Čo ponúkajú Silent Wings 4 ventilátory od Be Quiet! |
Pozrime sa bližšie na Silent Wings 4 a Silent Wings Pro 4 ventilátory.
Nemecký výrobca Be quiet! minulý rok rozšíril svoju ponuku ventilátorov o novú verziu Silent Wings 4, v ktorej priniesol ako základnú verziu Silent Wings 4, tak aj vyššiu Silent Wings Pro 4.
Ale v čom sú vlastne Silent Wings 4 špecifické a čo ponúkajú?
Je nová generácia už známych hi-end ventilátorov, ktorá v nových verziách prináša hneď niekoľko vylepšení. Vylepšené boli možnosti montáže, ktorá je teraz ešte jednoduchšia a tiež sú ešte viac znížené vibrácie. Zároveň majú hneď niekoľko typov uchytenia. Vylepšený bol aj tvar ventilátora, vďaka čomu poskytujú lepší statický tlak. Rovnako je vylepšený aj výkon, vďaka ktorému dostanete lepší prietok vzduchu a otáčky.
Verzie
Základné Silent Wings 4 prichádzajú v v troch verziách a to štandardný model, PWM a PWM high speed. Zároveň sú v 120mm a 140mm veľkostiach.
- Silent Wings 4 od 120 mm - verzie 1600 otáčkové základné a aj PWM a PWM High speed majú 2500 otáčok
- Silent Wings 4 od 140 mm - verzie 1100 otáčkové základné a PWM a PWM High speed majú 1900 otáčok
Pro verzia má jednu verziu v 120mm a 140mm veľkostiach, ale s rozšírenými možnosťami a vybavením. Je ich možné nakonfigurovať na nízku hlučnosť, vyvážený režim medzi hlukom a výkonom alebo maximálny výkon.
- Silent Wings 4 Pro od 120 mm - voliteľný rozsah otáčok 1600/2500/3000 s PWM
- Silent Wings 4 Pro od 140 mm - voliteľný rozsah otáčok 1100/1900/2400 s PWM
Z dizajnu čakajte mierne zmeny ako v kostre, tak aj v lopatkách. Kde sa Be Quiet zameral na zlepšenie statického tlaku, ktorý je dôležitý pre čo najlepší odvod tepla hlavne od chladičov. Preto je aj zlepšené uchytenie ventilátorov na radiátory.
Zároveň teraz v štvrtej verzii majú lopatky ventilátorov nový dizajn s menšiu vôľu a sú vzdialené len 1mm od kostry. To zaisťuje čo najlepší odvod vzduchu a rovnako zlepšuje tlak. Zároveň majú aj menšiu hladinu zvuku, samozrejme hluk záleží od otáčok.
Čo ponúkajú základné Silent Wings 4 a v čom sú Silent Wings Pro 4 lepšie?
Tu treba vedieť, že základná verzia Silent Wings má samostatné verzie podľa otáčiek. Tie sú dve a 1600 otáčková a 2500 otáčková. Pritom 1600 má základnú verziu bez PWM a teda bez regulovania otáčok, ale obe 1600 a aj 2500 sú aj vo verziách s PWM pre plynulú reguláciu otáčok. To platí pre 120mm verziu. Pri 140mm verziu je to 1100 a 1900 otáčok.
Pro verzia to má vyriešené inak, je tu len jedna 120mm verzia a jedna 140mm verzia, pričom každá má PWM a tri možnosti nastavenia maximálnych otáčok a to 1600/2500/3000 pri menšej a 1100/1900/2400 pri väčšej verzii. Môžete si rovno na ventilátore nastaviť jednu z hodnôt. Samozrejme, viete si to prepnúť na maximum a ďalej regulovať cez aplikácie a nastavovať krivky, ale ak niečo také neriešite, viete rovno na ventilátore nastaviť potrebné maximum.
Mimochodom, Silent Wings Pro 4 sú s 3000 otáčkami sú najvýkonnejším všestranným ventilátorom od Be Quiet. Ale čo sa týka hluku, v zásade sú ventilátory takmer nepočuteľné pri bežnom chladení, aj keď v Pro verzii na maxime 3000 otáčkach už čiastočne počujete, ale nie výrazne. Maximum je len okolo 36db, ale záleží aj ako ho nainštalujete.
Pre zhrnutie Pro verzie ponúkajú:
- Optimalizované lopatky ventilátora pre najvyšší výkon na radiátoroch a chladičoch
- Prepínač rýchlosti umožňuje zmenu maximálnej rýchlosti PWM medzi strednou rýchlosťou, vysokou rýchlosťou a ultra vysokou rýchlosťou (až 3000 ot./min.)
- Malá vôľa lamiel a rámu ventilátora s lievikovým výstupom vzduchu pre extrémne vysoký tlak vzduchu
- Prakticky nepočuteľná prevádzka pri bežnej rýchlosti
- 6-pólový motor ventilátora a fluidné dynamické ložisko pre menšie vibrácie a veľmi hladký chod
- Individuálne montážne systémy pre použitie ako ventilátor skrine alebo s radiátorom
- 5-ročná záruka výrobcu
Balenie a možnosti uchytenia
Čo sa týka uchytenia Silent Wings 4 verzie sa dodávajú s možnosťou montáže ako priamo na plast, alebo aj s gumenými rohmi pre tlmenie vibrácií.
Silent Wings Pro 4 verzie majú ešte dodatočné gumené rohy vytvorené pre montovanie na radiátory vodného chladenia. Budú vďaka nim tesne priliehať, aby sa zabránilo úniku vzduchu a zabezpečil sa maximálny statický tlak.
Zo zaujímavostí lopatky pri oboch verziách sú navrhnuté so vzorom, ktorý privádza horúci vzduch smerom ku koncom, pričom udržiava strednú časť lopatiek chladnú, aby sa optimalizovalo vedenie. Sú vyrobené z PBT a vystužené 30% skleneným vláknom. Vďaka tomu sú veľmi pevné a tým pádom nevibrujú a priam vibrácie absorbujú. Pridávajú sa technológie fluidných ložísk ktoré dosahujú približne 300 000 hodín životnosti.
Zároveň v baleniach oboch verzií nájdete ako rýchlospojky, tak aj aj klasické skrutky. Pridávajú sa sleeved káble a aj nový konektor pre lepšiu manipuláciu.
Ktoré si vybrať?
V zásade, ak viete presne, že vám netreba vyššie otáčky, viete ísť do základných Silent Wings 4 verzií, aj keď ideálne rovno PWM, aby ste mali otáčky regulované. Ak však neviete, aké maximálne otáčky budú pre vás ideálne, rovno zoberte Pro verziu a vyberiete si niektorý z modov. Zároveň Pro verzia prichádza s tromi možnosťami uchytenia rohov.
Na druhej strane ani jedna z verzií nie je drahá a Silent Wings 4 idú od 20 eur, Silent Wings Pro 4 od 30 eur.
Viac o ventilátoroch nájdete na Be Quiet! stránke.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- História Call of Duty série 416
- Black Friday výpredaj na Alze už začal 59
- RECENZIA: Call of Duty: Black Ops 6 107
- Novembrové hry 30
- DOJMY: Indiana Jones and The Great Circle 47
- Stalker 2 už má PC požiadavky, sú však podozrivo nízke 86
- Red Dead Redemption má niektoré veci lepšie ako dvojka 33
- Google dostalo v Rusku pokutu väčšiu ako celosvetové HDP 88
- Očakávaný procesor Ryzen 7 9800X3D bol oficiálne predstavený 192
- PS5 Pro už bola rozobraná 215 zobraziť viac článkov >