Battlefield 2 |
PC
pridal Rainbow 28.8.2005 o 13:15 pod používateľské recenzie
8.0
Niekedy pred začiatkom prázdnin (ach to boli časy) k nám Electronic Arts priniesli pokračovanie populárnej série s názvom Battlefield 2. Neviem, ako však vývojári počítali, lebo aj keď nerátam datadisky, sú tu Battlefield 1942 a Battlefield Vietnam, takže prinajmenšom tam mala byť trojka. No nech je to už akokoľvek, vývojári nám nosili jedno info za druhým a len málokoho napadli takéto hlúposti. Ako teda hra v konečnom dôsledku dopadla? To vám asi táto recenzia moc presne nepopíše, lebo kôli chýbajúcim patchom nemôžem hrať hru v Multiplayeri (a som moc lenivý aby som si ich zháňal). Preto vám prinášam aspoň môj pohľad na singleplayer.
A je to tu. Konečne sa mi podarilo zohnať Battlefield 2. Plní očakávaní som začal hru inštalovať. Po nekonečnej inštalácii (ach môj zblbnutý počítač) som konečne mohol hru spustiť. Na začiatku sa vám pustí intro, ktoré je už ako obyčajne slabšie než to v Battlefield 1942 (podľa mňa najlepšie intro vôbec). Je celkom dlhé a naviac vám doňho hraje príjemná hudba. Teraz ste už naozaj na hru riadne nažhavený. Skúsil som zapnúť Multiplayer, no nanešťastie som zistil, že v ňom si môžem behať možno po prázdnej mapke. Samozrejme niečo také som očakával, to bol odo mňa len taký pokus. Preto som sa s chuťou pustil do singleplayeru. Najprv vám však radím poriadne si prispôsobiť graficky hru na svoj počítač (niektoré veci mi z low ani nešli nadstaviť). Prvé dve mapky mi hra ešte šlapali na celkom high detailoch vpohode, no v tretej sa všetko zmenilo k horšiemu a musel som sa vrátiť nohami pevne na zem. To už ale trochu predbieham. Vidím, že všetko je ako po starom. V singleplayeri máte desať mapiek, ktoré si môžete voľne púšťať. Ja som pustil hneď prvú. Za prvé som hru chcel najprv vyskúšať a za druhé, keď postupne pôjdem všetky mapky za sebou, aspoň tak budem mať pocit prechádzania singleplayeru. Po celkom dlhom loadingu, do ktorého vám opäť bude hrať príjemná hudba, sa pustíte priamo do hry. Môžete si vybrať jednu z dvoch strán Číňanov alebo USA. Potešila ma jedna vec. Ani jedna z dvoch strán nie je hendikepovaná. Vyberiete si jedno z možných povolaní, môžete požiadať aj o post velitela a pustíte sa priamo do hry. Plný nadšenia som začal hrať. Moje dojmy sú také priemerné. Je to zábavné, nepriatelia si vedia aj zaľahnúť a tak sa kryť, ale za mnou sa nachádza tank s mojimi spolubojovníkmi, ktorí namiesto aby ma chránili, ma preistotu zrazili. Potom sa mi už len ospravedlňovali. To som však ešte prekusol a navykol som si, aby som bol trochu ďalej od cesty. Pri pohľade na Američana s Číňanom, ktorí sa dokolečka naháňali s nožíkmi v ruke, som utekal k vrtulníku, nech zistím o čom to je. Ako som si myslel, blíži sa to k simulátoru. Nejakým spôsobom som vzlietol (ja ,,odborník´´ na lietanie), nejakým spôsobom som sa dostal do vzduchu a smerom od mora ma niečo zostrelio. Všimol som si, že niečo podobné sa stalo aj môjmu spolubojovníkovi a keď som sa pozrel smerom od kiaľ raketa vyšla, nech som sa snažil akokoľvek, nikoho som tam nevidel. Vtedy som už hru vypol s vedomím, že neskôr sa k nej vrátim. Tá doba nastala asi po mesiaci, kedy som sa prinútil k super vysokej inteligencii vrátiť.
