IPHONE 16 PRO MAX |
IPHONE 16 PRO MAX |
Po recenzii základného iPhonu 16, ktorý sa vďaka svojej cene teší popularite u množstva používateľov, sme sa dostali k recenzii opačného extrému aktuálneho Apple lineupu – iPhone 16 Pro Max. Síce sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o identické zariadenie ako minuloročný iPhone 15 Pro Max, no Apple aktuálny model prináša rokmi overený dizajn takmer k dokonalosti. Sú zmeny ale také revolučné, že by ste potrebovali robiť hneď upgrade z 14 Pro Max alebo 15 Pro Max? To rozhodne nie, ak ste bežný používateľ. No ak viete využiť niektoré nové špecifické funkcie, ktoré nový iPhone ponúka, ide o veľmi zaujímavý model aktuálnej série. Samozrejme, rovnako ako pri základných iPhonoch platí, že v čase písania recenzie môžete v rámci Európy zabudnúť na Apple propagovanú AI. Preto ak vaším primárnym dôvodom na upgrade je AI, oplatí sa asi skôr vyčkať až do oficiálneho spustenia na našom trhu. Aký je ale nový Pro Max smartfón v aktuálnom softvérovom stave?
Balenie a prvé dojmy
Tradične, balenie je na vysokej úrovni a už pri samom rozbaľovaní cítite, že sa nešetrilo ani na kvalite samotných krabičiek a potlače. Balenie je rovnako strohé ako pri základných modeloch, a teda okrem samotného smartfónu v balení nájdete len PIN na vybratie SIM karty a napájací kábel. Apple treba určite pochváliť za kvalitu kábla, ktorý je konečne opletený textilnou látkou a pôsobí teda oveľa solídnejším a kvalitnejším dojmom než káble pribaľované v minulosti. A to je všetko. Historicky prvýkrát v balení nenájdete ani ikonické nálepky s Apple logom. Čo je ale hlavné, Apple nešetrilo na kvalite spracovania samotného iPhonu. Rovnako ako minulý rok rám iPhonu 16 Pro je vyrobený z titánu, ktorý poskytne dostatočnú ochranu a zároveň ľahkosť. Z farebného hľadiska je rám jemne polomatný s hladkým povrchom, vďaka čomu je vidno oveľa menej odtlačkov prsta ako pri minulej generácii.
Zadná strana na prvý pohľad neprešla takmer žiadnymi zmenami, tvorí ju matné tvrdené sklo, no nastali menšie zmeny v rozmeroch. iPhone 16 Pro Max narástol na 6,9“ uhlopriečku z 6,7“, no na rozmeroch sa to podpísalo len minimálne. Z pohľadu farieb sa taktiež veľa nezmenilo, modrý titán nahradil púštny titán a v ponuke zostáva aj naďalej biely, čierny a prírodný titán. My sme mali na test k dispozícii nové prevedenie v púštnom titáne a rozhodne ide o novú, zaujímavú farbu. Titánový rám na svetle ukazuje svoje jemne zlaté odtiene, čo pôsobí elegantným, až takmer luxusným dojmom, no zadné sklo mení odtiene o čosi výraznejšie. Jemné piesočnaté odtiene pri slabšom alebo horšom osvetlení striedajú ružovkasté odtiene na štýl starších rose gold Macbookov, čo pre niektorých používateľov môže byť nechcený jav. Osobne sa mi ale nové prevedenie rozhodne páči a opäť ide o farbu ktorá vystupuje z radu všedných tmavých a bielych smartfónov.
Špecifikácie
Zo špecifikácií si iste množstvo z vás na prvý pohľad všimne masívnu uhlopriečku 6,9“. No pozitívne je, že samotné rozmery zariadenia sa zmenili len minimálne a celkovo 16 Pro Max z tejto zmeny viac benefituje ako stráca. Hrúbka zostala rovnaká ako minulá rok, šírka sa zväčšila len o 0,9 mm a výška narástla zo 159,9 mm na 163 mm. Malým nárastom na rozmeroch zariadenia pomohli aj nové zúžené rámčeky displeja, vďaka ktorým displej pokrýva 91,4% plochy zariadenia. Pri displeji sa môžeme rovno zastaviť a na rozdiel od základného iPhonu 16 Apple splnil svoju domácu úlohu na výbornú. LTPO Super Retina XDR OLED panel ponúka nielen adaptívnu obnovovaciu frekvenciu od 1-120Hz, vďaka čomu máte k dispozícii aj Allways on režim, ale ponúka nádherné pokrytie farieb a ich reprezentáciu. Rovnako aj výborný dynamický rozsah a spolu s HDR10 a Dolby Vision pri maximálnom peaku jasu na úrovni 2000 nitov poskytne iPhone skvelú obrazovku na konzumáciu multimediálneho obsahu, prípadne hranie hier. A ako už z minulej generácie vieme, k dispozícii sú aj veľké AAA tituly ktoré na kvalitnej obrazovke vyzerajú výborne.
