RTX 4060Ti - Rozdiel medzi 8GB a 16GB VRAM |
Je teda 8GB grafickej pamäte v roku 2023 dostatočných?
Nestáva sa často, že by sa na trh dostali grafické karty disponujúce totožným výkonom, no rozdielnou veľkosťou VRAM. Nvidia nám v aktuálnej generácii priniesla na trh RTX 4060Ti v dvoch rozdielnych pamäťových konfiguráciách a na internete už koluje niekoľko porovnaní. Je teda 8GB grafickej pamäte v roku 2023 dostatočných?
Musím podotknúť, že všetko záleží samozrejme od konkrétnej hry, no v aktuálnom roku sme mohli byť neraz svedkami toho, že pri vydaní hry využívali viac ako 8GB VRAM. Dobrým príkladom je napríklad Hogwarts Legacy alebo The Last of Us Part 1, kde ste nemali problém využiť aj 12 GB VRAM. Mať k dispozícii viac VRAM sa nutne nemusí prejaviť len vyššími FPS. Napr. z priloženého videa s testami môžete vidieť, ako narastá využitie RAM pri 8GB verzii RTX 4060Ti. Ak si to zjednodušíme, tak jav sa dá vysvetliť tak, že dáta, ktoré potrebuje herný engine využívať, ale nepotrebuje ku nim aktuálne pristupovať, si z dôvodu nedostatku voľnej VRAM odloží do voľnej RAM. Preto ak sa pozriete na využitie RAM napr. pri hre Ratchet & Clank, tak rozdiel bude tvoriť cca množstvo, ktoré sa nezmestilo do VRAM.
Swap dát je jednou z optimalizačných techník, ktorá vie byť relatívne efektívna, no presúvanie dát medzi pamäťami sa často prejavuje vo forme chvíľkového prepadu FPS, prípadne formou nepríjemného trhania. Rozdiel v priemerných FPS sa teda môže zdať na prvý pohľad zanedbateľný, no napríklad rozdiel v minimálnych FPS a Frame Time sa môže postarať o citeľný rozdiel v plynulosti herného zážitku. Z testov sa najväčší rozdiel v dátach ukazuje síce pri 4K rozlíšení, no problém bol skôr v tom, že hra nezvládla maximálne nastavenia s nedostatkom pamäte a skončila zaseknutá na jednotkách FPS. Pre danú kartu sú ale skôr relevantné testy v 1080p a 1440p.
Tabuľky znázorňujú výkonnostnú výhodu grafickej karty s 16GB VRAM oproti karte s 8GB VRAM.
Pri využívaní Ray Tracingu a vysokých nastavení karta síce nedosahuje ohurujúce výsledky, no viac VRAM v tomto prípade môže tvoriť tenkú hranicu medzi hrateľným a nehrateľným herným zážitkom.
Ultra nastavenia reprezentujú maximálne možné nastavenia, ktoré nezahŕňajú Ray Tracing. Každú zo spomínaných hier si síce zahráte aj v 1440p bez problémov, s vyššími FPS vám vie potom pomôcť DLSS alebo FSR. No minimálne pri Sony portoch hier vidno že engine benefituje z väčšieho množstva dostupnej VRAM.
Z tabuliek je pekne vidieť, že na problém s nedostatkom grafickej pamäte existuje jedno veľmi jednoduché riešenie. Zníženie maximálnych možných nastavení na druhé najvyššie nastavenia a rozdiel vo výkone sa stane vo väčšine hier nepostrehnuteľný. Zároveň ale môžeme vidieť opakujúci sa trend, kedy engine dokáže profitovať z väčšieho množstva VRAM aj v nižšom rozlíšení a je viac než pravdepodobné, že v najbližších rokoch sa podobný trend prejaví ešte výraznejšie.
Ak teda aktuálne zvažujete kúpu grafickej karty a plánujete ju využívať dlhšiu dobu, rozhodne stojí za zváženie verzie s aspoň 10GB a viac.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Nvidia predstavila RTX 5070, RTX 5070ti, RTX 5080 a RTX 5090 grafické karty 483
- Alza spustila nové zľavy 11
- DOJMY: Kingdom Come: Deliverance II 89
- Nové AMD RX 9070 karty sa objavili v jednom z obchodov s prekvapivými cenami 103
- Článok: Najlepšie hodnotené hry roka 2024 56
- Prvý pohľad na RTX 5090 grafickú kartu 124
- Ako je na tom s výkonom Kingdom Come: Deliverance 2? 87
- Assassin's Creed Shadows bol práve odložený, príde v marci 151
- Prvý bližší pohľad na DLSS4 150
- HDMI 2.2 bolo oficiálne ohlásené 24 zobraziť viac článkov >