Pôvod superhrdinov.#3 |
Fantasticka rodinka na scéne.
Stan Lee bol oddaný komiksom prakticky už od detstva. V tedajšom Timely Comics začal pracovať v roku 1939, keď mu bolo iba 17 a vystriedal tu rôzne profesie od redaktora, výtvarného redaktora až po samotného scénaristu. V tej dobe boli komiksy určenené predovšetkým pre deti a podľa toho sa k ním aj tak pristupovalo. Bolo veľa rôznych žánrov, kriminálky, westerny, humorné komiksy, romantické príbehu či tak zvané "Monster Stories" , ktoré frčali najmá v 60 rokoch. Stana Leeho komiksy nesmierne bavily, ale plat bol mizerný a tak si privyrábal rôznymi prácami pre noviny, televízie a reklamu-kde dostával vyšší plat a pravdebodobne aj preto v týchto oblastiach rozvíjal viac svoju kreativitu.
"Za všetkým hľadaj ženu", hovorí sa a platí to aj teraz. Stano jedného dňa manželka naznačila, že keď už u tých kreslených knižiek robí už cez 20 rokov, možno by sa mal pokúsiť byť v tomto odbore viac imaginativny a brať ho viac vážne, čo ho presvedčilo viac sa nad sebou zamyslieť a zájsť za vtedajším vydavateľom, predchodcom Marvel Comics Martinom Goodmanom. Ten mu poradil, že v súčasnosti veľmi frčí superhrdinský tým Justice League of America a že možno by tu mohla viesť cesta k úspechu. Len prísť s niečim novým.
Stan Lee si teda povedal, že ten superhrdinský tým skúsi, keď je to teda taká móda. A dobre spravil.
Fantastická štvorka
Stan sa pustil do práce so všetkým úsilím. Rozhodol sa, že urobí taký komiks, ktorý by si rád prečital aj on sám a nebude sa moc obzerať na svoju cieľovku, o ktorej ale v tej dobe nič nevedeli a vedenie Timely Comics sa vo svojich projektoch rozhodovali skôr viac na základoch.
Najprv teda vymyslel lídra týmu, Richarda Richardsa, ktorý bude postarši vážny typ a bude mať manželku! Žiadne vtedajšie pomrkávanie vrámci týmu, ale ozajstný dospelý vzťah. Potom prišiel na rad Johny Storm, ktorý tu predstavuje mladšiu energiu, ale zase neni zďaleka až tak mladý ako vtedajší sidekickovia, pretože Stanovi prišlo nerealistické, že by dospelí ľua toľko vychádzali s deťmi. A nakoniec to chcelo ešte jedného člena, ktorý bude naozaj niečo iné. Výnimočné! Bude škaredý, mrzutý a bude mať nesuperhrdinské meno.....tak vznikol Thing. Ďalšej radikálnej inovácie bolo, že nikto z nich nebude mať svoju tajnú identitu, do tej doby pre superhrdinov bola tajná identita samozrejmosťou. Stan tento svoj revolučný krok obhájil tak, že keby mal superschopnosti, tak by sa s nimi rozhodne nechcel nijak pred celým svetom tajiť.
Slávny scénarista tak napísal scénar k svojmu prvému číslu a išiel sa s nimi pochváliť k svojmu spolupracovníkovi, ilustrátovi Jackomu Kirbymu, ktorý vymyslel podoby postáv a komiks nakreslil.
Tento komiks bol už vo výsledku na svoju bu originálny a revolučný. Už tak majster slov Stan Lee sa tu doslova urval z reťazov a postavy nechal hovoriť tak, ako ozajstný ľudia hovoria.
Vrámci týmu nastávali konflikty, najvážnejši medzi Richardom a Thingom, kde thing trpí so svojim vzhľadom, sa kvôli tomu chová často výbušne a nebezpečne, čo Richard vyčíta a thing mu to opláca nadávkami, že je to všetko jeho vina. Nakoniec sú zase všetci kamaráti, dokonca taká neobvyklá rodinka, ale preto je medzi nimi neustále napátie. Už to nám ukazuje, že postavy niesu čiernobiele a Lee sa rozhodol v tomto neobvyklom "realizme" v komikse pokračovať aj u zločincov.
Hneď prvý záporák bol Mole Man (krtko), ktorý síce dnes môže pôsobiť úplne klasicky priam až zastaralo, ale vtedy mal neobvyklo prepracovanú minulosť a motiváciu. Kvôli tomu, že sa narodil škaredý, je vyhostený zo spoločnosti, vďaka čomu sa rozhodol, že si vytvóri svoju vlastnú, v ktorej bude naop ucitievaný. Samozrejme, ďaľším krokom je skáza normálneh sveta, ale aj cez to sa do jeho motívu môže čitateľ trochu vcítiť a pochopiť ho.
To je ale krasavec že?