Štandardný jas sa pohybuje na úrovni maximálne 1000 nitov, čo robí displej dostatočne čitateľný aj na priamom slnku, no nejde o absolútnu špičku na trhu. Jednoducho antireflexná vrstva nie je dostatočná a stále uvidíte odlesky, prípadne konkurencia ponúkne aj vyšší jas. Nejde ale o nič hrozné a stále ide o nadštandardne kvalitný displej. Pri priamom porovnaní so základným iPhonom 16 si môžete všimnúť jemne rozdielnej kalibrácie farieb, kedy základný iPhone je ladený skôr k teplým farbám a nažltnutej bielej (aj pri vypnutom True Tone), na rozdiel od Pro Max, ktorého displej je nastavený skôr na studenšie farby a čistejšiu bielu.
Hlavnou novinkou nových iPhonov, okrem chýbajúcej AI, je, samozrejme, všade spomínaný Camera Control. Osobne som sa po predstavení veľmi tešil na otestovanie nového Camera Control tlačidla, až kým neprišlo prvé sklamanie počas používania. Tlačidlo je aspoň pre mňa na celkom neergonomickom mieste, relatívne vysoko pri tlačidle zapnutia. Aby bolo používanie pri fotení pohodlné, chcelo by to tlačidlo umiestniť prakticky o celú jeho dĺžku nižšie. To by bolo ale nepohodlné pri fotení na výšku, no ani teraz to nie je príklad dobrej ergonómie. Nakoľko nejde o bežné tlačidlo, je pred používaním naň treba vyvinúť menší tlak, kedy vám haptická odozva dá najavo, že môžete meniť nastavenia kamery. Pocitovo vám to pripomenie odozvu pri home tlačidle v iPhone 8. Tlačidlo budete mať prednastavené na zmenu priblíženia kamier, kde po jemnom stlačení pohybom prsta viete záber približovať alebo odďaľovať. Po dvojitom stlačení tlačidla sa vám otvorí ponuka s ďalšími funkciami, ako napríklad zmena expozície, hĺbka, zväčšenie, prepínanie kamier, štýlov a tónov. Po úplnom stlačení, samozrejme, spravíte fotku alebo začnete nahrávať video. A to je všetko čo aktuálne nové tlačidlo prináša. Je to zaujímavá vychytávka, no po chvíľke skončíte minimálne v prípade zoomovania a prepínania fotoaparátov pri klikaní na displej. Je to rýchlejšie, pohodlnejšie a intuitívnejšie. Rovnako aj samotné stláčanie spúšte. Stlačenie je trochu tuhšie a pri fotení sa vám môže ľahko stať, že pohnete pri stláčaní iPhonom.
Najväčšou zmenou v oblasti fotoaparátov bola výmena 12MP ultra širokého objektívu za 48MP. Nemali by ste teda badať stratu kvality oproti hlavnému širokému snímaču a na fotkách je táto zmena celkom poznať. Nejde ale opäť o nejakú zmenu, ktorá bude taká výrazná pre dôvod na upgrade napr. z minuloročného Pro Max. Jednoducho fotky sú zas o kúsok lepšie, nočné fotky o kúsok v teplejších odtieňoch, no nejde o nič, čo by ste predtým nevideli. iPhone je už roky jedným z top smartfónov na fotografie a inak to nebude ani tento rok. Často kvalita výsledných fotografií stúpa s optimalizáciou iOS, no ani v aktuálnom stave systému nebadať softvérové problémy, ktoré by bolo nutné urgentne opravovať. Fotky sú ostré takmer za každých okolností, a vďaka spájaniu pixelov nie do tradičných 12MP, ale do 24MP sú fotky aj po priblížení dostatočne detailné.
