XIAOMI 15 ULTRA |
XIAOMI 15 ULTRA |
Firmy prinášajú na trh rôzne rôzne orientované mobily. Niektoré sú určené len na bežné používanie, iné na hry, biznis alebo fotenie. Každý rok sa objaví niekoľko modelov zameraných na fotografovanie. Xiaomi je v tejto oblasti štandardnou voľbou a tento rok priniesla model Xiaomi 15 Ultra, ktorý kombinuje vysoký výkon s vynikajúcimi fotoaparátmi.
Xiaomi opäť spojila veľký 1-palcový senzor s najrýchlejším procesorom Snapdragon 8 Elite procesorom, pridala mobilu aj foto dizajn a vytvorila tak jeden z najštýlovejších fotomobilov doteraz. Ak teda chcete nielen telefonovať, ale aj kvalitne fotiť a nechcete so sebou nosiť veľký fotoaparát, toto môže byť skvelý kompromis. Aj keď, podobne ako iné high-end modely, nebude to lacné.
Dostanete tu prakticky maximálne parametre z mobilov, až na 90W nabíjanie a batériu, ktorá u nás nebude maximálna. V Číne ma mobil 6000mAh batériu, k nám z nejakého dôvodu prišla mierne menšia 5400mAh. Obe sú silikónové, ale možno v EU spravili kompromis s váhou alebo cenou.
Konštrukcia
Mobil vyniká svojím dizajnom. Je to fotomobil a náležite tomu konkrétne v tejto striebornej verzii Xiaomi zvolila zadnú stenu podobnú fotoaparátom. Je totiž rozdelená na dve časti: vrchná štvrtina je strieborná a zvyšok je potiahnutý koženkou ako fotoaparáty, pričom na jednej časti dominuje veľký okrúhly modul s kamerami, ktorý je aj mierne vysunutý. S vysunutím vždy aj rátame, keďže senzory sú veľké, ale napriek tomu dizajn pôsobí veľmi dobre.
Okraje mobilu sú hliníkové, mierne zaoblené na krajoch a plynulo prechádzajú do zadnej časti a predného skla. Predné sklo je rovnako zaoblené na všetkých štyroch stranách pre príjemné držanie, avšak samotný displej je rovný. Displej je tu 3200x1440px, teda pekne husté rozlíšenie, nechýba dynamický 120Hz refresh a 1920 Hz PWM, takže blikanie tu neuvidíte. Na okrajoch čakajte USB-C port a štandardné tlačidlá, kde power tlačidlo je pekne vrúbkované. Nie je tu priamo žiadne doplnkové tlačidlo slúžiace ako spúšť, ale môžete na spúšť použiť volume. Ak však chcete viac, môžete si dokúpiť Photography Kit
Podobne ako minulý rok aj teraz Photography kit prinesie fotografické doplnky, a to obal a grip násadu v štýle fotoaparátu. Tento rok prichádza v čierno-červenej verzii a ponúka obal, násadu s foto tlačidlami a dva dekoratívne kruhy okolo objektívov. Obsahuje aj 2000mAh batériu a novinkou je opora na palec. Cena kitu je 200 eur.
V štandardnom balení je len základný ochranný obal, ktorý, ktorý je tvrdší plastový a mal by dobre chrániť mobil pred pádmi, najmä na hrany. Avšak pocit z dotyku koženky sa tým stratí.
Mobil dostal štyrmi foto senzory a jedným hĺbkovým 3D senzorom na zaostrovanie. Konkrétne ide o 50MP hlavný širokouhlý senzor, 50MP zoom (3x), 200MP periskopový zoom (4.3x) a 50MP ultrawide senzor. Hlavný 1-palcový senzor je najkvalitnejší, kde vďaka svojej veľkosti prijíma veľa svetla, čo zabezpečuje kvalitnejšie zábery. Denné zábery sú tak ostré a čisté, nočné fotografie majú dostatok svetla a niekedy sú svetlejšie ako v realite.
Na mobile vyniká aj zoom, ktorý ponúka priblíženie až do 120x, pričom dokáže veľmi dobre zachytiť aj maximálne priblíženie. Xiaomi tu výrazne aplikovala AI, ktorá dokáže dobre rozoznať tvary vzdialených objektov, rozpoznať ich aj z rozostreného obrazu a zostriť ich. Je to doteraz najlepší zoom v mobiloch, ktoré sme recenzovali. Samozrejme nie je to na reálne fotky, len ak si chcete niečo priblížiť a pozrieť. Decentne priblíži aj Mesiac, aj keď zaostriť ho nebolo také jednoduché, zrejme tu neaplikovali fake textúru Mesiaca ako sa to bežne robilo pár rokov dozadu.
Makro fotenie je tiež veľmi dobré, aj keď nemá natívny senzor, dokáže mobil priblížiť aj na veľmi krátke vzdialenosti. Doslova som mohol položiť mobil na monitor a odfotiť pixely.
