V utorok, 7. novembra 2006 sa obchodno-zábavné centrum Aupark naplnilo poriadnou kopou schopností, logiky, rýchlosti a hráčskeho umu. Po stovkách základných kôl a ôsmych krajských vyvrcholila T–Com Školská Počítačová Olympiáda bratislavským finále. A kto bol najlepší?
Už od skorých ranných hodín po Auparku pobehovala desiatka technikov a administrátorov, aby pre osemdesiat najrýchlejších slovenských školákov v hre 1nsane a osemdesiat šikovných hráčov Jewel Questu bolo všetko pripravené. Prvé hráči sa na registráciu dostavili už okolo deviatej hodiny. V tom čase už bolo dvadsať počítačov od spoločnosti Agem pripravených stať sa nástrojom pre nájdenie tých najlepších. Okrem mocných PC hráčov i návštevníkov čakalo pódium, štvorica pracovných staníc s rýchlym internetom, i plazmové obrazovky, na ktorých sa priamo premietali súboje v 1nsane i Jewel Queste. Celá paráda sa začala pred obedom. Moderátor podujatia, známy Peter ‘Pinďo’ Lengyel pozval za počítače prvých borcov. V hre Jewel Quest mali všetci hráči dvadsať minút, aby ukázali čo je v nich. Desiati najlepší sa prebojovali do veľkého finále, v ktorom za ďalších 20 minút rozhodli o tom, kto sa stane majiteľom PC zostáv.
Premiéru si odkrútili hráči z Bratislavského kraja a predviedli dobré výkony. Tomáš Mikeš sa s výkonom takmer 116 tisíc bodov prakticky okamžite stal veľkým kandidátom na stupeň víťazov. Za 111 798 bodov sa na finálovú desiatku tešila aj sympatická Lívia Sovadinová. Monika Moravčíková nahrala niečo nad 105 tisíc bodov a do poslednej chvíle sa o umiestnenie v prvej desiatke musela triasť. O jej postupe rozhodol nakoniec milimetrový náskok v hodnote 54 bodov. Čierny Peter zostal v rukách ďalšej zástupkyne ženského pohlavia, Emílie Petríkovej z Banskej Bystrice.
Po Bratislavskom kraji si dvadsať minút slávy odkrútili aj hráči z regiónu okolo Trnavy. Z desiatky sa najviac darilo Markovi Fábrymu z Piešťan, ktorý sa nakoniec stal jediným zástupcom Trnavského kraja vo finálovej desiatke. Podobne aj Košický a Nitriansky kraj nominoval do desiatky najlepších iba po jednom hráčovi. Za výsledok 115 673 si miestenku zaslúžil Jozef Šupinský a Patrik Sugra s 115 091 bodmi. Zo Žilinského kraja sa najviac darilo Tomášovi Durčákovi. Ani jeho výsledok však na desaťčlenné finále nestačil. Ani z banskobystrického kraja sa do desiatky najlepších neprebojoval žiaden hráč, aj keď už spomínanú Emíliu Petríkovú delilo od desiatej priečky len 54 bodíkov. Desiatku najlepších doplnili Filip Dragan z prešovského kraja a Marián Sondor s Petrom Sluštíkom z kraja trenčianskeho.
V 1nsane mal každý hráč tri pokusy, aby počas piatich kôl na mape Ireland predviedol, či patrí medzi najrýchlejších. Keď hráči z Bratislavského kraja odjazdili prvé závody a časy sa pohybovali okolo štyroch minút a tridsiatich sekúnd mnohí si mysleli, že nastavili latku veľmi vysoko. Trnavčania podobnými časmi utvrdili, že čas pod 4:30 by mohol v konečnom účtovaní na postup do finálovej desiatky stačiť. Šok spôsobil Richard Kromka z Košíc časom 4:17. Aj keď sa vraví, že jedna lastovička leto nerobí tento krát tomu bolo inak. Hneď po Košickom kraji si za počítače sadol kraj Prešovský a ukázal, že na východe sa jazdí riadne ostro. Až štyria hráči dosiahli čas pod 4 minúty a dvadsať sekúnd. Najlepší z nich, Lukáš Vadovský, dosiahol 4:08.5. Nasledoval Trenčiansky kraj a pod 4:20 sa z desiatich dokázalo preštrikovať až päť hráčov. Výkon 4:01 v podaní Mateja Tkáča z Prievidze mu vyniesol prvé miesto. Fantastické výsledky narušilo vystúpenie Žilinského kraja. Aj napriek veľkej snahe sa hráčom z pod Dubňa nepodarilo prebojovať pod čas 4:20 a ich cesty v T – com školskej počítačovej olympiáde bola prakticky na konci. Z Banskobystrického kraja sa do najlepšej desiatky nanominoval Martin Fekiač z Detvy s časom 4:13. Posledný kraj, ktorý mohol zmeniť vzhľad desiatky bola Nitra. A veru, že aj zmenila. Trojica Patrik Fazekaš, Erik Tóth a Sándor Lakatos sa s časmi okolo 4:14 prebojovali na 7. až 9. miesto a na poslednú chvíľu z Top 10 vytlačili borcov Richarda Kromka, Martina Pleváka a Miroslava Čičmanca.
Mená desiatich najlepších v 1nsane a Jewel Queste sme už spoznali, no kto z nich je ozaj najlepší? V Jewel Queste na otázku zodpovedal dvadsať minútový súboj z oči v oči. Počas celého finále boli medzi hráčmi tesné, iba niekoľko bodové rozdiely. Väčšina hráčov mala až do poslednej chvíle reálnu šancu na prvenstvo. Vysoké tempo a stovky klikaní však v posledných minútach rozhodlo o najlepších. Tretie miesto si s počtom bodov 114 085 vybojoval Patrik Sugra, druhé so 116 467 bodmi Marián Sondor a historicky prvým víťazom T–Com Školskej Počítačovej Olympiády sa stal Tomáš Mikeš so 118 019 bodmi. V hre 1nsane sa vo veľkom finále jazdila mapa Hawaii. Stupeň víťazov ovládli Podtatranci. Prvý skončil Lukáš Vadovský z Popradu, druhý bol Erik Lestach z Považskej Bystrice a tretí Dávid Abaffy z Kežmarku.
Šestica najlepších hráčov si za svoje výkony zaslúžila aj výkonné stroje. Prví dostali notebook Asus, druhí a tretí PC zostavy, za ktoré vďačia partnerom ako Agem, Asus, Benq, Intel, MSI, Microsoft a NVIDIA. Okrem mašín sa tešia aj z predplatného časopisu PC_Space. O mediálnu propagáciu podujatia sa postarali Zoznam.sk, Freesoft magazín, Sector a PC_Space. Odborným garantom podujatia bola spoločnosť UnitedGaming.
Prvý ročník T–Com Školskej Počítačovej Olympiády dopadol na výbornú. Stošesťdesiat mladých hráčov odchádzalo z Bratislavy s krásnymi spomienkami a novými skúsenosťami. Verme, že aj budúci rok sa školáci budú môcť zapojiť do podobného podujatia.