ACER PREDATOR 8 |
ACER PREDATOR 8 |
Acer to má v hernej sfére našliapnuté dobre a pre svojich hráčov orientovaných na sortiment Predator monitorov, notebookov a desktopov nedávno priniesol aj dizajnovo parádny tablet Acer Predator 8. Ten už svojím vzhľadom vzbudzuje dojem herného zariadenia, ale dotiahne to aj svojimi špecifikáciami? Pozrime sa na jeho konfiguráciu bližšie.
Acer Predator 8:
Procesor: Atom x7 Z8700 (štvorjadrový)
Pamäť: 2 GB
Flash: 32 GB + MicroSD
Displej: 8 palcov IPS
Rozlíšenie: 1920x1200
Kamera: 5 mpx / 2 mpx
Systém: Android 5.1
Batéria: 3000 mAh
Váha: 350 gramov
Pripojenie: Wifi, Bluetooth
V zásade je to rozmerovo ideálny herný tablet, pričom sa všetky podobné tablety držia v 8 palcoch ako pre dobrú uchopiteľnosť a dosah prstov po celej obrazovke, tak aj pre ideálnu váhu. Predator k tomu ponúka kvalitný displej, dobré rozlíšenie a aj dostatok pamäte. Tá zaistí, že sa vám Android nezačne po pár mesiacoch brzdiť a neustále cachovať. Atom procesor pre zmenu zaistí solídny výkon, ale zároveň aj slušnú záťaž už aj tak menej kapacitnej batérie.
To hlavné, čím Predator vyčnieva nad konkurenciou, je dizajn, Ten v Acer spracovali v akčnom štýle a pekne upravili na držanie pri hraní. Je zaujímavý hlavne vďaka netradične umiestneným štyrom reproduktorom, ktoré sú v rohoch tabletu a sú červené, čím vynikajú nad zvyškom šedého tela tabletu. K tomu pre dobré uchopenie Acer upravil aj zadný kryt tabletu, ktorý je bližšie k stredu mierne vsunutý, čím prsty dostanú oporu. Nie veľkú, ale aj malá je lepšia ako žiadna. Malý dizajnový detail, ktorý nie je dotiahnutý, sú ostré rohy reproduktorov, ktoré sa vám môžu zarezávať do dlane a budete si musieť tablet prechytiť viac na stred.
Čo sa týka ovládania, tablet má tri tlačidlá na bočnej strane, ktoré slúžia na zapnutie a úpravu hlasitosti. Okrem toho mu nechýba klasické USB napájanie, výstup na slúchadlá a mikrofón na vrchu a dve kamery - vpredu a vzadu. Plus naľavo je slot na SD kartu, ktorou môžete rozšíriť miesto na ukladanie hier a médií popri 32 GB vnútornom Flash disku.
Ak sa pozrieme na výkon Atom x7 Z8700, je to decentné štvorjadro s HD grafikou Intelu. Tablet síce neponúka mega rýchlosť, akú má konkurenčný Nvidia Shield, ale je napríklad rýchlejší ako iPad Mini 4 a aj väčšina bežných Android tabletov. Rovnako aj na väčšinu hier jeho výkon plne postačuje - tie sú tak či tak robené na nižšie výkony.
Jediné zaváhanie, čo som zachytil, bolo trhanie v Asphalt 8, ktorý je jedným z najnáročnejších titulov a tu už vidieť, že na high už to tablet nestíha na 30 fps, ale pri medium nastaveniach to je bez problémov. Naplno pôjde aj parádny Brothers in Arms 3, alebo Modern Combat 5. Možno je škoda, že autori už prestali v týchto tabletových hrách tlačiť na grafiku a pohyb je len pozvoľný.
Čo sa týka hrubého výkonu, tablet má v 3DMarku Slingshot ES3.1 benchmarku 1581 bodov. Je to výkon približne ako HTC Nexus 9. V Antutu benchmarku má 76283 bodov, podobne ako Nexus 6 alebo HTC M9. Teda decentný výkon, aj keď stále len okolo polovice z Nvidia Shieldu, ktorý je jednotkou v grafickom výkone tabletov.
Na tablete oceníte kvalitný zvuk, pričom reproduktory skutočne majú niečo do seba. Sú hlasné a majú čistý zvuk a bez problémov si užijete ako hry, tak aj hudbu. Možno by sa im zišlo viac basov, ale veľkosť im to ani neumožňuje. Zároveň sa Acer pohral aj s vibráciami, ktoré sú výrazné, dobre ich cítiť a sprevádzajú vás od naštartovania tabletu až po samotné hry.
Vysoký výkon má dopad na 3000 mAh batériu, ktorá tak vydrží len niečo cez 5-6 hodín pri bežnej práci, browsovaní alebo pozeraní videa, pri jednoduchých hrách 4 hodiny, pri náročných 3D tituloch okolo dvoch hodín. Nie je to práve najviac, keďže pri tabletoch sme zvyknutí skôr na 8-10 hodinovú výdrž, ale tu kombinácia Atom procesoru so snahou o čo najnižšiu hrúbku a možno aj o nižšiu váhu už neumožnila použiť výkonnejšiu batériu.
Tablet aktuálne beží na Android 5.1 verzii a je otázne, či ho plánuje Acer updatovať na šestku. V každom prípade ide bez problémov, nepadá a funkčnosťou je postačujúci. Acer si k tomu do tabletu pridal svoje utility, ale žiadne výrazné preskinovania alebo vynútené doplnky, ktoré by tablet spomaľovali. Skôr len doplnkové utility, ktoré prebral zo svojich Acer Iconia tabletov. Má aplikácie na fotky, hudbu, súbory, cloud aj poznámkové bloky, vlastnú aplikáciu na multitasking, pre hry a filmy Media Master aplikáciu, ktorá vám podľa typu aplikácie upraví farebnosť displeja, jas a aj zvuk. Možno je to škoda, lebo v tomto ohľade zaostáva za Nvidia Shieldom, ktorý má ako priamu gamepad podporu, tak aj streaming z PC. Ale ak vám stačia Android hry, nebude vás to nijako obmedzovať a ponuka plne postačí.
Ale celkovo ak chcete tablet navrhnutý na hry, Acer Predator 8 vám môže pekne sadnúť. Okrem zaujímavého dizajnu ponúka kvalitný zvuk, dobrý displej a decentný výkon - aj keď za cenu slabšej výdrže batérie. Stále je však v norme a ak nejdete na dlhé cesty, nemusíte sa obávať, že by ste sa nezahrali alebo nezabavili. Cenovo sa tablet pohybuje od 249 eur, čo je primeraná cena na tento typ a výkon Android tabletov. Aj keď Nvidia Shield mu tu robí veľkú konkurenciu a po nedávnom zlacnení ponúka vyšší výkon za nižšiu cenu a ostáva tak jednotkou na trhu. Ale ak vám dizajn Predatora ulahodil, môžete po ňom siahnuť, určite nesklame a v herných tabletoch ho môžeme postaviť na druhé miesto.
Dúfajme, že bude Acer v herných tabletoch pokračovať. Na prvý pokus to nie je vôbec zlé a osobne by som rád videl tablet so zabudovaným gamepadovým ovládaním - či už od Aceru alebo inej väčšej firmy. Stále je tam potenciálny trh a s dobrým výkonom a dizajnom by sa to mohlo presadiť.