Tak to by sme mali, práve som vám opísal moje prvé kontakty s touto hrou. Ako ste si mohli všimnúť, v singli sa nenachádza žiadny príbeh. Podľa mňa sa mohli autori trochu posnažiť a aspoň niečo málo tam dať, aby si človek myslel že má zmysel bojovať. Jediné, čo vás ako tak v deji udrží, je Briefing, v ktorom máte ukázanú celú mapku a popísanú niekoľkými vetami situáciu. To si však myslím, že vám nie je absolútne k ničomu. Počas hry sa stretnete s troma druhmi armády. Prvá je armáda USA, druhá je Čínska armáda a tretia je Middle East Coalition (MEC). Všetky majú rovnaké podmienky k boju a nestávajú sa také rozdiely aké boli medzi Američanmi a Vietcongom v Battlefield Vietnam. V hre vás čakajú vlastne dva druhy misií. V jednom prípade sú si všetci rovní. Každý ma k dispozícii určitý počet vlajek a na mapke je ešte niekoľko neutrálnych. Pozíciu dobijete vtedy, keď namiesto nepriateľskej vlajky vyvesíte Americkú. Nemusíte sa báť, deje sa to postupne, stačí byť od vlajky na určitú vzdialenosť. V druhom prípade drží jedna zo strán väčšinu pozícií a tá druhá sa ich snaží dobiť. V prvom prípade majú oba tými 200 bodov a prehráva ten komu padnú body na nulu. To sa môže diať buď postupne, alebo jednoducho jedna zo strán obsadí všetky pozície (vtedy sa body veľmi rýchlo míňajú). Ak navyše zabijete všetkých nepriateľov, nemajú sa kde respawnovať, čím je víťazstvo vaše. Na prvých mapkách sa to dá dosiahnuť aj v priebehu piatich minút. V druhom prípade má dobíjajúca strana 220 bodov a nedotknutelnú základňu. Druhá strana má 200 bodov a bráni pozície dovtedy, kým nebude nepriateľ na nule. Nepriateľ sa zatiaľ snaží obsadiť všetky pozície a v lepšom prípade aj pozabíjať nepriateľov, aby sa nemali kde respawnovať.
Všetkých desať misií vám nezaberie množstvo času. Ak pôjdete jednu za druhou, do troch až štyroch hodín nemáte čo robiť. Samozrejme všetky mapky sa dá hrať do zblbnutia, čo je určite plus. Nudiť vás určite nezačnú. Všetky misie sa odohrávajú na blízkom východe, či už na území MEC alebo Číny. Z toho vám určite vychádza, že Američania sú (zasa) predátory. Prostredia sa veľmi podobajú tým z Iráku, či Afganistanu, no keby tie zasadili do hry, malo by to na predaj zrejme záporný dopad. Preto sa autorom oplatilo vytvoriť vlastnú modernú vojnu. A kde sa budete pohybovať? Dostanete sa napríklad do bažín, k spomínanej továrne. Väčšinou budete dobíjať rôzne základne, ale čas od čau sa pozriete aj do mesta, čo je určite príjemná zmena.
