Flight Simulator X |
Ďalšie pokračovanie článku s tipmi a trikmi ako si vylepšíť zážitok z lietania v FSX/FS9
Nazdar,
Leto sa začalo, na regionálnych letiskách to žije, obloha je plná VFRnikov alebo Gliderov, a práve to ma inšpirovalo spraviť menšie pokračovanie minulého článku. I keď tento krát, ako tušíte viac zameranú na regionálne letiská a menšie lietadlá a VFR lietanie, a ako z neho vyťažiť maximum.
REX Essentials
Začneme grafikou. V minulom článku som písal o REX Overdrive, no ako čas plynie je tu nová verzia, ktorá prináša aj nové zvukové efekty, a klasicky, aj nové textúry oblakov a podobne. Samozrejme v HD. Tiež je tu možnosť pokročilého simulovania prúdenia vetrov a podobne, ale toto treba nechať na iný program. (Active Sky Evolution - osobne odporúčam aj používam, alebo Active Sky 2012 tento som neskúšal ani neplánujem, nakolko som s ASE spokojný)
Ako som vyššie písal, pridáva aj effekty zvukov, medzi ktoré patrí hrmenie a pod. Super vecička, i keď ja osobne som ju ešte neskúšal, ale pripravujem sa nato.
Lietadlá
Ako som vyššie spomínal, tento článok je venovaný hlavne VFR lietaniu, i ked predsa knám prichádzajú úžasné heavy a medium krásky (Captain Sim 777 [i keď systémovo zaostalý] PMDG 777, Airbus X Extended, FSLabs A320) povenujme sa trocha aj menším mašinkám...
Kráľom addonov pre FSX v prop lietadlách je Carenado, takže všetko od neho je super, ja priblížim len tie ktoré používam najčastejšie.
Carenado C90B King Air
Pre majitelov lepšieho domáceho kina, môže byť najvačšie plus 3D zvuk, ktorý je fakt úžasný (testované na Z5500), medzi mnohé výhody patria textúry aera vo vysokom rozlíšení, ale hlavne sa sním super lieta. I keď tých skusenejších asi zarazí že práve toto nieje VFR lietadlo ale IFR, nedalo mi ho nespomenúť pretože je to jedno z najlepších turbopropov vôbec.
C172N SKYHAWK II FSX
Klasická mašinka, C172 ktorú momentálne používam na VFRnicke lety. Je spolahlivá dobrá, i keď nieje zo série HD, vyzerá super a ešte lepšie sa ovláda. Ideál na lety medzi LZIB a LZPP (Blava Piešťany). Nežere veľa FPS, preto je aj vhodná na slabšie systémi.
Alabeo Sukhoi SU-26
Dalšie super malé lietadlo ruskej výroby. Jazda sním ale už nebude patriť medzi pokojné VFR výletíky ale zmení sa v adrenalínovú akrobaciu. Vyzerá veľmi dobre, pár krát som sa sním pohral, pozor žere troška viac FPS, ale inak je to super na vybláznenie. Alabeo spravil aj E300.
To by hádam už aj k lietadlám stačilo, je ich veľa kvalitných stačí ísť na stránku www.carenado.com a vybrať si to svoje. Či si to kupite alebo vyhrabete v zátoke je vec vaša, ale keby osobne mám kupovať každý jeden addon do FSX a FS9 asi sa zbláznim a predám polovicu bytu, len koli scenerkam od Aerosoftu.
Scenérie
Keď je už o nich reč, mimo lietadiel, sa dajú nájsť kvalitné veci ktoré sú aj zdarma. Lietadiel sa to však netýka, ako som spomínal, jedine kvalitné free ma momentálne napadá Project Tupolev 154, popripade Project airbus. Ale spať k scenériam. Kedže je to o VFR lietaní bude sa jednať o menšie letiská..
Aerosoft Dangerous Airports
Ako poznáme aerosoft s ich letiskami priamo úmerne klesá aj FPS, čo sa týka konkretne Dangerous Airports, je to balíček tých najbláznivejších letísk vôbec. V balíku sú tieto letiská; Barra Eoligarry, Matekane Air Strip Airport a Mountain Air. Stačí ak si vygooglite tieto názvy ako obrázky a hneď vám bude jasné o čo sa tu jedná. Síce sa to volá Dangerous, ale pre tých skúsených to nebude predstavovať žiadny problém.
ORBX
Tak hádam túto skupinku ani netreba predstavovať. To sú jednoducho tie najúžasnejšie regionálne letiská ktoré sú dostať. Či sa jedná o pohybujúcich sa ľudí, stromy zvieratá alebo o rozlíšenie textur alebo mesh. Našťastie nerobia len letiská, ale aj komplet scenérie prostredia, najkvalitnejšie majú sver západného USA, hlavne štát Washington, okolie mesta Seattle a kúsok Canady.
Tu by som mohol naozaj pridávať nekonečné množstvo obrázkov pretože každý jeden produkt od nich je úžasný. Ideál na VFR alebo Gliding. Stačí sa porozhliadnuť tu -> https://fullterrain.com a určite budete príjemne prekvapený čo všetko sa dá vyťažiť z FSX. Snáď len škoda že je to riadne náročné na FPS, ale niet sa čomu čudovať. Pri takomto kúsku sa môžu Flight aj X-plane zahrabať, pretože minimalne dalšie 2 hry im podobné, na toto mať nebudú.
LHSimulation
Ako som spomínal freeware, toto je jeden znich. Naši južný kolegovia robia fakt kvalitné scenerky a zdarma, určite stojí zato vyskušať, spomeniem napr Debrecén, alebo Pécs všetko je to super a vrelo odporučam, kedže je to všetko zdarma dá sa to stiahnuť priamo na ich stránke https://www.lhsimulations.hu , pokial neviete maďarsky rovnako ako ja, na pravo je Anglická verzia.
Čo to letí, a kam to letí?
A teraz troška mimo FSX, určite sa nájdu ľudkovia medzi vami, ktorých občas zaujíma čo to vlastne nad ich domov alebo panelakom letí, popr priamo nad nimi. Tak na túto otázku dokáže zodpovedať jedna super stránka / applikácia ktorá sa volá FlightRadar24 -> https://www.flightradar24.com/ ktorá je dostupná aj pre Android a iPhone (platená verzia ponúka mnoho dalších možností, ale opať platí, čo sa dá kupiť da sa aj stiahnuť). Bolo by dobré spomenúť že pri mobilnej verzii sa vyžaduje internetové pripojenie...
Dúfam že tento článok pomôže novým, ale aj stálim milovníkom lietania, ktorý sa občas sťažujú v diskusii pod recenziou na Flight že nieje kvalitný simulačný software, je ním FSX len ho treba nadupať . Ak ale opať hladáte skutočnú realitu spomeniem znova IVAO, kde je možnosť lietať s gliderom alebo aj vrtulovým VFR štýlom s mottom "As real as it gets" takže ak stále váhate -> ivao.sk a určite tam nájdete všetko potrebné, min. rady a mapy podla ktorých sa môžte riadiť tým istým mottom aj v offline móde. Opäť ako minule sa aj ospravedlňujem za gramatické chyby ktoré určite sú. Ak ste sa dočítali až sem tak ďakujem, dúfam že vám toto tu pomohlo a snáď sa uvidíme na oblohe. Bye!
PC
Vývoj: Microsoft Game Studios / ACES Studio Štýl: Simulácia Web: domovská stránka hry
| |||
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
|