XIAOMI 14T |
XIAOMI 14T |
Xiaomi vždy na jeseň vydáva zaujímavý refresh svojich vlajkových lodí, kde skúša posuny v rôznych smeroch pred ďalšou generáciou. Tento rok to nie je inak a znovu vydáva T sériu, konkrétne Xiaomi 14T a 14T Pro modely.
My teraz máme na recenziu nižší Xiaomi 14T model, ktorý bude zaujímavým kompromisom medzi výkonom a ponukou v špecifikáciách a, samozrejme, aj cene. Xiaomi síce už tiež nejde s cenami tak nízko, ako niekedy zvyklo, ale na to tu má Poco podznačku. Ak keď spomíname Poco, rovno si povedzme, že v 14T verzii dostanete Poco X6 Pro v luxusnejšom prevedení s lepšími kamerami a displejom. Pritom zatiaľ čo X6 Pro bolo kožené, konkrétne táto je kovová verzia.
Dostanete tak mobil s peknými špecifikáciami, pekným dizajnom, ale zároveň, čo je novinka, tentoraz už bez nabíjačky. Tá už v balení nie je, zrejme pre EU smernice ale pridaný je aspoň ochranný obal. Teraz pri vydaní však ponúkajú 200-eurový bonus, v ktorom si môžete vybrať rovno aj nabíjačku.
Čo sa týka konštrukcie, tentoraz čakajte ploché hrany, ktoré ešte viac zvýrazňujú kovový vzhľad mobilu a pomáhajú tomu aj výrazné kamery na zadnej stene. Zároveň zadná stena síce vyzerá kovovo, ale je pokrytá sklom a ponúka príjemný pocit na dotyk. Súčasne je mobil prekvapivo ľahký. Respektíve nie je až tak ťažký, ako vyzerá.
Kovový dizajn ešte podškrtávajú tlačidlá, kde power tlačidlo má na sebe zárezy a je tak malým oživením čisto hladkého povrchu. Zo štandardných doplnkov na stranách nechýba USB-C port, port na SD kartu a pri Xiaomi nechýba ani IR Blaster na ovládanie napríklad TV, alebo iných zariadení.
Displej je takmer na celú prednú plochu len s minimálnymi hranami a pravidelnými odstupmi od krajov po celom obvode. Displej je tu AMOLED s 1220x2712px rozlíšením s vyšším 144Hz refreshom s pekným obrazom, ale čo je najzaujímavejšie, má extra vysoký jas s maximom 4000 nitov. Displej tu určite nesklame. Pre zaujímavosť, rovnaký displej má aj Pro verzia, ale tá ide mierne v kamerách a výkone vyššie.
Kamery sú vzadu na štvorcovom výstupku, kde sú štyri pravidelne rozmiestnené, aj keď jedna kamera je nahradená LED svetlom. Tri zvyšné kamery ponúkajú 50MP wide, 50MP zoom a 12MP ultrawide senzory, predný senzor má 32MP a ponúkne decentné selfie fotky, nie extra kvalitné, ale slušné. Mimochodom, optický zoom na druhom 50MP senzore je 2,6x, pričom maximálny zoom je 20x..
Samotné kamery nesklamú a kvalitné budú ako za dňa, tak za prítmia alebo v noci, kde Leica Summilux optika pomôže a zároveň to dopĺňajú Leica filtre. Máte tu dva základné filtre Leica autentic bez výrazného prikrášľovania Leica Vibrant, ktorá vytiahne farby. Ale viete si v hlbšom nastavení vybrať rozsiahlejšiu ponuku filtrov, ako čiernobiely, sephia a rôzne ďalšie. K tomu si viete nastaviť ďalšie úpravy tváre a je pridanie aj zmenšenia hlavy.
