Český BZZZT na Steame čelí čínskemu review bombingu |
Kvalitná česká skákačka len za pár dní na Steame padla z pozitívnych do záporných hodnotení.
Review bombing na Steame je často problémom, s ktorým Valve úplne nevie pracovať. Často je reakciou hráčov na kroky autorov, s ktorými nesúhlasia, no už sa často stáva aj to, že si to odnesie úplne nevinná hra ako súčasť nejakého sporu. To sa teraz stalo kvalitnej českej 2D skákačke BZZZT. Len za pár dní jej na Steame hodnotenia klesli s veľmi pozitívnych do skôr záporných a to všetko po obrovskej vlne čínskeho review bombingu. Drvivú väčšinu negatívnych hodnotení má v čínštine s odohraným časom 0,1 alebo 0,2 hodiny, takže to vyzerá skôr na botov, kde hru kúpia, napíšu negatívnu recenziu po spustení a refundujú. Dokonca aj niektoré čerstvé negatívne recenzie v iných jazykoch, napríklad češtine, pôsobia len ako preložené cez prekladač. Napríklad včera tam pribudlo toto: "Rasová diskriminace nezlepší vás a vaši hru, jen zvýší cizince špatný dojem o České republice".
Autor hry Karel Matějka je týmito recenziami označovaný za rasistu, lebo v hre nemá čínsku lokalizáciu. Zaujímavé ale je, že ešte pred pár dňami to nikomu nevadilo. Pritom práve indie tvorcovia nemajú často kapacity, aby hry prekladali do toľkých jazykov, navyše nie pre trh, kde hra často ani oficiálne vyjsť nemôže. A ani preklady pomocou umelej inteligencie nie sú riešením, keďže sú často príliš doslovné a nevnímajú kontext, čo môže narobiť tiež veľké problémy.
Bližšie sa k tomu na Facebooku k tomu vyjadril Lukáš Macura, vydavateľ hry, ktorý k tomu pripojil aj graf: "Nevěřil bych, že se roztomilá indie hra jako je BZZZT může stát terčem review bombingu. Během tří dní přišla o rok budované hodnocení. Karel je Číňany označen za rasistu. Mimo review bombingu mu vyhrožují (emaily a soukromými zprávami). Dovolil si opomenout čínskou lokalizaci a přitom tam má češtinu, švédštinu, turečtinu a japonštinu. Kontaktovali jsme Valve a doufáme, že pomůžou. Bohužel se z toho stal taiwansko-čínský politcký spor."
Aj ďalší vývojári pod týmto príspevkom potvrdzujú, že sa politický review bombing stáva na Steame reálnym problémom. Až sa môže zdať, že ak vývojári nechcú, aby takéto praktiky stiahli ich hry do úplne negatívnych vôd, je možné, že sa niektorí radšej uchýlia k zablokovaniu predaja hier v Číne. Tu našťastie komunitný tím Steamu po niekoľkých dňoch zakročil a dnes ráno označil túto vlnu negatívnych recenzií za offtopic a tým pádom ich už nepočíta do hodnotenia. To je tak opäť veľmi pozitívne.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- RECENZIA: Kingdom Come: Deliverance II 198
- RTX 5080 karty sú už v obchodoch. Koľko stoja? 232
- DeepSeek klamal o nákladoch na tréning AI: Skutočné výdavky sú 400-krát vyššie 65
- Netflix naplánoval svoje seriály a filmy na rok 2025 27
- GTA VI cieli na 30 fps na konzolách a bude sa možno predávať samostatne bez GTA On 233
- Kingdom Come: Deliverance II končí s pekným priemerom recenzií 129
- Objavujú sa prvé problémy s RTX 5090 kartami 155
- Recenzie na prvé RTX 5080 karty sú už vonku 196
- Nvidia predstavila špecifikácie RTX 5070 a RTX 5070 Ti 132
- Porovnania výkonu RTX 5080 grafiky 177 zobraziť viac článkov >