Ktorú strategickú ťahovku sa oplatí zahrať? |
Načo sa stále niekam hnať? Emzáci, nekromanceri, skaveni ani potvory pekelné predsa nikam neujdu.
Sú hry, kde lepšie položené ťažisko myšky môže rozhodnúť o výhre alebo strate zápasu a sú ťahovky, pri ktorých si môžete vyložiť nohy až do výšky očí, pokojne si vychutnávať chladený nápoj a dokonca prikyvovať na otázky rôznych členov domácnosti presvedčených, že skutočne počúvate. Nižšie nájdete pár najpredávanejších a najlepších ťahových stratégií aj pár RPG s dostatkom strategických prvkov, aby generál sediaci na vašom mieste chrochtal blahom. Ak vám niektorá z nich unikla, možno ešte pred začiatkom natrieskanej jesennej sezóny stihnete doplniť zbierku trofejí. Prosím ospravedlňte, že pevná hranica medzi RPG/stratégiou a taktickou RPG sa hľadá ťažko a v zozname nenájdete skvelé RPG Wasteland 2, Chroma Squad ani sériu Shadowrun a ďalšie, ale niektoré iné sa nám tam s odrenými ušami zmestili. Opäť sme sa sústredili na novšie kúsky vydané od roku 2014.
Might & Magic Heroes VII (95,105 hráčov vlastní kópiu tejto hry na Steame, zdroj Steamspy)
Značka Might & Magic pod Ubisoftom za posledné roky nesporne devalvovala a ťaží predovšetkým zo starej slávy. Rozpočet na túto hru neumožnil ani len rozanimovať generálov jednotlivých frakcii v intre, nie to ešte vyhodiť peniaze na pekné 3D prelety nad mestom, ako mal piaty diel. Milovníci tejto série sa tak museli naučiť tešiť aj z maličkostí. Najnovší diel série vznikol ako “best of“, čo skúsenejším hráčom umožňuje okamžite po spustení hry vysadnúť do sedla, a ak ste ešte žiadnu hru tejto série nehrali, tu nájdete väčšinu jej tradičných prvkov skombinovanú s čerešničkami z rôznych dielov. Do boja sa vrhnete ako bojovník alebo mág a v čele vzájomne odlišných frakcií ľudí požehnaných svetlom, mágov, nekromantov, Orkov, Elfov, Temných Elfov a s DLC aj Trpaslíkov.
Thea: The Awakening (76,390)
Zriedka vídané spojenie ťahovej stratégie s pomerne veľkým otvoreným svetom a survival prvkov, pre nás o to lákavejšie, že anglická mytológia sa miesi so slovanskou, čo do sveta privádza ježibaby, vodníkov a občas príšerku, aká sa už objavila v Zaklínačovi. Vizuálne sa hra na prvý pohľad podobá Civilization, ale tu sa hráč stáva starostom jednej z posledných ešte existujúcich dediniek uprostred sveta pokrytého temnotou a jej tvormi. Nezávislé štúdio sa odvážilo zakomponovať ešte viac prvkov netradičných pre ťahové stratégie vrátane craftingu, výprav za surovinami a vetvených dialógov s dôležitými rozhodnutiami a rôznymi spôsobmi vyvrcholenia konfliktov. Boje zobrazované vo forme kartovej hry ale nesadnú každému.
XCOM 2 (936,418)
Populárna sci-fi ťahovka povzbudzuje hráčov v snahe prejsť ju celú s jednou partiou svojich hrdinov, ktorých si môžete sami pomenovať, upraviť, vybrať im úlohu v tíme a rozvíjať ich schopnosti. Na vyššej náročnosti a v režime Ironman sa ale do akcie dostane podstatne dlhší zástup bojovníkov za oslobodenie Zeme spod nadvlády emzáckych tyranov skrytých za maskou dobrotivých učiteľov. Reštartovaná séria je síce v mnohom zjednodušená oproti pôvodnej, ale Firaxis sa o svoju sériu výborne stará, dal si záležať na vizuálnej stránke, deštrukcii i ponuke máp a pri vývoji sa tentokrát sústredil na PC a zmieniť treba aj lepšiu podporu modov.
