Ako využíva Alan Wake 2: The Lake House expanzia NVIDIA grafické funkcie? |
Remedy ukončilo svoju Alan Wake 2 hru druhou expanziou a znovu ukázalo, kam až vie vizuál dotiahnuť.
Remedy ukončilo svoju Alan Wake 2 hru druhou expanziou a znovu ukázalo, kam až vedia vizuál dotiahnuť. Síce druhá expanzia je umiestnená primárne vo vnútorných priestoroch, vizuálne sa sústredili hlavne svetlo, tiene a odlesky. Dobre tak využili ray tracing, ale hlavne path tracing. Z NVIDIA funkcií nechýba ani implementovanie DLSS Super Resolution, Frame Generation a Ray Reconstruction a zároveň zlepšenie odozvy vďaka NVIDIA Reflex. Hra tak veľmi dobre využije grafické karty GeForce RTX 40 série a na vyšších verziách pôjde pekne aj v 4K rozlíšení.
Autori využili ako spomínané funkcie, tak celú hru tentoraz spracovávajú cez Mesh Shadery, čo enginu umožňuje vynechať procesor zo spracovania polygónov v scéne a upravovať ich detaily priamo cez grafickú kartu. Nechýba aplikácia ray tracing ako dodatočná vrstva na vizuál a idú ešte vyššie s path tracing renderingom na odlesky a nepriame nasvietenie. Dokonca tu v Lake House expanzii je väčšina odleskov zapnutá až pri zapnutí path tracingu.
Ray tracing a Path tracing
Ray Tracing je v The Lake House expanzii akoby nastavený inak ako v pôvodnej hre. Čisto zapnutie ray tracingu pridáva do obrazu len úplne drobné detaily, hlavne v tieňoch a nasvietení, nepočíta odlesky. V zásade až po zapnutí Path Tracingu dostanete všetky efekty, ako sa patrí. Ten už prepočítava obraz a celú scénu lúčmi a preto pribudnú aj reálne odlesky a to aj od objektov, ktoré nevidíte.
Tu máme peknú ukážku najskôr bez ray tracingu, potom čisto len so zapnutým ray tracingom a nakoniec aj s plným path tracingom. Ten sa dá nastaviť na viac úrovní, ale rovno ukazujeme maximálne nastavenie. Je tu zapnuté aj DLSS na upscaling, ale nie je tu Frame Generation, k nemu sa ešte dostaneme.
Výťahová lokalita je najlepšia na ukážku path tracingu, kde nevidíte odraz vašej postavy len oproti, ale aj po stranách, odlesk svetiel zo stropu. Je to ukážkové zapracovanie. Aj keď čo nie je ukážkové, sú nižšie nastavenia, kde Remedy dalo odlesk postavy vo výťahu od chrbta, čo nedáva zmysel.
DLSS Ray Reconstruction
Ale pozrime sa bližšie na najnovší efekt, ktorý pridala NVIDIA do svojich DLSS funkcií, a to Ray Reconstruction. Ten pribudol vo verzii DLSS 3.5 a postupne sa vylepšuje a je postavený na vylepšovanie raytracingových efektov pomocou AI. Totiž pri použití Ray Reconstruction vývojári úplne vynechajú svoje funkcie na odšumenie ray tracingu a nechajú to rovno upraviť AI v Ray Reconstruction technike. Tá následne ponúkne ostrejší obraz, či už na odleskoch, alebo kvalitnejších tieňoch, respektíve každej implementácii ray tracingu.
Na nasledujúcich obrázkoch pekne vidíme, ako Path Tracing na druhom obrázku pridá relatívne zašumený odlesk, ale ak sa zapne Ray Reconstruction, funkcia ho odšumí a aj zostrí. Zároveň však s Ray Reconstruction vidíme aj vyšší framerate, keďže engine mohol vynechať odšumovanie a prenechať to AI.