V hre máte osem povolaní, ktoré sú pri každej strane rovnaké. V prvom rade je tu ,,obyčajný´´ vojak inač povedané Assault. Jeho silu mu istí nepriestrelná vesta a díky granátometu si poradí aj s ľahšími obrnencami. Americký assault má k dispozícii M16A2 s granátometom M203, M9 barretu, nôž a plynové granáty. MEC má AK-101 s granátometom GP-30, pištol Baghiru, nôž a plynové granáty, Čínsky assault má pušku type 56 s GP-25 granátometom, pištol QSZ-92, nôž a taktiež plynové granáty. Potom je tu Špeciál v originály Špecial ops. Je vhodný na boj na strednú vzdialenosť a vďaka C4 môže zničiť aj tank, či dokonca ju môže pripevniť aj na človeka. Americký špeciál má M4A1 s puškohladom (CAR verzia M4rky), barretu s tlmičom, nôž, výbušné granáty a C4. MEC má AKS-74U, pištol baghiru s tlmičom, nôž, výbušné granáty a tiež C4, Číňan má Type 95 rifle,pištol QSZ-92, nôž, výbušné ganáty a C4. Je tu aj gulometník, ktorý dodáva ostatným muníciu. Američan má gulomet M249 SAW, barretu, nôž, výbušné granáty a spomínanú muníciu pre ostatných. MEC má RPK-74 machine gun, pištol baghiru,nôž, výbušné granáty a muníciu. Číňan má Gulomet type 95, pištol QSZ-92, nôž, výbušné granáty a muníciu. Raketometčík slúži na ničenie ťažkej techniky, no jeho ďalšia zbraň je slabá, takže by sa mal pohybovať s niekym ďalším. Američan má Predator Missile launcher, MP5-SMG, barretu a nôž. MEC má Eryx missile launcher, PP-19 Bizon-SMG, nôž a pištol Baghiru. Číňan má tiež Eryx Missile launcher, Type 85-SMG, pištol QSZ -92a nôž. Ďalej je tu sniper, ktorého sa oplatí schovať na nejaké bezpečné miesto, lebo už na strednú vzdialenosť má problémy. Američan má sniperku M24, barretu s tlmičom, nôž, výbušné granáty, miny clymore. MEC má Dragunov SVD, pištol baghiru, nôž, výbušné granáty, miny clymore a Číňan má sniperku Type 88, pištol QSZ-92, nôž, výbušné granáty a tiež miny clymore. Ďalší je inžinier, ktorý slúži na opravu ťažkej techniky. Samostatne je nebezpečný len na blízko díky brokovnici. Američan má brokovnicu Remington 11-87, barretu, nôž, míny a hasák. MEC má brokovnicu Saiga 12x, baghiru, nôž, míny hasák a Číňan má brokovnicu Norinco 98, pištol QSZ-92, nôž, míny, hasák. Ešte tu máme skoro naposledy Medika, ktorý pomocou defibrilátora oživuje spolubojovníkov, ale je to aj zbraň proti nepriateľom. Seba liečiť nemôže. Američan má M16A2, barretu, defibrilátor, výbušné granáty, nôž a lekárničky. MEC má AK-101, baghiru, defibrilátor, nôž, výbušné granáty a lekárničky no a Číňan má Type 56, pištol QSZ-92, deibrilátor, lekárničky a výbušné granáty. Posledným nie tak úplne povolaním je komandér. V singleplayeri si pred respawnom o túto pozíciu zažiadate a potom to už buď prijmete alebo nie. Vtedy si môžete napríklad prvolávať leteckú podporu na zničenie cieľa.
