Empire Earth |
Rozkvet a úpadok civilizácií naprieč dejinami.
8.5
Dnes je to už pomerne staršia hra, po ktorej nasledovali ešte jej ďalšie 2 samostatné tituly (Empire Earth II
a III) plus nejaké datadisky k tomu. Bohužiaľ, atmosféru jednotky sa im už znovu vytvoriť nepodarilo. Keďže prvý diel tejto hernej trilógie ma oslovil najviac, rozhodol som sa k nemu napísať pár slov.
Nachádzame sa v dobe kamennej, kedy v malej usadlosti na úpätí sopky viedli pokojný život dvaja neandertálci, Dolomit a Andezit (Andy). Dolo si ale jedného dňa všimol, že Andyho žena je oveľa krajšia než tá jeho. A tak napriek tomu, že jeho súčasná družka mala skvelý charakter, zobral Č. najbližší kameň a šmaril ho do A. To sa ale nepáčilo jeho ďalšiemu susedovi Riolitovi a tak povolal zvyšok dediny a vyhnal násilníka. Ten nemal inú možnosť ako hľadať útočisko v susednej dedine, ktorá ho prijala za svojho a vyhlásila vojnu tej druhej. Možno práve tak sa začal nekonečný ľudský konflikt, tiahnuci sa tisícročiami.
Práve odveká ľudská bojachtivosť a nevraživosť voči sebe samým sú zodpovedné za 500 000 rokov
konfliktov a vojen, z ktorých si každý hráč nájde to svoje obdobie, v ktorom mu je najsympatickejšie dobývať svet. Áno, hra skutočne poskytuje na výber až 14 epoch. Zahŕňajú prehistorické obdobie, dobu bronzovú, stredovek, priemyselnú revolúciu, I. a II. svetovú vojnu, digitálnu dobu a ďalšie. Každá z nich je logicky oniečo lepšia, než tá predošlá, no zároveň má každá pre svoju dobu jedinečné jednotky, vylepšenia..meniacou sa dobou sa mení aj architektúra stavieb, výzor jednotiek, rovnako ako ich sila.
Pokiaľ sa rozhodnete hrať Random Map, na výber dostanete epochu, farbu, tým, jednoducho bežné veci ako v každej takejto hre. Národ si vyberáte až po začatí hry, buď si zvolíte nejaký už existujúci národ, z ktorých každý má jedinečné bonusy, alebo si vytvoríte vlastný a bonusy si nastavíte sami. Tieto zahŕňajú veci ako posilnenie útoku/obrany/pohybu jednotiek alebo rýchlejšia ťažba konkrétnych typov surovín. Povedzme, že začínate v prvej epoche, prehistorickej. Pod kontrolu vám bude udelená hlavná budova a pár pracantov, ktorých ihneď pošlete makať a zhromažďovať zásoby, aby ste v týchto nevľúdnych podmienkach dokázali vôbec prežiť. Musíte rúbať drevo, ťažiť kameň, zlato a železnú rudu a zháňať potravu. Tú si zaobstaráte lovom divej zveri, zbieraním lesných plodov a v neskorších dobách hlavne rybolovom a farmárčením. Tento systém sa v priebehu hry veľmi nemení, avšak neskôr, keď všetko vystrieľate a ovocie vyzbierate, o príjem jedla sa budú starať takmer výlučne farmy.
AI býva spočiatku pokojná, no keď sa nepriateľ raz rozhodne zaútočiť, nekompromisne v tom pokračuje a pravidelne vám prichádza znepríjemňovať život. K tomu všetkému sa ešte sám poriadne ohradí múrmi a ak je to možné, útočí z viacerých strán. Často ale zvykne posielať zástupy pracantov aj k zdrojom surovín, ktoré máte zabezpečené vy, a tak sa môžte pozerať ako ich vaše jednotky kosia jedného po druhom. Neviem presne či to mám považovať za nedostatok, lebo keď už u seba všetko vyťažil , čo iné má robiť.
V hre je obsiahnutý aj mód kampaní, na výber dostanete štyri. Staroveké Grécko, stredoveké Anglicko, Nemecko počas svetovej vojny a Rusko v nie až tak vzdialenej budúcnosti. Zahrnutý je taktiež editor
máp, v ktorom sa môžete vyblázniť podľa vašej chuti.
Grafická stránka hry pôsobí na prvý pohľad príjemným dojmom. Hovorím na prvý pohľad, lebo po priblížení
kamery zistíte, že všetky jednotky vyzerajú strašne hranato a ako keby nedopracovane. Je to nedostatok, ale nedostatok s ktorým sa dá žiť pretože priblížiť kameru nebudete nikdy nevyhnutne potrebovať (a po prečítaní tejto vety ani chcieť). Čo ale stojí za zmienku je na tú dobu pomerne dobre znázornená voda a vodné plochy. Vďaka takmer vždy veľkej priezračnosti dovidíte až na dno a podarená je aj ilúzia hĺbky, napríklad po zničení sa loď pár metrov potopí a až potom "zmizne".
Čo sa týka zvuku tak ten vhodne dotvára atmosféru pomalou hudbou na pozadí, ktorá nadobudne akčnejší ráz len čo sa strhne k nejakej bitke. Trochu nevyvážený býva len zvuk oznámenia napadnutia vašich jednotiek, ktorý vás zato ale razom preberie ak ste náhodou len tak počumovali po dedine a čakali na naťaženie určitého množstva surovín, ako sa to veľakrát stáva mne. Potom sú tu ešte také úsmevné detaily, ako napríklad neandertálec v prvých dvoch epochách. Nepozná ešte civilizovanú reč, tak po označení len zamumle nejaké "uh-uh".
Na záver mi ostáva len dodať že Empire Earth je naozaj hra, ktorú by ste nemali prehliadnuť, najmä ak ste milovníkmi stratégií, alebo chcete jednoducho vidieť ako vyzerá taký boj mužov vyzbrojených bakuľami a oštepmi proti tankom.
Plusy Mínusy
+ epochy - mierne nedostatočná grafika (zoom)
+ zvuk
+ editor
+ intro