ALIENWARE AW2723DF - 1440P/280HZ HERNÝ MONITOR |
ALIENWARE AW2723DF - 1440P/280HZ HERNÝ MONITOR |
Papierovo nekompromisný monitor, či už na prácu, multimédiá, alebo aj hranie e-šport titulov. Je to ale skutočne tak, či príde sklamanie a priemerné výsledky v každej kategórii?
Netrvalo dlho a trh zaplavilo množstvo monitorov ponúkajúcich vysoké obnovovacie frekvencie. Nanešťastie, často trpela kvalita panelu a podania farieb na úkor rýchlosti. Aktuálne je ponuka Full HD 240+ Hz monitorov dostatočne veľká, aby firmy dokázali uspokojiť nejedného hráča a vyhovieť jeho preferenciám. Problém ale nastával, ak ste mali záujem o vyššie rozlíšenia. 144 Hz 1440p monitory sú už pomerne bežné, no Alienware prichádza na trh so svojím 27“ modelom, ktorý disponuje 280Hz obnovovacou frekvenciou a 1440p IPS panelom. Očakávania pred testom boli preto veľké, ale aj obavy, aby nešlo len o marketingový ťah.
Špecifikácie:
Alienware tradične nešetril na dizajne svojho balenia a monitor prichádza výborne zabalený, rovnako sa nešetrilo ani na príslušenstve a už pri kúpe dostanete všetko potrebné bez nutnosti dokupovať nejaké káble. Súčasťou balenia sú 2 napájacie káble, Display port kábel, HDMI kábel, USB dátový kábel (sfunkčnenie HUB-u) a mini Display-port – Display-port kábel.
Montáž je jednoduchá a stojan poskladáte bez nutnosti využitia nejakého náradia. Samotná konštrukcia pôsobí pevným a kvalitným dojmom, kĺb pivotu je dostatočne pevný, ale zároveň plynulý pri nastavovaní sklonu/ rotácie.
Stojan a zadná strana sú v pomerne netradičnej strieborno-bielej farbe ktorá výborne kontrastuje s čiernymi prvkami. Pochváliť musíme aj šikovne vyriešený a schovaný držiak na slúchadlá na ľavej strane monitora. Toto umiestenie je oveľa praktickejšie ako časté riešenia konkurencie, ktoré majú držiak na zadnej strane ramena. Monitor disponuje aj nastaviteľným RGB osvetlením na zadnej strane, pričom je možné si nastaviť aj vlastnú farbu tlačidla na zapnutie.
Dominantou je ale, samozrejme, 27“ obrazovka. Prvé prekvapenie nastalo už po zapnutí a monitor prekvapil relatívne dobre nastavenými farbami a kontrastom. Zároveň čierna pôsobí čierno, aj keď stále len na pomery IPS panela. No rozhodne nejde o nejakú sivú čiernu a určite si užijete aj tmavé časti či už hier, alebo filmov. 10-bitové podanie farieb je tiež už na prvý pohľad poznať. Aj keď sa isto nájdu kvalitnejšie panely na prácu (grafika, strih a farbenie videa), Alienware sa rozhodne nenechal zahanbiť a dokáže po drobnom nastavení poskytnúť dostatočný výkon aj pre náročnejších používateľov.
Svojím 95% pokrytím DCI P3 farieb a 100% sRGB sa už pomaly blíži k Pro sériám konkurencie v danej cenovej kategórii. Výhodu ale získava pri hraní, kde podáva nekompromisný výkon. Natívne panel beží v 240Hz, no disponuje možnosťou pretaktovania až na 280Hz. Tieto rýchlosti ale dosiahnete len pri využití pripojenia cez Display-port. HDMI podporuje len 144 Hz.
Poteší aj prítomnosť štandardu HDR 600, ktoré je už oveľa použiteľnejšie ako bežné HDR 400. Stále je ale vidieť, že maximálny peak jasu nie je dostatočný na to, aby HDR pôsobilo rovnako ako pri TV alebo displejoch zo smartfónov (kde sa hýbeme dávno cez hranicu 1000 nitov).
Monitor sme otestovali ako na singleplayerových hrách, tak aj na e-šport tituloch. Napr. taký Spiderman a Dying Light 2 vyzerali so zapnutým Ray-tracingom na monitore vynikajúco a s využitím Free-Sync / G-sync aj plynulo. Monitor síce nedisponuje najmodernejšími Nvidia technológiami, ako napr. Reflex, no útechou budú aspoň alternatívy od AMD. Free-sync Premium Pro je ale špičkou čo dokáže aktuálne AMD ponúknuť. Rozdiel oproti bežnému Free-syncu je podpora aj pre HDR obsah. Problémom doteraz bol vysoký bandwidth pri HDR obsahu, čo Free-Sync Premium Pro rieši priamo hardvérovou implementáciou a nie len softvérovou.
Pri e-šport tituloch sa hráči naháňajú za čo najväčším výkonom, nakoľko každá získaná ms sa počíta. Samozrejme, pri FHD paneloch existujú oveľa rýchlejšie alternatívy ako 240/280Hz, no často za cenu horšej kvality obrazu. AW2723DF má dostatočný výkon pri hrách, ako CS: GO, LoL, Fortnite, no zároveň aj dostatočnú kvalitu obrazu, aby ste si užili multimediálny obsah, prípadne dokázali pohodlne pracovať.
Hranie bolo teda dostatočne plynulé a často bolo v našom prípade aj nereálne dosiahnuť so zapnutým Ray-tracingom, prípadne maximálnymi nastaveniami, hranicu 240 FPS. Pri e-šport tituloch to nebol až taký problém, no ak plánujete hrať len e-šport tituly a ide vám o každú ms, vhodnejšie je asi ísť do FHD 360Hz+ monitorov.
Pôvodné obavy sa nakoniec zmenili na pozitívne prekvapenie, no zároveň prišli aj zmiešané pocity vzhľadom na cenu. Monitor robí v princípe všetko dostatočne dobre a dá sa mu vytknúť len málo vecí. Ide o skvelý univerzálny monitor či už na hranie, alebo prácu, no v každej oblasti niečo málo chýba, aby sa zaradil medzi absolútnu špičku. Napríklad G-sync, Reflex v oblasti hrania, vyšší maximálny peak jasu pre HDR, prípadne pokročilejšia kalibrácia farieb. Ak však hľadáte jeden monitor na všetko so zaujímavým netradičným dizajnom, s Alienware AW2723DF rozhodne nespravíte krok vedľa.