Area 51 |
PC
pridal Rainbow 10.7.2005 o 10:44 pod používateľské recenzie
8.2
Priaznivci frenetických 3d akcií z pohľadu vlastných očí to mali v poslednom období ťažké. Vlastne od Half Life 2 sa nič podobné dlhú dobu neukázalo. Utrite slzu, posledné dva mesiace sa to zlepšuje. Najprv nás potešl celkom podarený Project Snowblind, potom nasledoval kontroverzný Pariah a teraz je tu najmladší súrodenec rodiny ,,Unrealoviek.´´ Je to hra Area 51, na ktorú sa bližšie pozriem počas nasledujúcich riadkov. Má nam vôbec táto hra oproti ostatným podobným titulom čo ponúknuť? Oplatí sa vôbec o túto hru ešte zaujímať?
Volám sa Nathan Cole
Ako každá podobná hra, aj Area 51 má svojho hrdinu. Tentokrát sa volá Ethan Cole. Na začiatku hry vás čaká velkolepá animácia, kde uvidíte, čo sa v Area 51 stalo. Pre vašu informáciu, Area 51 je tajná vojenská základňa nachádzajúca sa v púšti niekde v Amerike. Základňa nadviazala kontakt s mimozemšťanmi. To však nie je jediná vec, kôli ktorej prichádzate. Medzi ľuďmi sa prenáša nebezpečná nákaza, ktorá z nich robí nebezpečných mutantov. Budete sa mať veselo, len čo je pravda. Ešte v úvodnej animácii sa stretnete s veliteľom Bridgesom, ktorý vás pošle dovnútra. Absolvujete krátky tutoriál a potom dostanete svoj tým Delta. Áno, zasa sa raz stanete veliteľom svojho týmu. Táto situácia vás čaká len niekde do tretiny hry. Potom budete aj vy nakazený mutagénom, potom, čo sa jeden z mutantov do vás zahryzne. V tej chvíli začína byť hra naozaj ostrá. Ste totiž napoly mutant a napoly človek. To znamená, že mutanti po vás pôjdu, pretože nie ste úplný mutant. A ľudia po vás pôjdu, lebo až príliš veľa viete. Ono ani vlastne neviem, či tie špeciálne jednotky čo po vás pôjdu sú naozaj ľudia. Veľmi mi pripomínali špeciálne jednotky z Half Life 2. A aby toho nebolo málo, občas sa vám počas hry ozve v krátkej animácii nejaký hlas, ktorý prehovorí v nejakej mŕtvole. O príbehu stačí dodať, že vás čaká veľa dejových zvratov a možno sa v ňom po poslednej animácii aj zamotáte. Toto je však jedna vec lepšia oproti Half Life 2. Dej si počas hry všimnete lepšie a to a napriek tomu, že keď ste pochopili a hlavne našli príbeh v Half Life, bol na podobnej úrovni ako toto. No čo už. Musíte zahrať, potom pochopíte.
Area 51
V hre absolvujete postupne devätnásť misií. Alebo skôr levelov. Vlastne je ich 18, lebo dej v druhom prebieha ako samostatná animácia. Tým môžem povedať, že hra je celkom krátka. Za nejakých desať až 12 hodín uvidíte titulky no to už je vlastne v dnešnej dobe štandardom. Väčšinu hry absolvujete v Area 51.Čo by som o prostrediach mohol povedať. Na začiatku pôsobia celkom sivo, ale určite nie jednotvárne. To ma na tom potešilo. Ale celkom ma zaujalo, že sa tam nachádzalo nahrávacie štúdio, kde sa nahrávala cesta na mesiac. Niekedy som mal pocit, že tam kde som, už nižšie okrem pekla nič nie je. Na konci hry nasleduje najväčšia bomba. Prostredia v posledných štyroch až piatich misiach sú jedným slovom úchvatné. Poviem vám o nich len to, že v Area 51 už určite nie sú. Možno je trochu škoda, že hrou vládne veľká linearita a preto sa neoplatí hru spúšťať druhýkrát.