O umelej inteligencii som už síce čo to povedal, no teraz to dokonám. Na výber máte tri obtiažnosti. Easy, Expert a Veteran. Medzi jednotlivými obtiažnosťami sú dosť zásadné rozdiely. Na easy sa do vás pomaly netrafia ani na 20 metrov. Ich streľba postupuje pomaly od ich nôh až ku vám. Vpodstate až na ťažkú techniku vás nič nezabije. Aj keď idete proti nepriateľovi s nožíkom, je to ťažké, pretože on za vami začne utekať dokolečka. Vtedy ho musíte buď zastreliť, alebo si trochu zaskákať s nožíkom v ruke. Veteran je úplne niečo iné. Tam vás zastrelia aj keď sa zrovna na vás nepozerajú, niekedy som sa dokonca ani nestačil respawnovať a zasa som ležal s guľkou v hlave. Ďalšia vec čo ma zaskočila bolo, keď na nepriateľskom území vyskočilo z vrtulníka pár výsadkárov rovno na moju mušku. Pomaly sa ani nestačili dotknúť zeme. Aspoň, že ich komandér využíva svoje vymoženosti. S vašimi spolubojovníkmi to nie je o nič lepšie. Jedna vec čo ma však potešila, bolo, že oni vedia hádzať granáty. To ma naozaj zaskočilo, lebo väčšinou ich majú boti len naokrasu. Niekedy vám dokonca stačí stáť na otvorenom priestranstve a takto zlikvidujete aj šesť člennú presilu, lebo nejakú dobu trvá kým ich streľba dojde až k vám. Ak vám mám pravdu povedať, pripomínali mi nepriateľov z Black Hawk Down. V singli môže byť spolu 16 botov. Vlastne 15, vrátane vás, 16. Za vyvesenie vlajok, zabíjanie, či friendly fire získavate alebo strácate body, za čo dostávate medaily. V singli je vám to možno pre pocit uspokojenia. Veď nie je nad pocit, keď vyhráte na mapke s obrovským nádskokom a ešte aj zlatou medailou. Techniky je v hre tiež dosť. Okrem gulometných hniezd, či miest s protitankovými delami tu máme aj vozidlá, ktoré sú naozaj rôznorodé. Máte tu najrôznejšie buginy, tanky, dokonca aj nákladiaky. V leteckej doprave sú to vrtulníky a stíhačky, ktoré si vyžadujú obrovské množstvo tréningu a lietanie s nimi sa približuje simulátoru. Ak mám pravdu povedať, lietanie zvládam celkom v San Andreas, v Pacific Assault sa to ešte dalo, ale na Battlefield som nikdy nemal nervy (najlepšie bolo, keď sa vrtulník ocitol v akejsi neprirodzenej polohe naboku).
Grafické spracovanie je podľa mňa absolútne skvelé. Vysokú kvalitu si užijete aj na najnižších detailoch, priemerné stroje príliš detaily z low nenadstavia. Ale zasa to záleží aj od grafickej karty. Veľmi pekne pôsobí voda, prostredia sú absolútne úchvatné. Nebolo nad pohľad na spálenú trávu od žiariaceho slnka. Modely vozidiel sú tiež skvelé a postavy z toho nijako nevybočujú, aj keď ich mimika samozrejme nie je geniálna, no v tejto hre to ani nepotrebujete. Autori sa dušovali skvelou fyzikou, aj je pravda, že po výstrelu tanku sa vám môže zadymiť celé okolie, takže nič neuvidíte, čo sa postupne mení do pôvodného stavu, ale taký tank neprejde ani cez obyčajnú tenkú tyč a s tým vrtulníkom to bolo vskutku zaujímavé. Veľmi kvalitne pôsobí, aj keď vo vašej blízkosti tankvystrelí. Reflexi sa vám spomalia, rozmaže sa vám pohľad, z čoho sa postupne dostanete. Dokonca sa dá botov zabiť aj v takejto situácii :)).
Hudba je v hre absolútne skvelá, ale pri nej asi nikto nič iné nečakal. Síce vám počas hry priamo nehrá, alev menu, aj pri loadingu je skvelá a naženie vám chuť do akcie. Dabing je tiež kvalitný, každý národ rozpráva svojim jazykom a aj díky nemu sa cítite ako v akcii. Zbrane, všetka ťažká technika aj výbuchy sú jedna radosť. Keď ste ohlušený po výstrelu, zrazu všetko vnímate trochu inak, čo je tie plus.
Verdikt
Konečný verdikt sa singleplayeru v tejto multiplayerovej hre dáva veľmi ťažko. Predsalen to bola skvelá zábava, ale tá AI ma dostávala. Niekedy som mal chuť dať pod 70%, inokedy aj nad 90. nakoniec som sa rozhodol pre kompromis. Odporúčam vám, je to super odreagovanie po ťažkom dni.