Z funkcií nechýba možnosť skenovania dokumentov, portrétu, videa, ale aj filmový mód, profesionálny mód. V nastaveniach je pridaná aj možnosť krátkeho videa, duálneho videa, režisérsky režim s detailmi o zábere, plný 50MP záber, spomalený záber, ale aj dlhá expozícia, nočný mód, panoráma a aj časozber.
Na výkon je tu použitý Mediatek Dimensity 8300 Ultra procesor, ktorý sme už videli v Poco X6 Pro a ponúka veľmi pekné 1,2-miliónové skóre v Antutu, a teda výkon, ktorý vám nebude sekať, ktorý nebude brzdiť - aj keď tento výkon si zoberie z batérie svoje. Konkrétne tu pri jednom Antutu teste zobralo 6-7% batérie a teplota relatívne rýchlo stúpla z 32 stupňov na 44 stupňov, kde sa už zastavila. Pri druhom spustení stúplo ešte na 48 stupňov, ale to bolo maximum, kedy sa už začal procesor brzdiť a klesol s taktovaním, aby sa držal na 46 stupňoch, ale stále len mierne slabší výkon a s poklesom výkonu len na 1,1 milióna bodov. Zdá sa, že je tu však slabšie chladenie ako na X6 Pro.
Pridáva sa 12GB RAM a 512GB úložiska. Pričom úložisko je tu čítanie 3200mb/s so zápisom 3300mb/s. Je tak dostatočne rýchle a nebude vás brzdiť v žiadnom ohľade, aj keď je prekvapivé, že je to pomalšie ako v Poco X6 Pro, kde bola 4000MB/s rýchlosť.
Celé to tu poháňa Hyper OS launcher, nová verzia MIUI od Xiaomi, ktorý beží na Androide 14 a síce základ je rovnaký ako pri MIUI, firma tu už viac cieli na prepájania Xiaomi produktov cez Xiaomi Home (ak ich doma využívate viac, bude to pre vás bonus). To má aj ikonku v rýchlom menu. Ako celok je to dobrý systém so všetkým, čo by ste mohli potrebovať. Má sériu vlastných aplikácií, nechýbajú Google aplikácie a store. Zároveň už aplikácie nemajú reklamy, ako to bývavalo pri starších verziách.
Mobil má bežnú 5000mAh batériu, ktorá vydrží tak dva dni pri bežnej záťaži. Viac-menej nevystupuje zo štandardov v tejto oblasti. Aj keď pri vyššej záťaži vidieť, že Dimensity berie viac ako Snapdragony v tejto triede, nie je to však zásadný rozdiel.
Čo sa týka nabíjania, je tu 67W maximálne nabíjanie s tým, že nabíjačka nie je v balení a ak nemáte Xiaomi nabíjačku, je vhodné si ju kúpiť a ak budete kupovať, tak od Xiaomi. Stále totiž na trhu chýba štandard pre rýchle nabíjania, len určité vám nabijú mobil plnou rýchlosťou. Tu má plné nabíjanie trvať 45 minút, aj keď ja som to so 120W nabíjačkou Xiaomi mal takmer hodinu.
Ak by ste rozmýšľali medzi 14T alebo 14T pro, 14T pro je mierne hrubší so zaoblenými spodnými hranami, má vyšší procesor a kvalitnejšie kamery. Nabíjanie je tam 120W a má aj wireless nabíjanie.
Celkovo je Xiaomi 14T dizajnovo veľmi príjemný mobil, z ktorého cítiť luxus a zároveň ponúka vysoký výkon, síce nie úplne v high-endovej sfére, ale stále v oblasti, kde viac ani nebudete potrebovať. Displej je pôsobivý a kamery rovnako nesklamú. Mobil sa dosť bude porovnávať s Poco X6 Pro, ktorý je lacnejší a vo viacerých ohľadoch lepší, ale zas dizajnovo špecifický. Ak chcete seriózne vyzerajúci mobil a kvalitnejšie kamery, tak Xiaomi 14T bude pre vás lepšia voľba.