Ako zvláda Samsung Galaxy S25 Ultra hry? |
Hľadáte Android mobil na hranie?
Ako už iste viete, Samsung spolu s príchodom novej generácie svojich vlajkových modelov Galaxy S25 priniesol upgrade v podobe toho najvýkonnejšieho procesoru Snapdragon 8 Elite for Galaxy. Sľubuje teda nekompromisný výkon, no zároveň sa ponúka otázka, ako efektívne dokáže Samsung svoje zariadenia chladiť, aby si udržali svoj výkon po celú dobu hrania a zároveň aby boli stále komfortné na držanie. Už pri veľkej recenzii sme si pomocou syntetických záťažových testov a ľahkého gamingu overili, že Galaxy S25 Ultra dokáže dodávať stabilný výkon aj pri vysokom zaťažení. Ako je na tom ale pri reálnom hraní?
Porovnávať benchmarkové testy a hranie sa môže na prvý pohľad divné, no pri bežnom hraní sa často nesústredíme na to, aby sme zariadenie dostali do stavu aby podávalo čo najoptimálnejší výkon. Jednoducho si rýchlo chceme skrátiť voľné chvíle a často bez ohľadu na bežiace aplikácie na pozadí len zapneme našu obľúbenú hru a hráme. Azda nikoho neprekvapí, že nový Snapdragon 8 Elite zvláda všetky hry na vysoké nastavenia bez najmenších problémov, no ak ide o stabilitu frameov a spotrebu energie, to už je vec iná.
Ako prvé sme sa už počas recenzovania pozreli na hru Diablo Immortal, ktorá na vysokých nastaveniach dokáže vo vysokom rozlíšení potrápiť nejeden smartfón. Teraz sme si hru zahrali v dlhšom časovom intervale, na maximálne nastavenia grafiky, pričom sme sa po celý čas držali hodnoty 60 FPS bez najmenších prepadov a vyťaženie grafickej karty sa v záležitosti od lokácie pohybovalo na úrovni 60 - 70%. Lepšie na tom bolo využívanie procesora, ktoré sa priemerne pohybovalo na úrovni 35%. Príjemná bola aj samotná spotreba energie, ktorá po hodine hrania dosiahla spotrebu 11% z batérie. Po čase bolo ale cítiť vyššiu vyťaženosť hardvéru, ktorá sa podpísala na mierne zvýšenej teplote v strede zariadenia a v strednej časti rámu. V častiach kde sa počas hrania S25 Ultra dotýkate prstami bola povrchová teplota len mierne vlažná.
Hra, na ktorej test sme sa ale tešili najviac, je Call Of Duty Mobile. Hra obsahuje optimalizácie priamo pre nové Galaxy smartfóny pre dosiahnutie čo najlepšej efektivity v podobe dobrej kvality obrazu, vysokých FPS a nízkej produkcie tepla. A už hneď z úvodu môžeme konštatovať že sa im to podarilo na výbornú. V najvyšších grafických nastaveniach, či už na Very High alebo Max, dosahuje S25 Ultra stabilných 60 FPS bez prepadov. Nezáleží, akú mapu hráte, môžete si byť istí, že si zahráte bez zásekov alebo trhaní. Rozdiel sa ale prejaví vo využití GPU, kde na dosiahnutie 60 FPS pri Very High využíva len 50% svojho potenciálu, na Max stúpne vyťaženosť o ďalších približne 10%. Vyššia spotreba znamená aj vyššie teploty, no pri Max presete sa s teplotami pohybujeme na podobnej úrovni ako pri Diablo Immortal, teda mierne vyššie teploty koncentrované do stredu zariadenia. Pri znížení nastavení na Very High sa ale teplota zariadenia rapídne zníži, celý smartfón je prakticky len vlažný na dotyk a spotreba energie klesne na približne 8% za hodinu hrania, pričom kvalita obrazu sa nijako výrazne nemení.
Ak chcete naplno využiť rýchly 120Hz displej stačí vám znížiť nastavenia na Medium a povoliť Ultra Framerate (preset sa automaticky zníži po z povolení Ultra frameratu). Vtedy viete dosiahnuť stabilných 120 FPS, pričom GPU zaťažíte približne na 65% a CPU na cca 34%. Stúpnu ale teploty aj samotná spotreba, čím sa dostaneme na hodnoty ako pri Max presete.
Asi ste si už v stúpaní teploty všimli, že chladenie si veľmi dobre poradí s vyťažením GPU do približne 60%. Po prekročení tejto hranice za začnú objavovať prvé výrazne teplejšie časti. Overili sme si to aj pri hraní Vampire Survivor, kde sme sa v natívnom rozlíšení pri stabilných 60 FPS pohybovali na úrovni vyťaženia GPU od 50 - 64%, pričom pocitovo smartfón dokázal držať veľmi nízke teploty. (pozn.: pri dlhšom fotení s Galaxy S22 Ultra dosahujem oveľa vyššie teploty než S25 Ultra pri dlhšom hraní)
Samsung vám ale vďaka aplikácii Gaming Hub a aj nadstavbe One UI dáva možnosť si optimalizovať výkon zariadenia pre konkrétne hry. Viete si optimalizovať výkon cez Game Booster nastavenia, kde viete prioritizovať Výkonnosť, Vyvážené nastavenia alebo Šetrenie batérie. My sme počas testov prioritizovali výkonnosť. Prípadne si viete obmedziť obnovovaciu frekvenciu displeja pre hry, ktoré nevedia využiť 120Hz, a teda aj ušetriť trochu batérie, konkrétne viete nastaviť snímkovaciu frekvenciu od 20 do 60 snímok. Upraviť si viete aj rozlíšenie obrazovky pre danú hru, pričom z natívnych 100% si ho viete pre zabezpečenie čo najviac FPS znížiť až na 50%. Nastavenia samozrejme nemusíte vždy meniť, ale viete ich mať uložené v profiloch pre jednotlivé hry. Vďaka vašim nastaveniam viete teda získať nielen čo najvyšší výkon, ale aj ten najšetrnejší pre vašu batériu.
Celkovo treba zhodnotiť, že hoci na prvý pohľad nejde o herné smartfóny, tak Galaxy S25 Ultra zvláda všetky herné tituly bez najmenšieho zaváhania a vďaka prepracovanému chladiacemu systému aj s nízkymi teplotami. Pri COD je zase pekne vidieť, čo dokáže spraviť dobrá optimalizácia pre dané zariadenie a je trochu úsmevné porovnanie napr. s hrou Hearthstone, ktorá vyťaží často zariadenia viac ako veľký multiplayerový FPS titul.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- DOJMY: Doom: The Dark Ages 94
- Nové zľavy v Alza dňoch 23
- Nintendo Switch 2 vyjde 5. júna za 469 eur 126
- Na fórach sa zbierajú prípady pokazených Ryzen 7 9800X3D procesorov 111
- Prečo sme ešte nedostali druhý GTA VI trailer? Take Two vysvetľuje marketing novéh 77
- Lionsgate: John Wick 5 je oficiálne schválený, ďalšie dva filmy sú v príprave, nov 25
- Windows 11 dostane nový dizajn BSOD, stratí možnosť inštalácie bez loginu 122
- RECENZIA: The Last of Us Part II Remastered (PC verzia) 96
- Aprílové hry 34
- Zomrel herec Val Kilmer, okrem filmov sa objavil aj v hre 54 zobraziť viac článkov >