Nepriatelia, AI
Nepriateľov v hre naozaj nie je príliš veľa. Sú to akýsi malí pavúčikovia, ktorí nie sú nebezpeční samostatne, ale tým, že ich je väčšinou veľa, nebezpečenstvo stúpa. Umelá inteligencia im trochu chýba. Jediné čo vedia je chodiť oproti vám a skákať po vás. Ďalšími nepriateľmi sú zombíci. Sú vlastne všetci takí istí, len niektorí majú zbrane a ďalší nemajú. Tí čo nemajú sa zmôžu len na jedno. Pribehnúť k vám a začať vás biť. Na nič iné sa nanešťastie nezmôžu. Tí zo zbraňami na tom nie sú o nič lepšie. Len majú ešte samopal, s ktorým vás trafia až vtedy, keď sú v celkom veľkej početnej presile. Dá sa povedať, že v prvej tretine hry narazíte len na samých neinteligentných nepriateľov. Potom nasledujú už len špeciálne jednotky, pri ktorých je to lepšie. Dokážu sa celkom dobre kryť, ale stávali sa aj také veci, že som vojaka trafil do hlavy a on tam ďalej stál, až potom si ma všimol a začal po mne strieľať. Väčšinou sa však nachádzajú v päť až šesť členných skupinkách, ktoré vám už problémy narobiť vedia. Pre pokrok vedia používať granáty, takže aj s nimi vám párkrát dobre zavaria. Musím ich pochváliť, že ich umelá inteligencia je len o tie zamrznutia slabšia od Half Lifu 2 (neviem čo túto hru stále s ním porovnávam). Tým som povedal zoznam základných nepriateľov, potom vás čakajú ešte dvaja bosovia, čo sú nejakí extra silní mutanti. Teraz je ešte rad na špeciálnych jednotkách Delta. Čo povedať, nemôžete ich nijako ovládať. Ich pohyby ako pohyby všetkých sú prísne naskriptované a preto urobia vždy to, čo im program povie. Nemôžem však povedať, že by boli na tom zle. Vlastne sú také isté ako špeciálne jednotky, čo sú vašimi nepriateľmi. Jediný ich rozdieľ je vtom, že vás nechcú zabiť a nepoužívajú granáty. Našťastie ešte nemrznú. Hru spolu s nimi som si naozaj vychvaloval, potom to začalo byť celkom tvrdé.
Váš arzenál
Musím vás trochu sklamať. Zbraní naozaj nie je veľa, ale sú účelné. Ako prvý spomeniem skener. To síce nie je zbraň, ale je súčasť vášho inventára. Budete s ním skenovať mŕtvoly, tajné dokumenty, počítačové obrazovky. Nájde sa toho naozaj dosť. Potom nasleduje pištol. Nie je to samozrejme nič super, ale je celkom použiteľná. Občas sa tak stane, že pri nedostatku munície ju aj použijete, ale to najmä ku začiatku hry. Ďalej nasleduje samopal. Zbraň, ktorú som si v hre asi najviac obľúbil. Môžete mať aj dva, v každej ruke jeden. Nemôžete ich však nabíjať, preto keď miniete zásobník, Nathan vždy jednu odhodí. To je naozaj dobre vymyslené, že si nemusíte domýšľať ako to Nathan bez rúk robí. Okrem samopalu to tak funguje aj s brokovnicou, ktorú určite budete tiež veľmi radi používať. Ďalšou súčasťou vášho arzenálu je sniperka. Má celkom veľký zoom, trochu mi však vadila jedna vec. Pri absolútnom priblížení som nemohol zamerať na iný cieľ, lebo z toho ako sa zameriavač rýchlo hýbal, ma trochu bolela hlava. Potom nasleduje jedna veľmi použiteľná hračka. Akási puška, ktorá strieľa elektrické výboje. Dobíja sa, preto ju využijete najmä, keď nebudete mať muníciu do samopalu a hlavne ku koncu hry je veľmi efektívna. Nemôžem zabudnúť na akúsi sci-fi bazuku, ktorá má namiesto rakiet plazmové strely. Nemôžem taktiež zabudnúť na výbušné granáty a plazmové granáty. Namiesto lekárničiek v hre figurujú injekcie s morfiom, alebo čím to je naplnené. Veľmi nebezpečnou zbraňou sa stanú vaše ruky v tretine hry, teda keď zmutujete. Budete môcť prepínať medzi svojim ľudským a mutantím ja. Mutantom však môžete byť len po určitú dobu, potom sa naspäť premeníte na človeka. Zmení sa vám pohľad a vaše ruky budú vašou najsilnejšou zbraňou.
