Zomrel tvorca Pascalu Niklaus Wirth |
Zomrel programátor, ktorý zjednodušil programovacie jazyky a dostal ich k masám.
Zomrel Niklaus Wirth, programátor, ktorý zjednodušil programovacie jazyky. Mal 89 rokov a aktívny bol hlavne v 60. až 80. rokoch, kedy navrhol hneď niekoľko moderných programovacích jazykov a prispôsobil ich bežným používateľom. Vytvoril hlavne legendárny Pascal, ktorý vyšiel v roku 1970.
Pascal bol na svoju dobu jednoduchý, flexibilný a navrhnutý na rýchlu kompiláciu. Jeho popularita sa rozbehla v 80-tych rokoch, kedy začal rozmach PC a prišiel Turbo Pascal od Borlandu. Bol nenáročný a veľmi dostupný pre každého. Niečo ako Unity teraz. Ale v Pascale sa robia hry doteraz, síce menej, ale predsa. Napríklad nedávny český titul Hrot bol spravený tiež v ňom.
V roku 1984 dostal Wirth AM Turing Award, čo bola svojho času niečo ako Nobelova cena vo sfére výpočtovej techniky. O desať rokov neskôr bol pridaný medzi ACM Fellow, čím ocenili jeho „mimoriadny technický, profesionálny a servisný prínos“ v oblasti počítačovej vedy.
Wirth zároveň v jednej svojej eseji vytvoril Wirthov zákon, v ktorom sa hovorí, že softvér sa spomaľuje rýchlejšie, ako sa zrýchľuje hardvér. Viac menej tým kritizoval pomalé napredovanie softvéru.
"Operačný systém si musel poradiť s 8 000 bajtmi a kompilátor sa musel zmestiť do 32 kB, zatiaľ čo moderné kompilátory vyžadujú megabajty," napísal Wirth. "Zrýchlil sa všetok tento nadupaný softvér? Práve naopak. Nebyť tisíckrát rýchlejšieho hardvéru, moderný softvér by bol úplne nepoužiteľný."
"Vylepšené používateľské pohodlie a funkčnosť údajne ospravedlňujú väčšiu veľkosť softvéru, ale bližší pohľad odhalí, že tieto odôvodnenia sú neisté. Textový editor stále vykonáva pomerne jednoduchú úlohu vkladania, odstraňovania a presúvania častí textu; kompilátor stále prekladá text do spustiteľného kódu a operačný systém stále spravuje pamäť, miesto na disku a cykly procesora. Tieto základné povinnosti sa nezmenili s príchodom Windowsov, stratégií vystrihnutia a vloženia alebo popup menu, ani s nahradením zmysluplných príkazových slov peknými ikonami ... tieto detaily sú roztomilé, ale nie nevyhnutné a majú skrytú cenu."
To nakoniec poznáme aj pri hrách, hardvér napreduje rýchlo, ale hry sa zlepšujú len pomaly, zaberajú viac miesta, sú náročnejšie, ale často s rovnakými funkciami ako pred rokmi.
Wirthovi na Twitteri vzdalo hold viac známych programátorov ako Tim Sweeney, John Carmack alebo aj George Broussard z Apogee. Sweeney povedal, že Wirth spravil programovanie lepším pre každého.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- DOJMY: Doom: The Dark Ages 83
- Warner Bros. znovu zmenil plány, zrušil plánovanú expanziu pre Hogwarts Legacy 54
- Nové zľavy v Alza dňoch 12
- Prečo sme ešte nedostali druhý GTA VI trailer? Take Two vysvetľuje marketing novéh 77
- Lionsgate: John Wick 5 je oficiálne schválený, ďalšie dva filmy sú v príprave, nov 25
- Na fórach sa zbierajú prípady pokazených Ryzen 7 9800X3D procesorov 109
- Windows 11 dostane nový dizajn BSOD, stratí možnosť inštalácie bez loginu 122
- 58% Slovákov nespí dobre. Zotavenie po prechode na letný čas môže trvať aj tri týž 110
- Aprílové hry 34
- Ubisoft založil novú dcérsku firmu, ktorá sa bude starať o Assassin’s Creed, Far C 57 zobraziť viac článkov >