Ako vyzerali Xbox devkity? |
Po Playstation devkitoch, sa pozrime aj na devkity Xboxu. Teda špeciálne verzie konzol, na ktorých vývojári testujú svoje hry.
Po Playstation devkitoch sa pozrime sa, ako sa vyvíjali Xbox devkity od prvého až po aktuálny Xbox One X. Zatiaľ ešte nemáme devkit na Xbox Scarlett. Ak neviete, devkity sú konzoly, na ktorých vývojári debugujú a testujú samotné hry.
Xbox
Devkit pre prvý Xbox vyzeral ako štandardné PC, neskôr sa zmenili do dizajnu konzoly. Nakoniec samotný prvý Xbox bol vlastne PC - Intel Celeron procesor 733Mhz plus Nvidia grafika (5.8Gflops), pamäte bolo 64MB. Ako prví použili v konzole aj 8 alebo 10GB harddisk. Rovnako prvý developer gamepad bol aj iný ako finálny a mal ešte obe páčky vedľa seba.
Prvý devkit po vydaní už dostal dizajn podobný retail konzole, len bol priesvitný.
Xbox 360
Pri druhom Xboxe spravil Microsoft chybu, o ktorej ešte vtedy nevedel a prešiel na PowerPC procesor. Náležite tomu ako devkity zo začiatku slúžili upravené Mac G6 počítače, keďže tie mali práve tento ty procesoru, aj keď nie presne verziu z xboxu. Trojjadrový 3.2Ghz procesor dopĺňala AMD grafika s 240 GFLOPS výkonom. Pridali 512MB pamäte a doplnil to voliteľný 20GB harddisk, ktorý postupne s veľkosťou stúpal.
Neskôr sa dizajn devkitu zmenil na štandardnú konzolu s rozšírením v oblasti harddisku. Podobne bol upravený, aj keď prišiel Xbox 360 S.
Xbox One
Rovnako aj Xbox One začínal ako PC, kedže vlastne sa aj nakoniec vrátil späť k svojim PC základom z prvej konzoly. Možno bola škoda, že pri Xbox 360 zmenili architektúru, keďže museli následne vytvárať zložité emulácie pre spätnú kompatibilitu. Tu použili AMD jaguar procesor s 1.75Ghz taktovaním a pridali 1.3 Tflops AMD grafiku. Doplnili to 8GB RAM a 500GB alebo 1TB harddiskom.
Neskôr pri vydaní už vývojári dostávali devkit v štandardom dizajne Xbox One konzoly, len s kódovými pásikmi.
Podobne aj pri Xbox One S verzii už prešli na devkity v tomto dizajne, teraz s kódovými polygónmi.
Nakoniec prišiel devkit pre Xbox One X, ktorý bol blízko Xbox One S dizajnu, ale pridali mu už aj displej na debugovanie a monitorovanie napríklad framerate, alebo všetkého, čo by vývojári potrebovali. Tento displej teraz prebral aj PS5 devkit. Zrejme ho uvidíme aj v Xbox Scarlett devkite. Výkon sa v tejto verzii konzoly zvýšil hlavne v grafike kde to z 1.3Tflops stúplo na 6Tflops. RAM sa rozšírila na 12GB a procesor s taktovaním stúpol na 2.3 Ghz.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- RTX 5080 karty sú už v obchodoch. Koľko stoja? 231
- Grand Theft Auto: Vice City Nextgen Edition je dostupné na stiahnutie 39
- Netflix naplánoval svoje seriály a filmy na rok 2025 27
- GTA VI cieli na 30 fps na konzolách a bude sa možno predávať samostatne bez GTA On 230
- Kemperi už čakajú na RTX 5090 karty 109
- Recenzie na prvé RTX 5080 karty sú už vonku 196
- Čínska umelá inteligencia DeepSeek zasiahla akcie Nvidie 70
- Porovnania výkonu RTX 5080 grafiky 177
- Forza Horizon 5 príde na PS5 na jar 263
- RTX 5080 bude zrejme pomalšia a možno aj drahšia, ako sme čakali 157 zobraziť viac článkov >