Ktorú budovateľskú hru sa oplatí zahrať? |
„Prečo nemôže každý vidieť prirodzené dobro v deštrukcii a zlo v tvorení?“
„Prečo nemôže každý vidieť prirodzené dobro v deštrukcii a zlo v tvorení?“ pýtal sa dakedy dávno jeden kráľ. Videohry s jeho filozofiou súhlasia a ponúkajú deštrukciu v strieľačkách, skákačkách, stratégiách, RPGéčkach, hororových adventúrach, ale dnes sa radšej pozrime na skupinu hier umožňujúcich budovať, rozvíjať, zdokonaľovať. Steam a Steamchars nám pomôžu nájsť najpopulárnejšie z hier ponúkajúcich radosť z budovania. Budeme pritom dobrí alebo zlí?
Cities: Skylines – 5 000 hráčov
(Aj vyše rok po vydaní hrá túto hru súčasne (v ktorúkoľvek hodinu) v priemere päťtisíc hráčov z celého sveta. Kvôli výkyvom spôsobeným letnými zľavami sme radšej použili údaje z mája 2016.)
Paradox Interactive vlani akoby z kúzelného klobúka vytiahol mimoriadne návykový mestský simulátor. Možno v základnej verzii nemal zďaleka všetko, čo by hardcore vyznávači starých dielov SimCity očakávali, ale výmenou za to po ňom môže siahnuť každý, rozdeliť si mesto na rôzne špecializované štvrte, riešiť dopravnú situáciu a zvyšovať úroveň života v meste. Keď spozná všetky mechanizmy a prekoná určitú bariéru, odmenou mu bude zenovo pokojné zveľaďovanie mestečka bez pohrôm či iných nečakaných výziev. Aktualizácie a DLC-čka sa odvtedy postarali o nový obsah i zaplátanie dier, mesto žije v noci aj pod snehovou perinou a moderom sa medze nekladú.
Prison Architect – 1 600 hráčov
Ak máte chuť cez letné voľno budovať, Cities: Skylines je prirodzenou voľbou, ale popri mestských simulátoroch sú tu aj veľmi zaujímavé alternatívy. V Prison Architect ste architektom a najvyšším pánom väznice. Je to veľmi podobné ako stavať pevnosť, ibaže naopak. Nikto sa bez dovolenia nesmie dostať von. O tých vo vnútri sa ale treba postarať. Potrebujú jesť, spať, pracovať, mať hobby a dbať o osobnú hygienu rovnako, ako obyvatelia Cities. Títo sú iba o niečo menej poslušnejší. Je na vás, či chcete mať rozľahlú väznicu plnú vreckárov, alebo pár ciel s hrdlorezmi. Čo sme to hovorili o dobre a zle? Áno, väzňovi až tak nevadí že smrdí a že ho nemôže prísť navštíviť rodina, ak na neho mieri pár ťažkoodencov s brokovnicami.
Planetbase – 400 hráčov
Malá hra pri vydaní nevzbudila veľa pozornosti, ale vďaka letnej 30% zľave je momentálne medzi najpredávanejšími budovateľskými hrami. Do vesmíru sa neletí za účelom nakopania emzáckych zadkov, ale založiť prospešné kolónie. Mesiac plynného obra, zamrznutá planéta a ďalšie dve planéty ponúkajú rôzne výzvy. Ďaleko od zásob kyslíka, vody, potravín a energie to nemôže byť prechádzka ružovou záhradou. Aby toho nebolo málo, občas priletí meteorit alebo sa rozpúta piesočná búrka, takže autori ju nezaradili medzi survival hry úplne bezdôvodne.
Banished – 1 400 hráčov
Ha! Kto by si na začiatku roka 2014 pomyslel, že Banished bude hrané aj dva a pol roka po vydaní. Žiadna mágia, žiadni draci ani Elfovia, žiadna armáda. Kto by to chcel hrať? Aj Banished nájdete nielen medzi budovateľskými, ale aj medzi survival hrami. Tentokrát ide o prežitie kdesi v stredoveku. Skupina úbožiakov si na cestu vzala iba toľko hmotných statkov, koľko dokázala odniesť, plus svoje skúsenosti. Po nájdení úrodnej krajiny nikoho musia zasiať, zasadiť, vyzbierať a uloviť a samozrejme začať stavať, ak chcú prežiť najbližšiu zimu starým dobrým spôsobom – s dymiacim komínom nad hlavou. Kontakt so zvyškom sveta sprostredkúva iba obchodník, ktorý sa raz za čas plaví dole riekou. V tomto prostredí ťažko vyparatiť nejakú lotrovinu, snáď iba nechať nedospelého (iba podľa moderných noriem) mladíka nasťahovať sa k starej vdove, nech sa pokúsi zasiať na poli dlho neoranom...
Stonehearth – 270 hráčov
Hra ešte nie je dokončená, dá sa do nej dostať iba cez Steam Early Access. Nemá ani veľa hráčov, ale 85 % tej hŕstky tvoria spokojní zákazníci, čo už stojí za pozornosť. Premisa je veľmi podobná ako v Banished, lenže svet je kockovaný, poskladaný z voxelov, a teda mimoriadne tvárny. Tiež sa tu nájdete trochu nadprirodzena a bude sa aj bojovať.