Plusy
-dôležitosť jednotlivých povolaní
-grafika
-hudba a zvuky
-je to proste nový Battlefield
-komandér
-dopravné prostriedky
Mínusy
-AI
-hardwarová náročnosť
-absencia príbehu
A je to tu. Konečne sa mi podarilo zohnať Battlefield 2. Plní očakávaní som začal hru inštalovať. Po nekonečnej inštalácii (ach môj zblbnutý počítač) som konečne mohol hru spustiť. Na začiatku sa vám pustí intro, ktoré je už ako obyčajne slabšie než to v Battlefield 1942 (podľa mňa najlepšie intro vôbec). Je celkom dlhé a naviac vám doňho hraje príjemná hudba. Teraz ste už naozaj na hru riadne nažhavený. Skúsil som zapnúť Multiplayer, no nanešťastie som zistil, že v ňom si môžem behať možno po prázdnej mapke. Samozrejme niečo také som očakával, to bol odo mňa len taký pokus. Preto som sa s chuťou pustil do singleplayeru. Najprv vám však radím poriadne si prispôsobiť graficky hru na svoj počítač (niektoré veci mi z low ani nešli nadstaviť). Prvé dve mapky mi hra ešte šlapali na celkom high detailoch vpohode, no v tretej sa všetko zmenilo k horšiemu a musel som sa vrátiť nohami pevne na zem. To už ale trochu predbieham. Vidím, že všetko je ako po starom. V singleplayeri máte desať mapiek, ktoré si môžete voľne púšťať. Ja som pustil hneď prvú. Za prvé som hru chcel najprv vyskúšať a za druhé, keď postupne pôjdem všetky mapky za sebou, aspoň tak budem mať pocit prechádzania singleplayeru. Po celkom dlhom loadingu, do ktorého vám opäť bude hrať príjemná hudba, sa pustíte priamo do hry. Môžete si vybrať jednu z dvoch strán Číňanov alebo USA. Potešila ma jedna vec. Ani jedna z dvoch strán nie je hendikepovaná. Vyberiete si jedno z možných povolaní, môžete požiadať aj o post velitela a pustíte sa priamo do hry. Plný nadšenia som začal hrať. Moje dojmy sú také priemerné. Je to zábavné, nepriatelia si vedia aj zaľahnúť a tak sa kryť, ale za mnou sa nachádza tank s mojimi spolubojovníkmi, ktorí namiesto aby ma chránili, ma preistotu zrazili. Potom sa mi už len ospravedlňovali. To som však ešte prekusol a navykol som si, aby som bol trochu ďalej od cesty. Pri pohľade na Američana s Číňanom, ktorí sa dokolečka naháňali s nožíkmi v ruke, som utekal k vrtulníku, nech zistím o čom to je. Ako som si myslel, blíži sa to k simulátoru. Nejakým spôsobom som vzlietol (ja ,,odborník´´ na lietanie), nejakým spôsobom som sa dostal do vzduchu a smerom od mora ma niečo zostrelio. Všimol som si, že niečo podobné sa stalo aj môjmu spolubojovníkovi a keď som sa pozrel smerom od kiaľ raketa vyšla, nech som sa snažil akokoľvek, nikoho som tam nevidel. Vtedy som už hru vypol s vedomím, že neskôr sa k nej vrátim. Tá doba nastala asi po mesiaci, kedy som sa prinútil k super vysokej inteligencii vrátiť.
