Crowfall zapojí hráčov do feudálneho systému a bude obchodovať s telami |
Duša je nesmrteľná a môže hromadiť skúsenosti z mnohých svetov, ale telo môže zomrieť a byť ukradnuté iným hráčom.
Už je to takmer rok odkedy sme prvýkrát počuli o príprave hry Crowfall, ktorá sama seba nazvala "naozaj iným MMORPG" (iným ako WoW) a "Throne War simulátorom". Hlavnou myšlienkou je spojiť nepredvídateľnosť multiplayerových zápasov a dobrý pocit z dlhodobého rozvoja jednej postavy a ovplyvňovania jedného sveta v jednej komunite. Z toho vzišlo, že hrdinovia sa budú vrhať do nových svetov, vytvárať koalície, bojovať o zdroje, moc i nadvládu nad svetom, ale iba pokým nevyprší čas tohto sveta, alebo niektorá frakcia nedosiahne totálne víťazstvo. Po úspešnom ťažení sa vrátia do perzistentného domovského sveta, utratia odmeny na rozvoj vlastného územia a opäť sa vrhnú do nového dobrodružstva v novom, zväčša procedurálne vygenerovanom svete.
V čele štúdia ArtCraft stoja Gordon Walton a J. Todd Coleman, ktorí si pripisujú zásluhy na hrách Ultima Online, Shadowbane i Star Wars Galaxies. Vydanie finálnej alebo aspoň pokročilej beta-verzie je ešte ďaleko, cieľom štúdia je leto 2017, ale autori nás už detailnejšie oboznámili so zamýšľaným fungovaním oboch typov svetov.
Pri príchode do nového dočasného sveta je hráčov avatar takmer nahý a nepozná mapu. Spolu so svojím tímom sa vydá na prieskum a bude objavovať ruiny prastarých hradov, opustené bane a iné významné miesta, kde by sa dali nájsť zbrane a nástroje. Iné miesta poslúžia ako zdroj cenného štartovacieho materiálu, napríklad kameňa, z ktorého sa dá postaviť pevnosť. Kameň budú potrebovať aj iné skupinky hráčov usadené na iných miestach s inými surovinami a začne sa rozvíjať obchod, ale bude to aj začiatok spojenectiev a ekonomicky motivovaných vojen. Tímy či gildy naberú na sile, svoje mestá obkolesia hradbami, budú sa pretekať vo výrobe zbraní a zároveň čeliť stále väčšiemu tlaku miestnej fauny. V ďalšej fáze majú neúspešné gildy prežiť iba za cenu odprisahania vernosti inej gilde, alebo budú zničené a celé ťaženie opustia s dlhým nosom. To celé v časovom limite 1 mesiac až 1 rok, pravidlá sa budú líšiť a svety s rôznou dĺžkou trvania budú vznikať podľa dopytu hráčov.
Spojenectvá a prísahy gíld však budú iba dočasné a skončia spolu s dočasným svetom, ktorého zánik bude ako koniec misie. V perzistentnom svete bude každý hráč vlastniť aspoň kúsok pôdy, ktorý bude môcť rozvíjať pomocou surovín poslaných z dočasného sveta. Hráč bude môcť svoje panstvo rozširovať a stavať na ňom trvácne hrady, kováčske dielne a ďalšie užitočné budovy a trhoviská, ktoré však budú vyžadovať údržbu/zdroje. Pre sociálny a gildovný život bude dôležitá možnosť zdieľať jeden spoločný svet, ktorému bude vládnuť jeden kráľ a kvôli rýchlejšiemu rozvoju a získavaniu spojencov bude krajinu deliť medzi vysokú šľachtu a tá ju ešte bude deliť ďalej, aby vznikol feudálny systém.
"Monarcha, napríklad Robert, môže na severe vytvoriť veľkú oblasť Sever a venovať ju svojmu priateľovi Nedovi. Ned si na jednom mieste postaví hrad, napríklad Zimohrad, a zvyšok svojho územia rozdeliť na provincie a zveriť ďalším hráčom, ktorí si tam postavia pevnosti," uvádzajú vývojári ako príklad, pričom nižšia šľachta ešte bude môcť pozemky s budovami zverovať ďalším hráčom.
Prechádzanie medzi svetmi bude spojené aj lore a netradičným systémom zbierania skúseností a vývoja postavy. Hráč sa má stotožniť s "nesmrteľnou dušou" nazývanou crow (duša/duch je znázorňovaný v podobe vrany). Veľa bojových, remeselných a ďalších schopností bude prisudzovaných tomuto duchu a teda spoločných pre všetky postavy na hráčovom účte. Konkrétni bojovníci budú vnímaní iba ako akési prázdne nádoby - telá pripravené na to, aby do nich vstúpila duša. Časť skillov a schopností bude potom závislých na tomto tele, keďže napríklad slabé telo lukostrelca sa nemôže zručne oháňať obojručnou sekerou, pretože je na to prislabé, hoci duša vo vnútri by s ňou vedela zaobchádzať.
Hráči tak nebudú musieť byť celý čas viazaní na jedného hrdinu ani levelovať niekoľko hrdinov úplne oddelene. Systém bude ešte hlbší, keďže v najnebezpečnejších a zároveň najbohatších dočasných svetoch s najprísnejšími pravidlami bude smrť hroziť stratou tela spolu so všetkým jej vlastníctvom. Z nekromancie a obchodovania s telami sa tak môže stať výhodný biznis.
Zatiaľ tieto mechaniky fungujú iba na papieri, ale projekt už podporilo vyše 100 tisíc podporovateľov, ktorí spoločne vyzbierali 6.3 milióna amerických dolárov. Časť z nich si už týmto spôsobom zabezpečila rýchlejší štart vďaka väčšej či menšej pevnosti alebo rovno celému hradu, ktorý dostanú pri štarte hry.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Black Friday výpredaj na Alze už začal 99
- RECENZIA: S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl 314
- Half-Life 2 je k svojmu 20. výročiu zadarmo 84
- Aké hodnotenia dostal Stalker 2 v recenziách? 98
- Zľavy na PS5 konzoly a príslušenstvo boli spustené 81
- Chcete si zložiť herné PC s AMD Ryzen procesorom? 113
- Aký výkon má PS5 Pro oproti RTX 4070 v Alan Wake 2? 163
- Takto vyzerá prostredie Skyrimu na Unreal Engine 5 27
- Ako to bolo s Half-Life Episode 3? Prečo ju Valve nedokončilo? 63
- Stalker 2 predstavil niektoré z artefaktov 67 zobraziť viac článkov >
PC
Vývoj: ArtCraft Štýl: MMO / RPG Web: domovská stránka hry | |
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
|