Čo všetko si nemôžete kúpiť za cenu malej indie hry? |
Tvorcovia hier Brigador a Everybody’s Gone to The Rapture argumentujú proti žiadostiam o zlacnenie.
Iba pred pár dňami ste sa mohli dočítať o trampotách autorov hry Firewatch s ľuďmi, ktorým sa hra zdá vzhľadom k cene príliš krátka, cítia sa byť oklamaní a uvažujú o žiadosti o vrátenie peňazí. Téma na fórach naďalej žije svojím životom a stretávajú sa s ňou aj autori ďalších nezávislých hier, vrátane štúdia predávajúceho predbežný prístup do izometrickej sci-fi akcie Brigador za €19.99.
Zakladateľ štúdia Stellar Jockeys a zároveň hlavný vývojár Brigadora, Hugh Monahan, sa pustil do obsiahlejšej obhajoby svojho diela a jeho ceny. Najprv pripomenul, že aj vývoj malej ale kvalitnej hry zaberie obrovské množstvo času. Konkrétne on na nej vraj pracuje 6 až 7 dní v týždni a minimálne 8 hodín denne. V jeho štúdiu sú ďalší traja ľudia a dokopy už majú určite odpracovaných minimálne 10 tisíc hodín. Sami si vytvorili engine, budú mať originálny soundtrack, neboli na Kickstarteri a nemajú zmluvu s vydavateľstvom. A vývoj preto trvá už 5 rokov.
Aby si kritici uvedomili, ako strašne veľa je 5 rokov, dostali aj zoznam iných vecí, ktoré sa dajú stihnúť do piatich rokov:
- získať titul PhD
- oženiť sa a mať dve deti
- zarobiť $72 000 (pred zdanením) za minimálnu mzdu USA
- vyhrať voľby na prezidenta a vládnuť jedno funkčné obdobie
- bojovať v 1. svetovej vojne
- vyvinúť sa z embrya na človeka rozprávajúceho v súvislých vetách
- pokaziť kvalifikáciu na olympijské hry, dvakrát
- začať priveľa piť a pribrať 20 libier (9 kg) kvôli stresu zo založenia vlastnej spoločnosti a piatim rokom vývoja jednej hry
- pozrieť si všetkých 262 epizód seriálu Dva a pol chlapa, hoci sa to neodporúča
Ešte stále sa vám zdá 20 dolárov/eur priveľa? Monahan je taký dobrý, že zostavil aj zoznam vecí, ktoré si nemôžete kúpiť namiesto jeho hry, pretože sú drahšie:
- špičkový záchodový zvon
- veľký kartón (nie veľmi dobrého) piva Bud Light
- ľahko umývateľný odpadkový kôš
- slipy značky Calvin Klein
- biskupský chlebíček DeLuxe
- remake filmu Bod Zlomu na Blu-ray
- kalendár od Sierra Club
- plagát Nickelback
Takže Monahan je sklamaný, že podľa niektorých ľudí je jeho hra podľa názoru niektorých hráčov hodná skôr toľko, čo menej zaujímavý čiernobiely plagát skupiny Nickelback. Okrem toho, z 20 dolárov zostane približne 10, len čo sa odpočíta podiel Steamu a dane.
Vyjadrenie prostredníctvom Twitteru podporilo štúdio The Chinese Room, autori tiež 20 eurového Everybody’s Gone to The Rapture a pridali vlastný názor, že čo je v médiách ponúkané zadarmo alebo za drobné, to je na hovno alebo zanikne. Radosť nemajú ani z hráčov, ktorí vyčkávajú na veľké zľavy:
„Nie je to žiadna veda. Ak ľudia v herných štúdiách nezarobia, nebudú robiť ďalšie hry. A víťazmi v pretekoch o najlacnejšiu hru môžu byť iba veľké spoločnosti, aby aj za cenu straty vytlačili konkurenciu z trhu.“
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Black Friday výpredaj na Alze už začal 99
- RECENZIA: S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl 426
- Aké hodnotenia dostal Stalker 2 v recenziách? 98
- Zľavy na PS5 konzoly a príslušenstvo boli spustené 89
- V GTA V je aj slovenský obchod zo Žiliny 20
- Ako to bolo s Half-Life Episode 3? Prečo ju Valve nedokončilo? 63
- Porovnanie vizuálu Stalkera 2 a skutočnosti 24
- LEGO predstavilo novú sériu LEGO F1 formúl 30
- Stalker 2 naplánoval svoje zajtrajšie vydanie 75
- Analýza grafiky a výkonu Stalkera 2 na PC a Xbox Series X a S 129 zobraziť viac článkov >