The Banner Saga 1 a 2 (632,729 a 67,033)
V januári 2014 začalo veľké dobrodružstvo karavány Vikingov spriatelených s rohatými obrami. Kreslený vizuál, manažment, dôležité rozhodnutia a príbeh možno mnohých pohltili viac ako taktické boje, ktoré autori vylepšili v pokračovaní, kde sa objavilo viac nepriateľov i severská alternatíva ku kentaurom ako noví spojenec. O viac toho istého už ale zjavne nie je taký záujem ako o prvý diel, ktorý bol paradoxne kritizovaný za slabé ukončenie príbehu, aby mohol plynulo pokračovať v druhom diele.
Age of Wonders III (503,597)
Po prevažne RPG hrách zmieňme pravovernú stratégiu z roka 2014. Vyše pol milióna predaných kópií je na hru z už málo známej série veľmi pekný úspech. Autori sa pokúsili vytvoriť čo najbohatší fantasy svet s pomerne veľkými armádami, obliehaním miest s hradbami, slušnou ponukou jednotiek so špeciálnymi schopnosťami rozdelených do frakcií šiestich hlavných rás vedených lídrami šiestich rôznych povolaní, to všetko v kampani i v potýčkach na veľkých mapách. Fantasy stratégovia si prídu na svoje, hoci asi rozdelenie síl nezávislého štúdia medzi dva rovnocenné a odlišné herné režimy má za následok pár dizajnových nedokonalostí.
Blood Bowl 2 (130,323)
Majitelia originálnej hry z roku 2009 bez záujmu o hlbšie prepracovanejší multiplayer možno nemajú dôvod vstupovať do tej istej rieky, ale pre ostatných je tu ťahový americký futbal so silne upravenými pravidlami a tímami z fantasy univerza Warhammer. Je americký futbal tvrdý? A čo keď váš hráč vrazí do orkského bojovníka a ten mu rozdrví lebku? V Blood Bowl 2 nič výnimočné. Herné mechanizmy a pravidlá si autori nevymysleli sami, vychádzajú zo stolovej hry.
Mordheim: City of the Damned (131,173)
Zostávame v univerze Warhammer, ale ak nemáte radi zložité stratégie, rovno môžete prejsť k ďalšej hre. Aj Mordheim vychádza zo stolovej predlohy a jeho autori zrejme mali ambíciu previesť jej pravidlá do digitálnej podoby čo najvernejšie, ale časom museli pristúpiť k aspoň zjednodušeniu. Napriek tomu chvíľu potrvá, kým vám v hlave vplyv všetkých mechaník zapadne na svoje miesto a zistíte, čo je pre vašu bandu snoriacu v meste zničenom pádom meteoritu najlepšie. Samotné taktizovanie na bojovej mape ale až tak zložité nie je a postup jednotiek i sekanie nepriateľa si užijete netradične z pohľadu tretej osoby.
Blackguards 2 (172,686)
Prvý diel mal svoje muchy, ale pokračovanie je prakticky bezchybným hlavne RPG, ale aj strategickým zážitkom. Hrou sa vinie príbeh s bláznivou pomstychtivou a/alebo mocibažnou bojovníčkou v hlavnej úlohe, pričom o jej motivácii a skutkoch do značnej miery rozhodnete sami. Stratégovia sa nájdu v plánovaní postupu jej armády, rozdeľovaní vylepšení medzi štyroch hrdinov a žoldniersku armádu a zvládaní výziev na zaujímavo navrhnutých, členitých mapách často nepodobných klasickým štvorcovým bojiskám ťahových stratégií.
Darkest Dungeon (886,569)
Pod základmi vášho dedičstva, panského sídla, sa prebudilo najhoršie zlo a vy za ním budete musieť ísť až na koniec najtemnejšieho dungeonu. V ťahovke s prvkami stratégií i rogue-like dungeon-crawlerov budete veliť štvorčlenným skupinkám bojovníkov, ktorí na jednej strane majú svoju osobnosť, problémy s alkoholom, agorafóbiu či kleptomániu, ale na druhej strane sú nahraditeľní.
