožnia zmeniť poradie nepriateľov. Napríklad kopnete do prvého a ten sa ocitne vzadu a pred vami bude stáť niekto iný. To sa hodí, ak sa chcete najskôr zbaviť špecifických protivníkov, napríklad čarodejov, ktorí sa kryjú na chvoste nepriateľskej družiny. Podobným spôsobom viete odpratať z cesty prekážajúce telá zabitých nepriateľov. Mŕtvoly totiž chvíľu zostávajú na bojisku, kým sa úplne nerozložia alebo ich nerozprášite útokom. Predstavujú tak bariéru, za ktorou sa zvyšní nepriatelia kryjú. Toto sú základy, ale taktika a možnosti sa rozširujú s pokročilými druhmi kariet.
To ale v boji nie je všetko. Vašej postave pomáhajú artefakty a konzumné predmety. Artefakty sú zvyčajne permanentné a, samozrejme, poskytujú určité výhody. Napríklad natrvalo zvyšujú počet vašich akčných bodov v každom kole či úroveň obrany, umožnia zmeniť si úvodné karty v boji a a podobne. Konzumné predmety použijete podľa uváženia, aby vás doliečili, vyvolali negatívny efekt u nepriateľov, pridali vám v boji špeciálne karty a podobne. Potom zmiznú. Tieto doplnky vedia posilniť postavu a zvrátiť priebeh bitiek.
Po víťazstve v boji zinkasujete patričnú odmenu, ktorá môže mať viac foriem a často sú kombinované. Obvykle získate nejaké peniaze a konzumný predmet. K tomu možnosť pridať do svojho balíčka novú kartu z niekoľkých možností alebo upgradovať ľubovoľnú kartu, ktorú už vlastníte. Popritom sa občas pritrafí nový artefakt. No a súčasťou odmeny môže byť aj návšteva obchodníka. Za peniaze u neho viete kúpiť ďalšie artefakty, konzumné predmety aj karty, ako aj zaplatiť si odstránenie nejakej karty. Do vášho balíčku sa totiž v bojoch niekedy prepašujú aj také, ktoré vám ubližujú a bežne sa ich nedá zbaviť. Napríklad spôsobia, že v kole, keď sa objavia, budú vaše útoky slabšie alebo vám z konta ukradnú časť peňazí.
Hru ešte dopĺňa popis kariet, predmetov a kreatúr, s ktorými ste sa počas putovaní stretli. Škoda, že nedostal priestor aj multiplayer, ktorý by sa dal zrealizovať vo forme duelov na jednom počítači, v režime horúceho kresla so striedaním sa hráčov.
Grafika je veľmi pekne animovaná, hoci takéto malebné výjavy sú vlastne len v boji, kde stoja a pohybujú sa postavy v akcii. Okolo toho sú jednoduchšie spracované tabuľky, popisy a menu – ale sú zrozumiteľné a svoj účel dobre plnia. Nastavenia sú len symbolické – rozlíšenie, režim obrazovky, framerate a V- sync. V tomto prípade to ale stačí. Zvuky sú decentné a heroická hudba pekne napasovaná k súbojom.
Deathless. Tales of Old Rus je príjemná hra s duelmi založenými na kartách. Nezaoberajte sa zbytočne jej názvom a nekritizujte ju kvôli aktuálnemu konflikte vo svete – to by len hovorilo o vašej prízemnosti a nízkom inteligenčnom kvociente. Priaznivci žánru dostanú pekne animovanú, štýlovú oddychovku, v ktorej ich čakajú solídne súboje a slovanský folklór.
RECENZIE HRÁČOV |
PC
Vývoj: 1С / 1C Game Studios Štýl: Stratégia
| |||
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
|