Kde ale nastáva prvý problém, ktorý Apple ale, žiaľ, neopraví softvérovo, je fotenie v noci s viacerými zdrojmi svetla. Rovnako ako pri základných modeloch sa na fotografiách objavuje množstvo odleskov a artefaktov. Pravdepodobným dôvodom bude slabšia antireflexná vrstva, no Apple sa snaží o elimináciu odleskov aspoň pomocou softvéru. Pri náhľade vidíte teda viac artefaktov než pri výslednej fotografii. Ide o dosť nepríjemný problém, nakoľko naviac tým utrpia nočné fotky v meste, kedy sa vám nie vždy bude chcieť hľadať správny uhol, aby bolo artefaktov čo najmenej alebo aby zmizli úplne. Iné to je ale pri nočných fotkách v prírode alebo mimo výrazné mestské osvetlenie, kedy sa stačí jemne pohrať s manuálnymi nastaveniami a iPhone bude schopný produkovať až prekvapivo presvetlené zábery, napr. pri fotení hviezd na oblohe.
To čo si ale pri Pro modeloch užijete, je zoom. 120mm periskopický objektív vám ponúkne 5-násobné zväčšenie, pričom maximálny zoom nie je obmedzený na 10x, ale až 25x. Opäť ide o zaujímavé číslo z pohľadu iPhonov a aj keď takýto extrémny zoom využijete len sporadicky, je príjemnejšie túto možnosť mať. To, že prídete o značnú časť kvality fotografie, nikomu asi bližšie vysvetľovať netreba. Periskopický objektív vám okrem dobrého priblíženie poskytne aj oveľa kvalitnejšie rozmazanie pozadia pri portrétových fotografiách. iPhone 16 Pro Max disponuje rovnako ako základný model predpripravenými farebnými štýlmi, takže ak sa vám nechce hrať s dodatočnou úpravou fotografií, stačí si zvoliť správny štýl a iPhone spraví rovno všetku prácu za vás.
Video je už tradične na vysokej úrovni, viete nahrávať v max. 4K rozlíšení pri 120, 100, 60, 30, 25 a 24 fps. Ak potrebujete 240 fps musíte siahnuť po 1080p rozlíšení. Nechýba, samozrejme, stabilizácia širokého a periskopického snímača, HDR, Dolby Vision HDR, prípadne nahrávanie stereo zvuku. Jednou z noviniek je aj dodatočná úprava zvukovej stopy, kde viete či už zvýrazniť hovorené slovo, alebo odstrániť ozvenu a priblížiť sa štúdiovému zvuku. Pro model zároveň vďaka prítomnosti rýchleho USB-C 3.0 zvláda nahrávanie ProRes videa priamo na externý SSD. Ak ste teda zvažovali väčšiu pamäťovú verziu len z dôvodu nahrávania ProRes videa, tak môžete ušetriť svoje peniaze a radšej investujte do kvalitného externého SSD, nakoľko Apple umožňuje nahrávanie tohto formátu len na externé úložisko. To čo zvláda aktuálna generácia iPhonov v oblasti videa, je jednoducho niečo bezkonkurenčné z pohľadu profesionálneho využitia. Apple opäť posúva ďalej možnosti videoprodukcie len z mobilu, no ide o dosť špecifické využitie, ktoré množstvo používateľov za dobu vlastnenia zariadenia pravdepodobne ani nevyskúša, alebo narazí na problém s výkonom pri samotnej editácii zaznamenaného videa. Ak máte skúsenosti s editáciou 4K Raw ProRes videa, asi tušíte, aké výkonovo náročné to vie byť. Selfie kamera poskytne taktiež výbornú kvalitu ako fotografie, tak aj videa, kedy viete nahrávať video v 4K rozlíšení na max 60 fps, prípadne vo Full HD a max 120 fps.
Upgradom si prešiel aj samotný procesor a Apple do svojich Pro modelov aktuálnych iPhonov nasadil čip Apple A18 Pro, ktorý je rovnako ako základný A18 vyrobený 3nm technológiou a disponuje taktiež 6 jadrami v kombinácii 2 výkonné a 4 efektívne jadrá. Takty výkonných jadier dosahujú až 4,05 GHz a efektívne jadrá sa pohybujú na úrovni 2,42 GHz. Oproti základnému modelu narástol aj počet grafických jadier, a to z 5 na 6. Nezmenená zostáva veľkosť RAM, ktorá dosahuje pre všetky pamäťové verzie 8GB. To, že ide o výkonný procesor, netreba asi nikomu hovoriť ako novinku a Apple opäť konkuruje vlajkovým modelom ostatných výrobcov.