Tak to by sme mali, práve som vám opísal moje prvé kontakty s touto hrou. Ako ste si mohli všimnúť, v singli sa nenachádza žiadny príbeh. Podľa mňa sa mohli autori trochu posnažiť a aspoň niečo málo tam dať, aby si človek myslel že má zmysel bojovať. Jediné, čo vás ako tak v deji udrží, je Briefing, v ktorom máte ukázanú celú mapku a popísanú niekoľkými vetami situáciu. To si však myslím, že vám nie je absolútne k ničomu. Počas hry sa stretnete s troma druhmi armády. Prvá je armáda USA, druhá je Čínska armáda a tretia je Middle East Coalition (MEC). Všetky majú rovnaké podmienky k boju a nestávajú sa také rozdiely aké boli medzi Američanmi a Vietcongom v Battlefield Vietnam. V hre vás čakajú vlastne dva druhy misií. V jednom prípade sú si všetci rovní. Každý ma k dispozícii určitý počet vlajek a na mapke je ešte niekoľko neutrálnych. Pozíciu dobijete vtedy, keď namiesto nepriateľskej vlajky vyvesíte Americkú. Nemusíte sa báť, deje sa to postupne, stačí byť od vlajky na určitú vzdialenosť. V druhom prípade drží jedna zo strán väčšinu pozícií a tá druhá sa ich snaží dobiť. V prvom prípade majú oba tými 200 bodov a prehráva ten komu padnú body na nulu. To sa môže diať buď postupne, alebo jednoducho jedna zo strán obsadí všetky pozície (vtedy sa body veľmi rýchlo míňajú). Ak navyše zabijete všetkých nepriateľov, nemajú sa kde respawnovať, čím je víťazstvo vaše. Na prvých mapkách sa to dá dosiahnuť aj v priebehu piatich minút. V druhom prípade má dobíjajúca strana 220 bodov a nedotknutelnú základňu. Druhá strana má 200 bodov a bráni pozície dovtedy, kým nebude nepriateľ na nule. Nepriateľ sa zatiaľ snaží obsadiť všetky pozície a v lepšom prípade aj pozabíjať nepriateľov, aby sa nemali kde respawnovať.
Všetkých desať misií vám nezaberie množstvo času. Ak pôjdete jednu za druhou, do troch až štyroch hodín nemáte čo robiť. Samozrejme všetky mapky sa dá hrať do zblbnutia, čo je určite plus. Nudiť vás určite nezačnú. Všetky misie sa odohrávajú na blízkom východe, či už na území MEC alebo Číny. Z toho vám určite vychádza, že Američania sú (zasa) predátory. Prostredia sa veľmi podobajú tým z Iráku, či Afganistanu, no keby tie zasadili do hry, malo by to na predaj zrejme záporný dopad. Preto sa autorom oplatilo vytvoriť vlastnú modernú vojnu. A kde sa budete pohybovať? Dostanete sa napríklad do bažín, k spomínanej továrne. Väčšinou budete dobíjať rôzne základne, ale čas od čau sa pozriete aj do mesta, čo je určite príjemná zmena.
V hre máte osem povolaní, ktoré sú pri každej strane rovnaké. V prvom rade je tu ,,obyčajný´´ vojak inač povedané Assault. Jeho silu mu istí nepriestrelná vesta a díky granátometu si poradí aj s ľahšími obrnencami. Americký assault má k dispozícii M16A2 s granátometom M203, M9 barretu, nôž a plynové granáty. MEC má AK-101 s granátometom GP-30, pištol Baghiru, nôž a plynové granáty, Čínsky assault má pušku type 56 s GP-25 granátometom, pištol QSZ-92, nôž a taktiež plynové granáty. Potom je tu Špeciál v originály Špecial ops. Je vhodný na boj na strednú vzdialenosť a vďaka C4 môže zničiť aj tank, či dokonca ju môže pripevniť aj na človeka. Americký špeciál