Grafika
Čo k nej povedať. Je vidno, že je hra prerábaná z konzolovej verzie. Nevýhodou je to, že hra si príliš nerozumie s trochu staršími druhmi grafických kariet Radeon. Prostredia som už opisoval, že sú niektoré úchvatné, o tých už písať nemusím. Zamrzela ma však jedna vec. V hre absolútne chýba fyzika. Zničiť sa nedá absolútne nič okrem nepriateľov. Vystrelil som do počítačovej obrazovky a nič. Hodil som granát a okrem mŕtvych nepriateľov nezanechal žiadne iné stopy. Musím však povedať, že to celé pôsobilo vďaka tomu, že je to z konzole, trochu rozmazano, čo určite nepovažujem za mínus, pretože sa mi také grafické spracovanie celkom páčilo. Grafika jednoducho nie je geniálna, ale úplne dostačuje k vytvoreniu atmosféry. Počas hry vás čakajú štyri veľkolepé animácie, ktoré sa mi páčili viac ako film Final Fantasy.
Zvuky
Po tejto stránke sa mi hra páčila veľmi. Dokázali vytvoriť temnú atmosféru celého komplexu, aj keď občas to s nimi zaškrípalo. To, čo vyľuďovali zo seba malí pavúčikovia bolo fakt zvláštne. Vlastne vaši nepriatelia naozaj znejú celkom zvláštne. Aj keď to skvele dotváralo atmosféru, keď som bol niekde za rohom a počul som dupať mutanta, pričom vydával rôzne čudné zvuky. Hudba sa mi páčila veľmi. Tá bola hlavne pri animáciach skvelá a počas celej hry vás sprevádza doprovod, ktorého intenzita sa menila podľa situácie. Ešte musím povedať niečo k dabingu. Veľmi sa mi páčio nadabovanie Nathana Cola, ktorého sú zobral pod svoje ruky David Duchovny. Dabing ostatných postáv trochu zaostával a tajomný hlas, ktorý vás sprevádzal počas celej hry sa mi vonkoncom nepáčil. V niektorých prípadoch trochu ten dabing zamrzel, pri iných postavách ho musím vyzdvihnúť.
Verdikt
Máte radi frenetické akcie? Potom nemáte nad čím rozmýšľať. Dostanete sa do svojho živla s celkom zaujímavým príbehom. samozrejme, že hra má aj svoje neduhy, ale podľa mňa nebudete ľutovať.
Hratelnosť: 84%
Grafika: 80%
Zvuky: 81%
Spolu: 82%
Area 51 sa vám bude páčiť, pretože: má zaujímavý príbeh, skvelú atmosféru, je to proste skvelé sci-fi
Area 51 sa vám nemusí páčiť, pretože: má priemernú AI, trochu slabší dabing, konzolovú grafiku
Volám sa Nathan Cole
Ako každá podobná hra, aj Area 51 má svojho hrdinu. Tentokrát sa volá Ethan Cole. Na začiatku hry vás čaká velkolepá animácia, kde uvidíte, čo sa v Area 51 stalo. Pre vašu informáciu, Area 51 je tajná vojenská základňa nachádzajúca sa v púšti niekde v Amerike. Základňa nadviazala kontakt s mimozemšťanmi. To však nie je jediná vec, kôli ktorej prichádzate. Medzi ľuďmi sa prenáša nebezpečná nákaza, ktorá z nich robí nebezpečných mutantov. Budete sa mať veselo, len čo je pravda. Ešte v úvodnej animácii sa stretnete s veliteľom Bridgesom, ktorý vás pošle dovnútra. Absolvujete krátky tutoriál a potom dostanete svoj tým Delta. Áno, zasa sa raz stanete veliteľom svojho týmu. Táto situácia vás čaká len niekde do tretiny hry. Potom budete aj vy nakazený mutagénom, potom, čo sa jeden z mutantov do vás zahryzne. V tej chvíli začína byť hra naozaj ostrá. Ste totiž napoly mutant a napoly človek. To znamená, že mutanti po vás pôjdu, pretože nie ste úplný mutant. A ľudia po vás pôjdu, lebo až príliš veľa viete. Ono ani vlastne neviem, či tie špeciálne jednotky čo po vás pôjdu sú naozaj ľudia. Veľmi mi pripomínali špeciálne jednotky z Half Life 2. A aby toho nebolo málo, občas sa vám počas hry ozve v krátkej animácii nejaký hlas, ktorý prehovorí v nejakej mŕtvole. O príbehu stačí dodať, že vás čaká veľa dejových zvratov a možno sa v ňom po poslednej animácii aj zamotáte. Toto je však jedna vec lepšia oproti Half Life 2. Dej si počas hry všimnete lepšie a to a napriek tomu, že keď ste pochopili a hlavne našli príbeh v Half Life, bol na podobnej úrovni ako toto. No čo už. Musíte zahrať, potom pochopíte.
