PLANTS VS ZOMBIES 2 |
PLANTS VS ZOMBIES 2 |
Bláznivý Dave má veľmi rád mexické jedlo a posledné taco mu chutilo natoľko, že by ho veľmi rád zjedol ešte raz. Preto sa mu v hlave zrodil nápad cestovať časom späť, aby si mohol pochúťku užiť ešte raz. Veľmi ho však prekvapí, keď so svojou inteligentnou dodávkou zaparkuje až v starovekom Egypte.
Preraziť svojou hrou na App Store v čase, kedy je každý deň zaplavený doslova stovkami nových titulov je takmer nemožné. Pop Cap to majú o niečo jednoduchšie, pretože svojím prvým dielom Plants vs. Zombies prerazili v čase, kedy bola konkurencia oveľa menšia a, samozrejme, mali aj kúsok toho povestného šťastíčka. V Plants vs. Zombies 2 ich čakala iná výzva - akým novinkami ohúriť hladných hráčov?
Podľa posledných výskumov je v App Store najviacej ziskový model freemium a Pop Cap sa pravdepodobne na tomto základe rozhodli prepracovať filozofiu celej hry a ponúkajú ju taktiež s mikrotransakciami, čo je obchodná stratégia EA. Hra je teda úplne zdarma, no ponúka oveľa viac tzv. In App Purchase (IAP), teda nákupov priamo v aplikácii, čo má dopad aj na samotnú hrateľnosť.
Plants vs. Zombies 2 je vo svojej podstate tower defense hra, v ktorej sa bránite proti valiacim sa vlnám nepriateľov stavaním rôznych prekážok a obranných systémov, aby ste uchránili hlavnú budovu. Tu sa však miesto katapultami a hradbami bránite kvetinami a útočníkov predstavujú, ako názov hovorí, zombíci. V prvej časti ste mohli využívať aj dennú dobu, keďže hríby cez deň spali a planty zasa v noci negenerovali peniaze. Nočné misie boli tentokrát vynechané spolu s hubami, no pribudli nové planty aj nové... cheaty.
Možno by bolo lepšie miesto nepopulárneho slova na podvádzanie použiť slovné spojenie záchranné brzdy. Prvou záchranou je tzv. Plant Food, ktoré by sme mohli voľne preložiť ako hnojivo - násobí účinky jednotlivých rastlín. Zo základného „hrachometu“ sa tak na pár sekúnd stane megahrachomet pľuvajúci hrach „prokletě rychle“. Zo základného obranného orecha zasa vykúzlite obrnenca odolávajúceho hordám oveľa viac. Melónomet vrhá svoju úrodu len jedným radom, no aplikovaním hnojiva prejde do módu artilérie a zasiahne niekoľko cieľov naraz.
Druhou záchrannou brzdou sú tri dotykové gestá, ktoré je možné použiť v prípade, že hrozí katastrofa. Prvým gestom „pinch“ rozmliaždite zombíkov po jednom, druhým ich odhodíte preč z hernej plochy a tretím elektrizujete na popol aj v skupinách. Jednotlivé vychytávky sú aktívne len zopár sekúnd, a tušíte správne, stoja peniaze. Keď uvážime, že stoja od 800 do 1200 herných peňazí a v jednom kole zozbierate priemerne 200 zlatiek, tak ich použitie musíte odložiť na kritické momenty. Alebo len stačí otvoriť virtuálnu peňaženku.
Tým sa dostávam k novodobému moru mobilných aplikácií. Tým je sú, samozrejme, IAP, resp. mikro transakcie, ak chcete. Chceš silné planty, ktoré boli v prvej časti zdarma? Dokúp si. Chceš viac hnojiva pre rastliny? Dokúp si. Chceš prejsť do nového sveta? Zaplať. Chýbajú ti kľúče k odomykaniu brán? Stačí jeden klik. Potrebuješ zlatky? Nech sa páči. Za výhodné peniaze ti dáme rovno kombo zlatiek s plantou. Ak podľahnete nakupovaniu a zhýralému míňaniu, tak sa dostanete za sumu, za akú by ste si hru normálne kúpili. A to je zámer freemium hier.
Na druhej strane však musím povedať, že Pop Cap sa držia ešte na uzde a Plants vs. Zombies 2 je možné dohrať aj bez nakupovania. Len to dlhšie trvá. Mapy svetov ponúkajú rôzne odbočky, na ktorých je možné získať planty bez kupovania (pochopiteľne nie všetky), ale má to háčik. Tieto odbočenia sú zamknuté a každé stojí určitý počet kľúčikov, ktoré ale padajú v súbojoch náhodne. Niektoré úrovne preto budete musieť hrať niekoľko krát, ak sa chcete k bonusu alebo plante dostať. Hra tiež trpí syndrómom troch hviezd známych z Angry Birds a pre poslednú hviezdu je potrebné splniť rôzne úlohy ako zabi 40 zombíkov za 10 sekúnd, ktoré sú bez použitia záchranných bŕzd len ťažko dosiahnuteľné. Za každé úspešné prejdenie úrovne a splnenia požiadavkov získate jednu hviezdu, čo znamená veľký počet opakovaní a herná mapa je tiež vždy rovnaká. Keď to zrátate, tak z rovnice vychádza veľká dávka repetetívnosti a opakovania.
Plants vs. Zombies 2 ponúka tri svety (Egypt, Piráti, Divoký západ) a každý má svoj set zombíkov a svoj herný plán. V Egypte otravujú nepriatelia s fakľami a brnením, Piráti pripomínajú Zadný dvor z prvého dielu, kde bola vodná priekopa a na divokom západe pribudnú koľajnice, po ktorých pohybujete vozíkom, no nedá sa na ňom vysádzať. Repertoár zombíkov prešiel miernym faceliftom a pribudli aj zaujímavé kúsky ako pirát s drevenou nohou a papagájom, ktorý odnesie preč plantu alebo vidliacka zombie rozhadzujúca kurence. Autori síce niektoré rastliny spoplatnili, no pridali aj niekoľko zaujímavých kúskov ako dvojitú slnečnicu alebo peapod.
Aj keď je Plants vs Zombies 2 vyčítaná prílišná monetizácia, sú oveľa horšie hry s týmto modelom. Pop Cap myslia aj na neplatiacich zákazníkov a herná doba sa tiež nenaťahuje na mesiace. Ak budete brať pomocné mechanizmy len ako barličku na poslednú chvíľu, tak nemusíte investovať ani cent. Možno nezískate všetky hviezdy, no to ani nie je potrebné. Plants vs. Zombies 2 je zadarmo a za vyskúšanie nič nedáte. Ak navyše podľahnete výbornej hrateľnosti, tak si dokážete spríjemniť kopec hodín, kým vyjde ďalší svet, na ktorom sa už pracuje. A snáď sa dozvieme, či sa Dave dostal ku svojmu mexickému jedlu.
RECENZIE HRÁČOV |
4.0
WELLBI
11.9.2013
Plants vs Zombies je hra ktorú mám veľmi rád.Či si zahrať z nudy na kompe,vo...prečítať celé
|
Mobil
Vývoj: EA / PopCap Štýl: Stratégia / Realtime Web: domovská stránka hry
| |||
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
|