má M4A1 s puškohladom (CAR verzia M4rky), barretu s tlmičom, nôž, výbušné granáty a C4. MEC má AKS-74U, pištol baghiru s tlmičom, nôž, výbušné granáty a tiež C4, Číňan má Type 95 rifle,pištol QSZ-92, nôž, výbušné ganáty a C4. Je tu aj gulometník, ktorý dodáva ostatným muníciu. Američan má gulomet M249 SAW, barretu, nôž, výbušné granáty a spomínanú muníciu pre ostatných. MEC má RPK-74 machine gun, pištol baghiru,nôž, výbušné granáty a muníciu. Číňan má Gulomet type 95, pištol QSZ-92, nôž, výbušné granáty a muníciu. Raketometčík slúži na ničenie ťažkej techniky, no jeho ďalšia zbraň je slabá, takže by sa mal pohybovať s niekym ďalším. Američan má Predator Missile launcher, MP5-SMG, barretu a nôž. MEC má Eryx missile launcher, PP-19 Bizon-SMG, nôž a pištol Baghiru. Číňan má tiež Eryx Missile launcher, Type 85-SMG, pištol QSZ -92a nôž. Ďalej je tu sniper, ktorého sa oplatí schovať na nejaké bezpečné miesto, lebo už na strednú vzdialenosť má problémy. Američan má sniperku M24, barretu s tlmičom, nôž, výbušné granáty, miny clymore. MEC má Dragunov SVD, pištol baghiru, nôž, výbušné granáty, miny clymore a Číňan má sniperku Type 88, pištol QSZ-92, nôž, výbušné granáty a tiež miny clymore. Ďalší je inžinier, ktorý slúži na opravu ťažkej techniky. Samostatne je nebezpečný len na blízko díky brokovnici. Američan má brokovnicu Remington 11-87, barretu, nôž, míny a hasák. MEC má brokovnicu Saiga 12x, baghiru, nôž, míny hasák a Číňan má brokovnicu Norinco 98, pištol QSZ-92, nôž, míny, hasák. Ešte tu máme skoro naposledy Medika, ktorý pomocou defibrilátora oživuje spolubojovníkov, ale je to aj zbraň proti nepriateľom. Seba liečiť nemôže. Američan má M16A2, barretu, defibrilátor, výbušné granáty, nôž a lekárničky. MEC má AK-101, baghiru, defibrilátor, nôž, výbušné granáty a lekárničky no a Číňan má Type 56, pištol QSZ-92, deibrilátor, lekárničky a výbušné granáty. Posledným nie tak úplne povolaním je komandér. V singleplayeri si pred respawnom o túto pozíciu zažiadate a potom to už buď prijmete alebo nie. Vtedy si môžete napríklad prvolávať leteckú podporu na zničenie cieľa.
O umelej inteligencii som už síce čo to povedal, no teraz to dokonám. Na výber máte tri obtiažnosti. Easy, Expert a Veteran. Medzi jednotlivými obtiažnosťami sú dosť zásadné rozdiely. Na easy sa do vás pomaly netrafia ani na 20 metrov. Ich streľba postupuje pomaly od ich nôh až ku vám. Vpodstate až na ťažkú techniku vás nič nezabije. Aj keď idete proti nepriateľovi s nožíkom, je to ťažké, pretože on za vami začne utekať dokolečka. Vtedy ho musíte buď zastreliť, alebo si trochu zaskákať s nožíkom v ruke. Veteran je úplne niečo iné. Tam vás zastrelia aj keď sa zrovna na vás nepozerajú, niekedy som sa dokonca ani nestačil respawnovať a zasa som ležal s guľkou v hlave. Ďalšia vec čo ma zaskočila bolo, keď na nepriateľskom území vyskočilo z vrtulníka pár výsadkárov rovno na moju mušku. Pomaly sa ani nestačili dotknúť zeme. Aspoň, že ich komandér využíva svoje vymoženosti. S vašimi spolubojovníkmi to nie je o nič lepšie. Jedna vec čo ma však potešila, bolo, že oni vedia hádzať granáty. To ma naozaj zaskočilo, lebo