Zo samotných možností máte štandardné fotenie, video, pro režim, portrét a skenovanie dokumentov. Video je možné natáčať v rozlíšení až 8K pri 30 fps, fotografie sú do 50MP a rovno sú preddefinované zoomy 0.6x, 1x, 2x, 3x a 4.3x, pričom maximálny zoom je 120x. Pridaný je supermakro režim a aj Leica filtre, kde je v základe zapnutý Original, a môžete prepnúť na Vivid, Native, čierno-biely, Sepia, modrý a ďalšie filtre. Nechýba časozber, duálne video, filmový režim, panorama, mesačná krajina, dlhá expozícia a spomalený záber. Predný fotoaparát je tiež kvalitný, a to ako vo dne, tak v noci, pričom má 0,8x a 1x nastavenie priblíženia.
Xiaomi ponúka hlboké možnosti aplikácie AI na fotky, ako je vymazanie objektu alebo rozšírenie obrazu okolo fotky, čo niekedy vytvára humorné rozšírenia. Pridané je odstránenie odleskov, nahradenie oblohy inou, dennou alebo nočnou, plus rôzne ne-AI doplnkové filtre alebo nálepky. Možnosti sú široké a v porovnaní so Samsungom má mobil niektoré funkcie navyše (zmenu oblohy, rozšírenie okolia fotky), ale niektoré mu aj chýbajú (dokresľovanie objektov), no ponuka je podobne silná.
Výkon
Výkon je v mobile vynikajúci, Snapdragon 8 Elite ponúka vysoký výkon a decentnú spotrebu pri bežnom používaní. Pri maximálnej záťaži v benchmarkoch sa síce batéria zapotí, ale mobil sa výrazne nezahrieva. Xiaomi tu pridalo dobré chladenie (5100mm2 dvojitý chladič) a obmedzilo maximálnu teplotu na 45 stupňov, pri ktorej sa procesor mierne spomalí. Presnejšie približne o 10% ide dole CPU a GPU výkon ale to ani nerozpoznáte. Napríklad prvý Antutu benchmark test dosiahol 2,5 milióna bodov, pri následnom druhom teste stále 2,3 milióna, pričom teplota sa stále držala na 45 stupňoch.
Mobil pridáva štandardných 16GB pamäte a 512GB flash, čo je pekná ponuka bez toho, aby vás niečo obmedzovalo. Zároveň je tu SSD s 3800MB/s na čítanie a aj zápis, takže ani táto oblasť vás vás nebude spomaľovať.
Hry pôjdu bez problémov, aj keby ste chceli hrať aj náročnejšie veci. Síce mobil je primárne foto mobil, ale výkon tam je, rovnako ako kvalitné chladenie, takže môžete hrať bez kompromisov. Xiaomi tu má aj svoj gameboost, ktorý ešte zvýši framerate. Zároveň je mobil s prehľadom rýchlejší ako S25 Ultra a aj ako jeho menší súrodenec Xiaomi 15. Aj keď za čisto herným Asus ROG Phone 9 zaostáva, ten je už špecificky ladený na výkon. Ale nie, že by ste tieto rozdiely vo výkone vedeli pri bežnom používaní zachytiť.
Systém v mobile je Hyper OS, ktorý je dynamický, stabilný a teraz aj preplnený AI funkciami. Tie sú ako v spomínaných fotkách, tak je aj pridané AI na písanie, dynamické tapety, rozpoznávanie reči pomocou AI, kde vám AI prepíše hlas do textu, pridaný je aj preklad konverzácií, tlmočník, alebo aj pridanie titulkov do videohovorov. Pridané je aj Gemini AI, ktoré už na power tlačidle nahradilo Google asistenta. Celkovo je to príjemný systém a má všetko čo potrebujete, jediná škoda, že sa teraz Xiaomi rozhodlo spamovať vás notifikáciami z ich aplikácii. Tie však rýchlo viete povypínať.
Batéria je u nás spomínaných 5410mAh, čo pri tomto procesore poteší a pri bežnom používaní vydrží dva dni. Zároveň ponúka decentné 90W nabíjanie, aj keď čakajte, že nabíjanie potrvá približne hodinu. Ak vypnete obmedzenia a nabíjanie pôjde na maximum, tak 50 minút. Mimochodom, wireless nabíjanie ide tiež pekných 80W, ak by ste mali takúto výkonnú nabíjačku. Samozrejme, už ani káblová nabíjačka nie je z balení, keďže v EU je to už zakázané.
Celkovo je Xiaomi 15 Ultra znovu parádnym mobilom pre tých, ktorí chcú mobil a kvalitný fotoaparát v jednom zariadení. Samozrejme, nevyrovná sa štandardným fotoaparátom, ale na rozdiel od nich je malý a spratný a máte ho prakticky stále zo sebou. Fotky sú pôsobivé, ako cez deň, tak aj v noci, alebo so zoomom. Nesklamú v žiadnej situácii. Výkon samotného mobilu nezaostáva a aj dizajnovo je príjemný. Len, samozrejme, cena je vyššia.