Tropico 5 – 840 hráčov
Keď sa povie Tropico, správny vyznávač budovateľských hier si predstaví pohodový ostrov, pohodového diktátora a pohodovú výstavbu svetlejších zajtrajškov. Už Topico 4 ponúklo možnosti pridať sa na stranu kapitalistov alebo komunistov, nechať postaviť kostoly a nedozerné plantáže, alebo vysoké hotely a atrakcie pre turistov, zarábať na prenajme víl i stavať sídliská panelákov, v ktorých drahí pracujúci občania bývajú úplne zadarmo, občas nechať odstreliť disidenta. Najväčším prehreškom Tropico 5 je asi jeho podobnosť s Tropico 4, ktoré je zasa upraveným Tropico 3. Ak ste ale nemali tú česť ani s jednou, tak vedzte, že v letnom sparne patrí do PC Tropico, do lavóra bosé nohy a do papuľky kubánska cigara (prípadne nanuk).
Craft The World – 360 hráčov
Možno Stredozem by mohla vyzerať ako Craft The World, ale museli by zvíťaziť temné sily. Potom by jedine Trpaslíci boli tak odolní (a tak hlboko zakopaní), aby mohli prežiť a vybudovať si nové siene. Autori si požičali niečo z Terrarie, niečo s Dungeon Keepera, niečo z Dwarf Fortress a vymysleli niečo lákavé hlavne pre obdivovateľov tohto bradatého národa. Ani tu neabsentujú boje, hlavne proti úhlavným nepriateľom Goblinom.
SimCity 4 – 299 hráčov
SimCity z roku 2013 nájdete iba na Origine, takže Steam odporúča o 10 rokov staršiu hru z roku 2003. Vydanie SimCity bolo malou katastrofou, ale za tie roky sa mnohé napravilo, už nie je nutné ani hranie online, ale štvorka svojho času nezbierala výborné hodnotenia pre nič za nič. Ak ale máte radi mestské simulátory, iste ste už obe hrali.
Anno 2205 – 110 hráčov
Čože? Najnovší diel série Anno už skoro nikto nehráva? Pravdepodobne následok zjednodušenia herných mechaník, kompromisov v prospech hráčov, ktorí stratégie až tak radi nemajú a absencie multiplayeru. Masívny odliv hráčov začal takmer okamžite po vydaní. Možno tak nebude zlé vrátiť sa k futuristickému Anno 2070, stredovekému Anno 1404 alebo koloniálnemu Anno 1701.
Lethis – Path of Progress – 8 hráčov
Keď sme sa už pristavili pri legendárnych sériách, bolo by nefér nespomenúť Caesara a jeho bratrancov Pharaoha, Zeusa a čínskeho Emperora. Nezávislé štúdio sa pokúsilo stvoriť veľmi podobnú a aspoň rovnako dobrú hru zasadenú do steampunkového prostreda. Lethis si síce nenašla veľa zákazníkov, ale veľká väčšina z nich dostala, čo očakávala. A inovácie to neboli.
Kingdom – 110 hráčov
Kingdom nehrajte, ak sa chcete pustiť do niečoho veľkého a komplexného. 2D hra, ktorá vyzerá ako browserovka a celý čas v nej ovládate iba vladára sediaceho na koni je ale skvelá, ak sa chcete pustiť do menšieho, ale nie jednoduchého diela. Dobre, že do mesta sa dá dostať iba dvomi cestami, pretože aj príšery v noci útočia iba z dvoch strán.
Valhalla Hills – 37 hráčov
Hmm... A čo so sériou The Settlers? Ak nebudeme počítať Settlers Online, tak už roky vôbec nič. Valhalla Hills od nezávislého štúdia sa pokúsilo oprášiť zašlú slávu, ale potešila iba najhladnejších priaznivcov série.
Budovať pre seba a pre svojich verných sa ale dá ešte ďalšími spôsobmi v mnohých iných hrách. Ak opomenieme všetky klasické RTS-ka, musíme zmieniť aspoň War for the Overworld kráčajúce v šľapajach Dungeon Keepera, v post-apokalyptickom svete svoju zrúcaninu zveľaďuje This War of Mine, v rozľahlých 2D svetoch zháňa NPC-éčka Terraria, na cudzej planéte prežíva RimWorld a úplne bez obyvateľov sa zaobíde mega-továreň vo Factorio.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Mega zľavy začínajú 37
- Sector vám želá veselý Silvester a šťastný Nový rok 83
- Objavil sa záber z preview verzie GTA VI priamo z kancelárií Rockstaru 23
- Hry v roku 2025 88
- Spotreba RTX 5080 a RTX 5090 upresnená 160
- Január do PlayStation Plus prinesie veľké mená 43
- Rusi stále chcú vytvoriť vlastnú konzolu. Už si priznávajú, že nemôžu konkurovať X 85
- Prvá cenovka RTX 5080 grafiky z obchodov ukazuje cenu a naznačuje DLSS4 208
- Epic Store dnes rozdáva Kingdom Come: Deliverance 28
- Dnes je na Epic Store zadarmo hra Hell Let Loose 35 zobraziť viac článkov >