Ratchet & Clank už vyšiel na PC. Na čo si v nastaveniach dať pozor? |
Ratchet & Clank Rift Apart je už vonku na PC a nie je ideálne optimalizovaný.
Ratchet & Clank Rift Apart je už vonku na PC a nie je ideálne optimalizovaný. Nie je to síce také problematické, ako pri PC verzii The Last of Us, ale hra vám môže padať, sekať, alebo môžete mať nízky framerate. Bude určite ešte potrebovať niekoľko patchov, na plné rozbehnutie. Je škoda, že firmy stále nedokážu dotiahnuť ešte pred vydaním, ale opravujú veci v prvé týždne alebo prvý mesiac hry. Potom to vyzerá, akoby ste prvý mesiac hrali beta verziu.
Ak budete hru hrať teraz je dôležité vedieť:
- Na AMD kartách nejde raytracing, ešte to musia autori doriešiť. Je to prekvapivé keďže portovali z PS5, ktoré má AMD čip. Aj keď tu išli s marketingom pod Nvidiu a zapracovali prakticky všetky ich funkcie (DLSS3, Reflex, RTX IO) a AMD zjavne nestihli plne dotiahnuť.
- Ray tracing tieňov zaberá príliš veľa pamäte a v 4K pri maxime detailov nestačí ani 16GB VRAM na grafike. Zároveň sú tiene pokazené a je lepšie ich zatiaľ vypnúť.
- Ray tracing odleskov niekedy nie je dobrý, ale nie je tam výkonnostný problém, ak si ich necháte zapnuté
- Ak zapínate HDR, zapnite ho ešte v nastaveniach pred hrou. Zapnutie počas hry môže padať
- Ak máte viac monitorov možno vám bude kurzor myši pri hraní prebiehať na inú obrazovku. Ak by to robilo tak jediné riešenie je zrušiť ďalšie monitory v systéme
- DLSS Frame generation nie je dobre zapracované a vytvára stuttering, lepšie je ho zatiaľ vypnúť
- Určite používajte DLSS, FRS alebo Intel upscaling.
- Hra môže náhodne padať, ale s tým zrejme zatiaľ nič nespravíte. Môžete skúsiť znížiť detaily, či niektorý efekt nerobí problém. Možno sa čoskoro objavia workaroundy.
Čo sa týka výkonu, na i5 12600k a RTX 4080 je to po vypnutí raytracingu na tiene nastavení viac menej bezproblémové. V 4K s DLSS quality ide okolo 100 fps na maxime (úplné maximum si musíte nastaviť ručne, predvoľby idú len do very high, ale niektoré nastavenia majú aj ultra). O RAM pamäť sa tiež nemusíte báť hra zaberá len okolo 8GB na maxime.
O rýchlosť SSD sa nevyhnutne nemusíte báť, stačí aj pomalší M.2 disk. Určite SATA SSD, alebo HDD nie sú ideálne ale ide to aj na nich. Len pri skoku portálmi sa samotné presuny budú správať rôzne. Autori to totiž neriešili a nechali časy skokov optimalizované na PS5 a tak sa pri pomalšom načítavaní väčšinou prostredie zasekne, aby animácia stihla koniec nahrávania. Je škoda, že autori keď už robili port nespravili štandardné plynulé aj keď dlhšie pády. Takto bola pri úvodných skokoch vyriešená len jedna scéna (presun na drakovi).
Tu je mala ukážka z hrania na HDD:
Mimo rôznych týchto technických problémov je však hra vizuálne pekná a ak máte radi akčné skákačky, určite sa zabavíte.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Black Friday výpredaj na Alze už začal 99
- RECENZIA: S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl 315
- Half-Life 2 je k svojmu 20. výročiu zadarmo 84
- Aké hodnotenia dostal Stalker 2 v recenziách? 98
- Zľavy na PS5 konzoly a príslušenstvo boli spustené 81
- Chcete si zložiť herné PC s AMD Ryzen procesorom? 113
- Aký výkon má PS5 Pro oproti RTX 4070 v Alan Wake 2? 163
- Takto vyzerá prostredie Skyrimu na Unreal Engine 5 27
- Ako to bolo s Half-Life Episode 3? Prečo ju Valve nedokončilo? 63
- Stalker 2 predstavil niektoré z artefaktov 67 zobraziť viac článkov >
PC
PS5 Vývoj: Sony / Insomniac Štýl: Akcia
| |||
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
|