Priblížené porovnanie:
DLSS Super Resolution
Úplne prvá funkcia, ktorá rozbehla celé DLSS a prakticky ktorá rozbehla celý upscaling na PC, bol upscaling, ktorá ešte v časoch prvých zapracovaní ray tracingu pomáhala, aby bol výkon dostatočný. NVIDIA na to už vtedy použila AI a síce začiatky boli váhavé, postupne sa to rozbehlo a to aj do hier bez ray tracingu, keďže vďaka AI je obraz v zvýšenom rozlíšení veľmi podobný originálu a niekedy vytiahne aj detaily, ktoré originálu chýbajú.
Konkrétne v Alan Wake 2 má Remedy zvláštny prístup, keďže natívny obraz nemôžete zapnúť, vždy bude upravený. Preto aj ak chcete čo najbližší natívnemu, musíte zvoliť DLAA, čo je verzia DLSS, ktorá obraz nezväčšuje, len ho AI spracuje a pridá kvalitný antialiasing. Následne ak chcete vyšší framerate, môžete zvoliť jednotlivé úrovne DLSS. My sme tu porovnali DLAA, DLSS na Quality a DLSS na Ultra Performance, čo je najvyššia možnosť a vtedy pri 4K rozlíšení obraz prepočítava zo 720p rozlíšenia. Stále je to v Alan Wake 2 prekvapivo ostré.
Priblížené porovnanie:
DLSS Frame generation
Ak máte grafickú kartu zo série GeForce RTX 40, viete zapnúť aj Frame generation funkciu. Tá prišla s verziou DLSS 3.0 a ponúka zvýšenie framerate tým, že medzi dva zábery pridá jeden vygenerovaný. V tomto prípade systém zvýšil framerate z 50 fps na 75 fps, teda o 50%
NVIDIA na vypočítavanie dodatočného frejmu používa špeciálne Optical Flow Accelerator, ktorý je v nových kartách, ktorý analyzuje dva obrazy a vypočítava motion vektory pre objekty na obrazovke. Pridáva k tomu AI a snaží sa vytvoriť čo najpresnejší medziobraz. Pri bežných podmienkach ich vygeneruje veľmi verné a dopĺňa to pekne plynulosť obrazu.
Samozrejme, ak sa pohybuje niečo rýchlo alebo rýchlo hýbete myšou, systém nemá veľmi z čoho vypočítavať a môže sa ukázať niečo, ako vidíte na treťom zábere. Aj keď ak to priamo nezachytíte na obrázku, neuvidíte to.
V Lake House Remedy znovu zapracovali naplno možnosti svojho enginu, veľmi dobre zapracovali path tracing, odlesky, tiene a nasvietenie. Aj keď viditeľne si path tracingom zjednodušili prácu a bez neho odlesky vidíte len minimálne. Možno naznačujú budúcnosť, kedy bude path tracing základ renderingu.
Ak si chcete teraz už kompletný Alan Wake 2 naplno vychutnať so všetkými vizuálnymi efektmi, môžete siahnuť po GeForce RTX 40 sérii kariet, ktoré kúpite na alza.sk.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- RECENZIA: Dragon Age: The Veilguard 218
- RECENZIA: Black Myth: Wukong 56
- Call of Duty: Black Ops 6 dostáva prvé hodnotenia kampane 78
- RECENZIA: Call of Duty: Black Ops 6 86
- Za akú cenu poskladáte herné PC s novými Intel Ultra procesorom? 157
- Aké boli najpredávanejšie hry v USA za posledných zhruba 20 rokov? 87
- Black Friday výpredaj na Alze už začal 25
- DOJMY: Indiana Jones and The Great Circle 41
- Desktopové Intel Core Ultra 200 procesory dostali recenzie 189
- GTA San Andreas má 20 rokov, technický riaditeľ spomína na pôvodné plány hry 100 zobraziť viac článkov >
PC
Xbox Series X|S PS5 Vývoj: Epic / Remedy Štýl: Akčná Adventúra
| |||
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
|