Area 51
V hre absolvujete postupne devätnásť misií. Alebo skôr levelov. Vlastne je ich 18, lebo dej v druhom prebieha ako samostatná animácia. Tým môžem povedať, že hra je celkom krátka. Za nejakých desať až 12 hodín uvidíte titulky no to už je vlastne v dnešnej dobe štandardom. Väčšinu hry absolvujete v Area 51.Čo by som o prostrediach mohol povedať. Na začiatku pôsobia celkom sivo, ale určite nie jednotvárne. To ma na tom potešilo. Ale celkom ma zaujalo, že sa tam nachádzalo nahrávacie štúdio, kde sa nahrávala cesta na mesiac. Niekedy som mal pocit, že tam kde som, už nižšie okrem pekla nič nie je. Na konci hry nasleduje najväčšia bomba. Prostredia v posledných štyroch až piatich misiach sú jedným slovom úchvatné. Poviem vám o nich len to, že v Area 51 už určite nie sú. Možno je trochu škoda, že hrou vládne veľká linearita a preto sa neoplatí hru spúšťať druhýkrát.
Nepriatelia, AI
Nepriateľov v hre naozaj nie je príliš veľa. Sú to akýsi malí pavúčikovia, ktorí nie sú nebezpeční samostatne, ale tým, že ich je väčšinou veľa, nebezpečenstvo stúpa. Umelá inteligencia im trochu chýba. Jediné čo vedia je chodiť oproti vám a skákať po vás. Ďalšími nepriateľmi sú zombíci. Sú vlastne všetci takí istí, len niektorí majú zbrane a ďalší nemajú. Tí čo nemajú sa zmôžu len na jedno. Pribehnúť k vám a začať vás biť. Na nič iné sa nanešťastie nezmôžu. Tí zo zbraňami na tom nie sú o nič lepšie. Len majú ešte samopal, s ktorým vás trafia až vtedy, keď sú v celkom veľkej početnej presile. Dá sa povedať, že v prvej tretine hry narazíte len na samých neinteligentných nepriateľov. Potom nasledujú už len špeciálne jednotky, pri ktorých je to lepšie. Dokážu sa celkom dobre kryť, ale stávali sa aj také veci, že som vojaka trafil do hlavy a on tam ďalej stál, až potom si ma všimol a začal po mne strieľať. Väčšinou sa však nachádzajú v päť až šesť členných skupinkách, ktoré vám už problémy narobiť vedia. Pre pokrok vedia používať granáty, takže aj s nimi vám párkrát dobre zavaria. Musím ich pochváliť, že ich umelá inteligencia je len o tie zamrznutia slabšia od Half Lifu 2 (neviem čo túto hru stále s ním porovnávam). Tým som povedal zoznam základných nepriateľov, potom vás čakajú ešte dvaja bosovia, čo sú nejakí extra silní mutanti. Teraz je ešte rad na špeciálnych jednotkách Delta. Čo povedať, nemôžete ich nijako ovládať. Ich pohyby ako pohyby všetkých sú prísne naskriptované a preto urobia vždy to, čo im program povie. Nemôžem však povedať, že by boli na tom zle. Vlastne sú také isté ako špeciálne jednotky, čo sú vašimi nepriateľmi. Jediný ich rozdieľ je vtom, že vás nechcú zabiť a nepoužívajú granáty. Našťastie ešte nemrznú. Hru spolu s nimi som si naozaj vychvaloval, potom to začalo byť celkom tvrdé.
