Runaway |
Po dlhom čase ma schmatla trošku hráčska a nostalgická chvíľka, tak som siahol po pomerne starej adventurke Runaway z roku 2002 od vývojárov z Pendulo Studios, v ktorej budete hrať za mladého študenta archeológie Briana.
8.0
V poslednom čase som bol unavený z herných noviniek, ktoré ma moc v poslednej dobe neoslnili svojou hrateľnosťou poprípade príbehom. Dostal som chuť na poriadnu adventúru a Runaway mi splnil moje chúťky. Keďže som veľký fanúšik adventúr, tak ma Runaway z popisu celkom oslnila. Inštalácia prebehla pomerne rýchlo, aj keď 4x pchať CD do mechaniky nie je bohviečo.
Po inštalácií na systém Windows 7 ma hra nemilo prekvapila svojou nefunkčnosťou ani po zmene kompatibility na starší systém Windows XP. Po pár minútach hľadania na Googli som našiel oficiálny patch, ktorý opravuje pád hry po spustení. Po inštalácií patchu som mal stále problémy zo spustením a to hneď po intre mi hra nečakane spadla poprípade sa mi zasekávala. Hodinu som strávil s rozbehávaním a pomaličky som strácal nervy, nakoniec sa mi to podarilo a chyba bola v nainštalovaných kodekoch (kto by to predpokladal :D).
Po hodinovom trápení som si mohol vychutnať intro a po istom čase konečne aj prostredie hry. Intro mi predstavilo hlavného hrdinu Briana, ktorý rozpráva o svojej ceste z New Yorku do Kalifornie, len ešte predtým chce ísť do knižnice. Po ceste však nešťastnou náhodou zrazí dievča, ktoré mu nečakane vbehne do cesty. Našťastie sa jej nič vážne nestalo, len po ceste do nemocnice spomína niečo o chlapíkoch, ktorý ju chcú zabiť. Od tejto chvíle sa Brianovy zmení život. Začínate v nemocnici kde leží dievča menom Gina, ktoré Brian zrazil. Ako je vidieť na obrázku hra je klasická 2D kreslená adventúra s klasickým point&click ovládaním, avšak postavy a efekty sú v 3D čoho si mnohokrát ani nevšimnete.
Scény v hre sú pekne nakreslené a rozsiahle, ale o in-game videách sa to nedá povedať. Väščina in-game videií sa zasekávajú pri rozhovoroch a nehovoriac o tom sú strašne skomprimované. Zasekávanie sa vraj dá odstrániť nejakými „super“ kodekmi, ktoré by mi na Windows 7 určite nefungovali. Hudobná stránka hry je pestrá a v niektorých lokáciach sa nedá ani započuť vďaka nízkej hlasitosti nahrávky. Český dabing v hrách vždy poteší, ale niekedy viac pokazí atmosféru celej hry, našťastie v prípade Runaway to nedopadlo až tak zle. Je pravda že niektoré postavy sú nadabované tak že je počuť ako dabingový herec len tak číta text danej postavy bez úplného vžitia sa do príbehu. Treba spomenúť, že postavy ako Gina, hackerka Sushi alebo umelec Saturn boli veľmi dobre nadabovaný a bolo cítiť že sa herci vžili do role postáv.
Dialógy boli preložené zo španielčiny do češtiny a niekedy si aj hlavná postava v hre protirečí poprípade preklad obsahuje vulgarizmy čo kazí celkový dojem z príbehu. Tak sa teda stalo, že vám sochár Saturn oznámil, že máte zmiešať 40 ml benzínu s 1l vody, správny pomer bol nakoniec 400 ml na liter a atd. Aby som hru len nekritizoval musím spomenúť precíznu prácu na popise predmetov a použití predmetov na iný poprípade predmet na osobu.
Hrateľnosť
Ako je na tom hrateľnosť ? Ovládanie je veľmi jednoduché a mnoho hádanok je logických aj keď niekedy sa vám stane, že začnete blúdiť po lokáciach a hľadať všetko čo sa dá zobrať poprípade neviete nájsť predmet na vykreslenej scéne. Niekedy sa poriadne zapotíte prekombinovávaním predmetov alebo postupov napríklad oprava vysielačky bola pre mňa horor, alebo nalievanie vody do zásobníka lokomotívy kde ste museli až 5x prechádzať medzi sídlom Saturna a lokomotívy a Brian vás nakoniec ani neupozornil, že zásobník je plný.
Runaway ma doslova pripútala príbehom a nepustila ma pokiaľ som ju neprešiel. Spomínané chyby nie sú až také závažné a dá sa to hrať. Som veľký fanúšik adventúr a pri takýchto hrách sa najviac zabavím a potrápim svoje myslenie. Čo mi neskutočne vadilo na Runaway bol Brian, ktorý bol neskutočne nudný a otravný po dlhšom čase hrania. Mnohokrát sa mi stalo, že som si musel dať prestávku kôli nemu :D. Ak ste hrali niekedy Poldu tak vás potešil rýchly pohyb postavy po dvojkliku na dané miesto, ale Brian je archeológ, ktorý sa nikam neponáhľa a ide si svojím slimačím tempom. Našťastie pohyb medzi lokáciami je rýchly.
Hra má malé neduhy, ktoré sa dajú prehliadnuť a dá sa pri nej príjemne zabaviť. Mňa Runaway zabavil po dobu piatich dní čistý a čas hrania sa pohybovala okolo 25 až 26 hodín z toho som približne 2 hodiny blúdil na konci a nevedel čo ďalej poprípade som hľadal miniatúrny predmet na obrazovke, ktorý som potreboval :D. Koniec hry som tak troška tušil už od začiatku hry avšak hru si vychutnáte to vám zaručujem :). Bola to príjemná zmena po akčných strielačiek typu Call of Duty.
Verdikt
Hra Runaway: A road adventure je veľmi zaujímavá a pútavá hra s dlhou dobou hrateľnosti a s dobrým príbehom, ktorú odporúčam fanúšikom adventúr. Zážitok z hry tam trocha zrážaju in-game videa, ktoré sa zasekávajú pri rozhovoroch a trocha aj otravná hlavná postava.
Hodnotenie : 80%