Smartfón sme podrobili už tradičnému benchmarku v Antutu, kde sme dosiahli slušný výsledok 1 686 037 bodov, pričom CPU časť dosiahla 457 136 bodov, GPU 626 948 bodov, pamäť 239 842 bodov a UX 362 111 bodov. Pohybujeme sa teda na úrovni ako konkurencia v podobe Exynosu 2400 alebo Snapdragon 8 Gen3 s tým rozdielom, že po skončení testu sme disponovali stále 100% batérie (bežne test potrebuje 3-9% batérie). Rovnako dobre si A18 Pro počínal aj v benchmarku GeekBench 6, kde skóre pri výkone jedného jadra dosiahlo 3513 bodov a viacjadrový výkon dosiahol skóre 8662 bodov, kde prakticky deklasoval konkurenciu. Podobne to je aj pri benchmarku GPU, kde A18 Pro získal 32 781 bodov, čo je podobný výsledok, aký dosahuje M1 procesor.
K rýchlemu procesoru potrebujete, samozrejme, aj rýchle úložisko, kde čítanie dosahuje 1661,6 MB/s a zápis 1631,2 MB/s, pričom čítanie a zápis pri náhodnom prístupe dosahujú 238,1 MB/s a 61MB/s. Je možné, že vyššie pamäťové verzie budú dosahovať iné výsledky, my sme na testovanie mali základnú 256GB verziu.
IPhone 16 Pro Max sme otestovali aj z pohľadu grafického výkonu pomocou benchmarku 3DMark, ktorý dobre poznáte z recenzií PC, kde sme spustili niekoľko testov:
Celkovo z testov môžeme získať náhľad, akým výkonom iPhone 16 Pro Max disponuje. Samozrejme, Apple zachádza ešte ďalej a okrem už vydaných PC AAA hier pre iPhone, ako napr. Resident Evil 7 Village, si budete môcť zahrať aj plánovanú novú časť Assasin's Creed série, Shadows. Dostanete teda toľko výkonu, že množstvo bežných používateľov ho nebude mať počas celej životnosti zariadenia šancu ani využiť. A to spolu s výbornou spotrebou energie. So zväčšenou batériou na 4685 mAh z minuloročných 4441 mAh získate bez problémov celodennú výdrž batérie aj pri náročnejšom používaní, prípadne viete atakovať dvojdňovú výdrž pri menej náročnom používaní. Osobne som sa bežne pohyboval na dvojdňovej výdrži, a to aj so zapnutým Allways on displejom, čo je rozhodne slušná výdrž vzhľadom na výkon zariadenia. Nabíjanie je opäť na dnešné pomery trochu pomalšie, a to 25W. Prvých 50% by ste mali zvládnuť nabiť relatívne rýchlo, a to za 30 min, no výrazné spomalenie nastáva od cca 70-80%. Plné nabitie vám teda bez problémov zaberie 1,5 hodiny.
Nakoľko Apple v Európe nevydala iOS so svojimi novými AI funkciami, z pohľadu softvéru sa toho oproti iPhonu 15 pre vás veľa nezmení. Nič vás neprekvapí, ani nenadchne. Ostáva teda len čakať, kedy Apple vydá svoju AI aj na našom trhu a ostáva len dúfať že to stihne skôr než s príchodom nových iPhonov.
Zhodnotenie
iPhone 16 Pro Max je jednoznačne skvelý kus hardvéru a Apple rokmi overený dizajn dotiahla priam k dokonalosti. Zariadeniu ale chýba vau efekt, ktorý často prichádza so zmenou dizajnu a už na prvý pohľad produkt odlíši od ostatných modelov. To sa v tomto prípade, žiaľ, nedeje a okrem milimetrových rozdielov na prvý pohľad ide o takmer identické zariadenie ako iPhone 14 Pro alebo 15 Pro. Je jasné, že Apple sa snažila celý marketing a aj nové funkcie postaviť na AI, resp. Apple Inteligence, no vďaka absencii pri vydaní a následnom neskoršom vydaní len pre USA je, žiaľ, náročné Apple v tomto smere obhájiť. Obzvlášť, keď nie je jasné, kedy AI príde do Európy a či bude vôbec povolená pre náš región ešte pred príchodom nových iPhonov. Samozrejme, je ideálne riadiť sa heslom „nekupovať sľúbenú funkcionalitu ale reálnu funkcionalitu." Inak ide o výborný upgrade, ak vlastníte staršie zariadenie, prípadne chcete vstúpiť do sveta iOS z Androidu a chcete zažiť to najlepšie, čo vám Apple dokáže ponúknuť. Ak AI funkcia nehrá pre vás rolu, prípadne v čase čítania článku je už súčasťou iOS na našom trhu, pripočítajte si k hodnoteniu 0,5 bodu ktorý teraz, žiaľ, musíme strhnúť.
Mobil na test zapožičal Telekom.