Určite budete so mňou súhlasiť, že neexistuje nič lepšie, ako vyhrievať si zadnicu doma, v teplúčku, najlepšie pri počítači. Že je všade dobre, ale doma najlepšie vie každý, vedel to dokonca aj E.T. a ak budete dobrý, zistia to aj obyvatelia planéty Kharak. Všetko sa to začalo, keď prieskumná sonda našla čosi v piesku. To niečo bola gigantická vesmírna loď, či lepšie povedané jej zvyšky. A v nútri tohto neobyčajného nálezu sa našla jediná vec, tá zmenila život na planéte od základov. Kamená doska, na ktorej bola vytesaná cesta domov naprieč galaxiou. Takže sa Kharakčania na všetko vybodli a začali stavať megalomanskú loď, aby sa po vzore E.T.-ho mohli vrátiť domov. Ale niečo sa pokazilo... Keď sa po teste v medzipriestore loď vrátila do „reálneho“ sveta senzori ostali hluché. Sonda odhalila spúšt. Medzi troskami orbitálnej stanice a uflambovanou planétou teda neostáva nič iné ako zbaliť kufre, nakopnúť motori a vyraziť.
Priblížiť vám, čo je vlastne Homeworld za hru nie je vôbec ľahká úloha, takže začnem od začiatku. Je to real-time stratégia a ako každá poriadna stratégia je postavená na klasickej schéme: naharvestruj-vyrob-znič a to je zároveň aj to posledné, čo je na hre tuctové. Na začiatku máte k dispozícií iba materskú loď, pomocou ktorej pomaly budujete svoju flotilu. Ako prvý sa hodí Resource Collector, ktorý ťaží asteroidy a následne ich premieňa na toľko obľúbené kredity. Za ne potom vyrábate rôzne vesmírne plavidlá s rozmanitými funkciami, od klasických útočných lietadielok s kokpitom, cez sondy, pár variácií korviet až k sypmaptickému Heavy Curiseru. To by sme mali vozový park a teraz by sme sa mohli vrhnúť trebárs na grafiku. Engine vie aj v softvérovom renderingu na vašom monitore vyčariť kvalitný zážitok a napríklad na takej Rive TNT je to fakt paráda. Modely všetkých lodí aj lodičiek sú vynikajúco prepracované, včetne detailov prosím.
Čo sa týka kamery, máte takmer úplnú volnosť. Môžete ľubovolne zoomovať a otáčať, takže strata prehľadu na bojisku nehrozí. Úžasnú atmosféru vytvárajú svetelné zdroje – vzdialené slnká a hviezdy nasvetlujú dejsiko z rôznych uhlov, čo je obzvlášť efektné. Nechýbajú ani dymové stopy za plavidlami. Homeworld je ako poskladané puzzle, všetko do seba perfektna zapadá. Ani hudba nie je výnimkou. Neštadradné melódie sú pôsobivé, opäť sa dostávame k atmosfére. Kto hral povedzme System Shock vie o čom hovorím. Toto nie je len obyčajná hra, je to tak trochu epické dielo. Relic, autori hry, sa pravdepodbne rozhodli, že vypustia do sveta bombu, ktorá rozpráši konkurenciu na maličké kúsočky. A podarilo sa, Homeworld je skutočne malá revolúcia na poli strategických hier. Predovšetkým je skutočne v 3D. Je síce pekné, že povedzme WarZone 2100 má všetky objekty trojrozmerné, ale rozhodne to nemá nič spoločné s blahom, ktoré vám poskytne neuvertielných 360 stupňov v tejto hre. S loďami sa s ľahkosťou môžete skutočne pohybovať v priestore na plné obrátky. Je to obrovský priestor pre taktizovanie, nemusím zdôrazňovať, že každá loď má svoje slabé miesta. Nezvíťazíte, ak vaša flotila nebude perfektne zorganizovaná prostredníctvom geniálne vymyslených formácií.
Zabudnite na schaosené skupiny vojakov z Command and Conqueru, ktoré sa hlava-nehlava rútia do istej záhuby. Lode v Homeworlde formácie perfektne dodržujú a keď si to svištia v ústrety nepriateľskému krížniku ide z nich strach. Všetkých členov flotily si prenášate z misie do misie, konečne teda nemusíte furt stavať novú základňu od začiatku. Neobídete sa ani bez výskumu a nádejní manageri si môžu otestovať svoje schopnosti prostredníctvom obchodných transakcií. Pripočítajte si k tomu relatívne nízke hardwareové nároky (nejaké to P166 by vám malo stačiť), multiplayer, alebo nádherne vyriešený interface a musí vám byť jasné, že Sierra sa spoločne s Relicom opäť vytiahla (tým opäť som mal na mysli samozrejme bezkonkurenčný Half-Life). Neviem ako pre vás, ale pre mňa je Homeworld s prehľadom top stratégia (s ktorou si nezadá ani Tiberian Sun) minulého roka, možno aj niečo viac (ak budem niekde vidieť, ako niekto kidá na Homeworld osobne mu otrhnem hlavu alebo niečo podobné). Takže čo z toho vyplýva? Máte radi úžasné technické spracovanie? Vyhovujú vám revolučné stratégie? Chcete si klávesnicu poslintať blahom? Zahrajte si Homeworld...