väčšinou ich majú boti len naokrasu. Niekedy vám dokonca stačí stáť na otvorenom priestranstve a takto zlikvidujete aj šesť člennú presilu, lebo nejakú dobu trvá kým ich streľba dojde až k vám. Ak vám mám pravdu povedať, pripomínali mi nepriateľov z Black Hawk Down. V singli môže byť spolu 16 botov. Vlastne 15, vrátane vás, 16. Za vyvesenie vlajok, zabíjanie, či friendly fire získavate alebo strácate body, za čo dostávate medaily. V singli je vám to možno pre pocit uspokojenia. Veď nie je nad pocit, keď vyhráte na mapke s obrovským nádskokom a ešte aj zlatou medailou. Techniky je v hre tiež dosť. Okrem gulometných hniezd, či miest s protitankovými delami tu máme aj vozidlá, ktoré sú naozaj rôznorodé. Máte tu najrôznejšie buginy, tanky, dokonca aj nákladiaky. V leteckej doprave sú to vrtulníky a stíhačky, ktoré si vyžadujú obrovské množstvo tréningu a lietanie s nimi sa približuje simulátoru. Ak mám pravdu povedať, lietanie zvládam celkom v San Andreas, v Pacific Assault sa to ešte dalo, ale na Battlefield som nikdy nemal nervy (najlepšie bolo, keď sa vrtulník ocitol v akejsi neprirodzenej polohe naboku).
Grafické spracovanie je podľa mňa absolútne skvelé. Vysokú kvalitu si užijete aj na najnižších detailoch, priemerné stroje príliš detaily z low nenadstavia. Ale zasa to záleží aj od grafickej karty. Veľmi pekne pôsobí voda, prostredia sú absolútne úchvatné. Nebolo nad pohľad na spálenú trávu od žiariaceho slnka. Modely vozidiel sú tiež skvelé a postavy z toho nijako nevybočujú, aj keď ich mimika samozrejme nie je geniálna, no v tejto hre to ani nepotrebujete. Autori sa dušovali skvelou fyzikou, aj je pravda, že po výstrelu tanku sa vám môže zadymiť celé okolie, takže nič neuvidíte, čo sa postupne mení do pôvodného stavu, ale taký tank neprejde ani cez obyčajnú tenkú tyč a s tým vrtulníkom to bolo vskutku zaujímavé. Veľmi kvalitne pôsobí, aj keď vo vašej blízkosti tankvystrelí. Reflexi sa vám spomalia, rozmaže sa vám pohľad, z čoho sa postupne dostanete. Dokonca sa dá botov zabiť aj v takejto situácii :)).
Hudba je v hre absolútne skvelá, ale pri nej asi nikto nič iné nečakal. Síce vám počas hry priamo nehrá, alev menu, aj pri loadingu je skvelá a naženie vám chuť do akcie. Dabing je tiež kvalitný, každý národ rozpráva svojim jazykom a aj díky nemu sa cítite ako v akcii. Zbrane, všetka ťažká technika aj výbuchy sú jedna radosť. Keď ste ohlušený po výstrelu, zrazu všetko vnímate trochu inak, čo je tie plus.
Verdikt
Konečný verdikt sa singleplayeru v tejto multiplayerovej hre dáva veľmi ťažko. Predsalen to bola skvelá zábava, ale tá AI ma dostávala. Niekedy som mal chuť dať pod 70%, inokedy aj nad 90. nakoniec som sa rozhodol pre kompromis. Odporúčam vám, je to super odreagovanie po ťažkom dni.
Plusy
-dôležitosť jednotlivých povolaní
-grafika
-hudba a zvuky
-je to proste nový Battlefield
-komandér
-dopravné prostriedky
Mínusy
-AI
-hardwarová náročnosť
-absencia príbehu
napísal Rainbow 28.8.2005
Páči sa mi!
8.0
BATTLEFIELD 2
PC
Vývoj: EA / Digitall Illusions Štýl: Akcia / Multiplayer Web: domovská stránka hry
| |||
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
|