Váš arzenál
Musím vás trochu sklamať. Zbraní naozaj nie je veľa, ale sú účelné. Ako prvý spomeniem skener. To síce nie je zbraň, ale je súčasť vášho inventára. Budete s ním skenovať mŕtvoly, tajné dokumenty, počítačové obrazovky. Nájde sa toho naozaj dosť. Potom nasleduje pištol. Nie je to samozrejme nič super, ale je celkom použiteľná. Občas sa tak stane, že pri nedostatku munície ju aj použijete, ale to najmä ku začiatku hry. Ďalej nasleduje samopal. Zbraň, ktorú som si v hre asi najviac obľúbil. Môžete mať aj dva, v každej ruke jeden. Nemôžete ich však nabíjať, preto keď miniete zásobník, Nathan vždy jednu odhodí. To je naozaj dobre vymyslené, že si nemusíte domýšľať ako to Nathan bez rúk robí. Okrem samopalu to tak funguje aj s brokovnicou, ktorú určite budete tiež veľmi radi používať. Ďalšou súčasťou vášho arzenálu je sniperka. Má celkom veľký zoom, trochu mi však vadila jedna vec. Pri absolútnom priblížení som nemohol zamerať na iný cieľ, lebo z toho ako sa zameriavač rýchlo hýbal, ma trochu bolela hlava. Potom nasleduje jedna veľmi použiteľná hračka. Akási puška, ktorá strieľa elektrické výboje. Dobíja sa, preto ju využijete najmä, keď nebudete mať muníciu do samopalu a hlavne ku koncu hry je veľmi efektívna. Nemôžem zabudnúť na akúsi sci-fi bazuku, ktorá má namiesto rakiet plazmové strely. Nemôžem taktiež zabudnúť na výbušné granáty a plazmové granáty. Namiesto lekárničiek v hre figurujú injekcie s morfiom, alebo čím to je naplnené. Veľmi nebezpečnou zbraňou sa stanú vaše ruky v tretine hry, teda keď zmutujete. Budete môcť prepínať medzi svojim ľudským a mutantím ja. Mutantom však môžete byť len po určitú dobu, potom sa naspäť premeníte na človeka. Zmení sa vám pohľad a vaše ruky budú vašou najsilnejšou zbraňou.
Grafika
Čo k nej povedať. Je vidno, že je hra prerábaná z konzolovej verzie. Nevýhodou je to, že hra si príliš nerozumie s trochu staršími druhmi grafických kariet Radeon. Prostredia som už opisoval, že sú niektoré úchvatné, o tých už písať nemusím. Zamrzela ma však jedna vec. V hre absolútne chýba fyzika. Zničiť sa nedá absolútne nič okrem nepriateľov. Vystrelil som do počítačovej obrazovky a nič. Hodil som granát a okrem mŕtvych nepriateľov nezanechal žiadne iné stopy. Musím však povedať, že to celé pôsobilo vďaka tomu, že je to z konzole, trochu rozmazano, čo určite nepovažujem za mínus, pretože sa mi také grafické spracovanie celkom páčilo. Grafika jednoducho nie je geniálna, ale úplne dostačuje k vytvoreniu atmosféry. Počas hry vás čakajú štyri veľkolepé animácie, ktoré sa mi páčili viac ako film Final Fantasy.
Zvuky
Po tejto stránke sa mi hra páčila veľmi. Dokázali vytvoriť temnú atmosféru celého komplexu, aj keď občas to s nimi zaškrípalo. To, čo vyľuďovali zo seba malí pavúčikovia bolo fakt zvláštne. Vlastne vaši nepriatelia naozaj znejú celkom zvláštne. Aj keď to skvele dotváralo atmosféru, keď som bol niekde za rohom a počul som dupať mutanta, pričom vydával rôzne čudné zvuky. Hudba sa mi páčila veľmi. Tá bola hlavne pri animáciach skvelá a počas celej hry vás sprevádza doprovod, ktorého intenzita sa menila podľa situácie. Ešte musím povedať niečo k dabingu. Veľmi sa mi páčio nadabovanie Nathana Cola, ktorého sú zobral pod svoje ruky David Duchovny. Dabing ostatných postáv trochu zaostával a tajomný hlas, ktorý vás sprevádzal počas celej hry sa mi vonkoncom nepáčil. V niektorých prípadoch trochu ten dabing zamrzel, pri iných postavách ho musím vyzdvihnúť.
Verdikt
Máte radi frenetické akcie? Potom nemáte nad čím rozmýšľať. Dostanete sa do svojho živla s celkom zaujímavým príbehom. samozrejme, že hra má aj svoje neduhy, ale podľa mňa nebudete ľutovať.
Hratelnosť: 84%
Grafika: 80%
Zvuky: 81%
Spolu: 82%
Area 51 sa vám bude páčiť, pretože: má zaujímavý príbeh, skvelú atmosféru, je to proste skvelé sci-fi
Area 51 sa vám nemusí páčiť, pretože: má priemernú AI, trochu slabší dabing, konzolovú grafiku
napísal Rainbow 10.7.2005
Páči sa mi!
8.2
AREA 51