Massive Chalice (145,635)
Poďme hľadať najužitočnejšie gény a šľachtiť si nadľudí lepších než ostatní! V reálnom svete zakázaná myšlienka, ale fantasy znesie ako rasizmus, tak aj takéto výstrelky. Rozpadajúce sa kráľovstvo môže zachrániť iba šikovné a účelové kríženie šľachtických rodov, ktoré potom kráľovstvu poskytujú bojovníkov s najsilnejšími pažami, lukostrelcov s najpresnejšími očami, alebo aj neschopných ožranov. Na bojisku potom platia pravidlá podobné sérii XCOM, hrdinovia majú k dispozícii dve akcie, ktoré môžu využiť na pohyb a prieskum, alebo pohyb a boj, alebo na niektorú zo svojich schopností.
Civilization: Beyond Earth (1,426,234)
Síce dokázala nalákať iba zlomok z majiteľov Civilization V a bez napojenia na reálnu históriu tomu niečo chýba, ale buďme radi, že sa Firaxis nebojí experimentovať. Ziskuchtivé korporácie, náboženskí fanatici i nadšení vedci sa z umierajúcej planéty Zem (Firaxis sa asi rád zamýšľa nad tým, ako by svet vyzeral, keby hráči v predchádzajúcej hre zlyhali) vydávajú na cestu na neznámu planétu a za sebou nechávajú prísľub, že sa jedného dňa vrátia. Či sa vrátia ako vládcovia zocelení životom v nehostinných podmienkach, vládcovia teraformovanej kolónie, alebo vládcovia geneticky prispôsobení svojmu novému domovu. Správa miest, výstavba budov, budovanie armád, vývoj technológií, vojny... všetko je rovnaké a pritom iné ako v hrách hlavnej série.
Galactic Civilizations III (269,322)
Od tvorcu nebolo veľmi férové tvrdiť, že pracuje na novej skvelej hre, keď pripravoval iba remake skvelej Galactic Civilizations II s novým príbehom. Ale ak vás táto séria obišla, dostanete vesmírnu stratégiu ako sa patrí a za pomerne znesiteľnú cenu, hoci pohľad na zoznam a ceny DLC balíkov i kompletného bundle zostáva veľmi smutný.
Endless Legend (769,857)
Skutočne dobrých a skutočne stratégií nevychádza veľa, o to vzácnejšie je dielo nezávislého štúdia Amplitude, ktoré je dnes už pod krídlami Segy. Opisom kladov by sa snáď dal zaplniť formát A4, tak aspoň v skratke – 8 neopozeraných a odlišných frakcií s vlastným príbehom votkaným do otvorenej mapy, asimilácia malých frakcií so špecializovanými jednotkami, rozvoj schopností hrdinov, vylepšovanie jednotiek, technologický strom, nový prístup k ťahovým bojom odohrávajúcim sa priamo na hlavnej mape, nie úplne primitívny rozvoj sídiel, striedanie leta a zimy, diplomacia, moderná grafika... Samozrejme, vždy sú aj nejaké mínusy, napríklad menšie množstvo unikátnych jednotiek jednotlivých frakcií a absencia kampane s príbehovými misiami, ale pre fantasy generálov takmer povinnosť.
„Keď už bojuješ, chceš aby bol prvý úder posledným a aby bol tvoj,“ Garry Kasparov.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Mega zľavy začínajú 34
- Čínske ceny RTX 5080 a RTX 5090 naznačujú, čo môžeme v tejto oblasti čakať 285
- Sector vám želá veselý Silvester a šťastný Nový rok 83
- Najväčšie hry naplánované na rok 2025 78
- RECENZIA: Flight Simulator 2024 27
- Digital Foundry vyhodnotili hry s najlepšou grafikou tohto roka 119
- Hry v roku 2025 74
- Január do PlayStation Plus prinesie veľké mená 43
- Objavil sa záber z preview verzie GTA VI priamo z kancelárií Rockstaru 20
- Rusi stále chcú vytvoriť vlastnú konzolu. Už si priznávajú, že nemôžu konkurovať X 85 zobraziť viac článkov >