SAMSUNG GALAXY Z FLIP6 |
SAMSUNG GALAXY Z FLIP6 |
Samsung štandardne začiatkom roka vydáva hlavnú S sériu mobilov a na leto si necháva svoje otváracie mobily. Teraz predstavil už šiestu generáciu Fold a Flip mobilov. Môžete si tak znovu vybrať, či chcete väčší, priam tabletový otvárací mobil, alebo naopak malý kompaktný mobil, ktorý pekne vopcháte aj do malého vrecka. Oba teraz prichádzajú s novým dizajnom a, samozrejme, aj novým procesorom s AI možnosťami.
Samotná AI je základ marketingu nových mobilov tento rok a síce sa nedá povedať, že by to pre ľudí bolo rozhodujúce, ale niektoré funkcie sú skutočne užitočným prídavkom. Špeciálne pri lifestylových mobiloch ako Flip6, na ktorý sa pozrieme teraz. Ten znovu ponúkne véčkový dizajn a je určený pre tých, ktorí chcú štýlový a malý skladací mobily. Nakoniec tak ako pri všetkých predchádzajúcich verziách. Len teraz znovu lepší.
Vo Flip6 dostanete malý mobil s najvyšším procesorom, teraz v modernizovanom dizajne bez zaoblených hrán. Rozmery mu zostávajú takmer rovnaké ako pri Flip5, ale zatvorený je teraz o pár desatín milimetra tenší. Teraz je už aj prachuodolný, kde sa IPX8 certifikácia mení na IP48. Zlepšili sa aj kamery, zvýšila pamäť a zväčšila batéria. Skutočne Samsung tu zapracoval.
Konštrukcia a kamery
Samsung sa v mobiloch tento rok zbavil zaoblených hrán a rovnako to je aj pri Flipe. Hrany sú tak skosené a ploché, aj keď rohy mobilu zostávajú oblé (oproti tomu Fold už je úplne hranatý aj v rohoch). Celkovo mobil pôsobí príjemne a luxusne. A to aj vďaka materiálom, kde má mobil teraz vylepšený armor aluminum materiál, ktorý je znovu odolnejší na škrabance. Pridaný je Gorilla Glass Victus 2 na vonkajšom displeji. Vnútorný displej stále zostáva prekrytý fóliou, keďže tam iná možnosť nie je. Fólia je však dostatočne odolná proti prípadným škrabancom nechtami.
Na okrajoch nájdete štandardné volume a power tlačidlo, kde power má v sebe senzor odtlačkov prstov. Nechýba USB-C port a slot na kartu. Displej sa výraznejšie oproti predchodcovi nemení, len sa zvyšuje jas z 1750 nitov peaku na 2600 nitov. Poteší to hlavne na slnka vonku. Vonkajší displej zostáva rovnaký, 3,6-palcový a mierne odrezaný blízko kamier. Nejde na celú plochu ako konkurenčný Razr 50 Ultra. Stále je dostatočne veľký na ovládanie aplikácií pre rýchly prístup.
Kamera vnútri zostáva 10MP a postačí na videohovory alebo nevyhnutné veci, ktoré chcete riešiť na veľkej obrazovke. Nepotrebujete ju na selfie, keďže tie v tomto mobile to viete riešiť veľkými kamerami vzadu. Hlavné kamery zostávajú dve, ale wide kamera je upgradovaná a zatiaľ čo minule bola 12MP, teraz je 50MP a ultrawide zostáva 12MP. Nie je tu zoom kamera, čo je troch škoda. Mobil síce vie digitálne zoomovať 2x bez straty kvality, ale maximum je obmedzené na 10x priblíženie, kde už približuje digitálne s prídavkom AI filtrov. Mobil je tak vhodný na instantné zábery, selfie a aj prírodu z diaľky, ale výrazne s ním nezazoomujete.
Zo zaujímavých funkcii mobil má na zadných kamerách automaticky zoom poháňaný AI, ktorý vie priblížiť postavu v zábere a má aj AI filter na portrétové fotky. Pridáva sa aj Instagram Nightography funkcia, pre pôsobivé nočné fotky. AI sa postará aj o zníženie šumu, pridanie HDR, kontrastov, alebo rozšírenie farieb. Teda základné veci, ktoré by si lifestylový majitelia mohli želať. Zároveň to, samozrejme, nie je všetko, čo AI ponúka, sú tu aj štandardné funkcie, AI vylepšenia fotky, odstránenia objektu z fotky, alebo naopak dokreslenia niečoho do fotky. Stačí naznačiť obrysy objektu a AI vám ho do fotky pridá. Pekným doplnkom je pretvorenie tváre cez AI do rôznych vizuálnych štýlov. Samozrejme, pridané sú aj rôzne filtre.
Zo zaujímavostí Flip má aj camcorder grip, kde môžete mobil držať podobne ako kameru, keď je mobil zahnutý a obraz kamery sa vám zobrazí na časti vnútorného displeja. Samozrejme, zohnutý mobil viete pri položení použiť ako statív, kde ho len položíte a môžete nechať nahrávať.
O výkon sa v mobile stará Snapdragon 8 Gen 3 procesor, teda výkonný procesor, ktorý je vzhľadom na telo mierne obmedzený, ale stále rýchly a zároveň teraz aj poriadne chladený. Do mobilu totiž teraz Samsung zmestil aj Vapor Chamber. Je to prvý Flip s týmto chladením. Znamená to lepší výkon a pomalšie zahrievanie. Napríklad 45-minútový stress test mobil spravil bez problémov zvládol so zahriatím na 42 stupňov. Veľa 8 Gen 3 mobilov sa zahreje a test sa vypne oveľa skôr, tu Samsung rozumnejšie ubral na výkone už pri malom zahriatí, vďaka čomu je výkon stabilný a mobil sa neprehrieva, aj keď výkon nie je taký maximálny ako vo veľkých mobiloch. Výkon je veľmi blízko minuloročnej verzii.
RAM pamäť je teraz rozšírená na 12GB, čo je pekný update oproti 8GB minulý rok, kde už sa nemusíte ani po pár updatoch systému báť, že sa pamäť rýchlo zaplní. SSD zostáva na 256GB alebo 512GB, čo sú dobré možnosti, kde pri bežnom používaní a bežnom fotení vám 256GB bude aj na dlho stačiť. Čo sa týka rýchlosti, SSD má 4000 MB/s na čítanie a 3500MB/s na zápis a teda úložisko vás brzdiť určite nebude pri žiadnej činnosti.
Výkon je vysoký a pôjdu vám tu všetky hry dostatočne rýchlo a bez problémov, aj keď zrejme väčšina používateľov bude mobil skôr používať na menšie hry, keďže nejde priamo o herný mobil. Ale samotné ohnutie priam pozýva na hranie starších emulovaných hier na rozdelenej obrazovke. Skúšal som aj mobilný Fortnite a ide pekne, aj keď medzičasom už nepríjemne narástol veľkosťou a sťahuje sa 16GB.
Systém je tu, samozrejme, Android 14 s OneUI nadstavbou, ktorá je veľmi dobrá a prispôsobená aj na takýto skladací typ mobilu. Teda niektoré aplikácie sa vedia aj rozdeliť, ak je mobil v zohnutom stave. Špeciálne foto aplikácia, ale dobre sa vie zobraziť aj Youtube. Samozrejme, nechýbajú zapracované AI funkcie a teda napríklad si viete označiť časť obrazovky a dať vyhľadať na internete podľa daného výrezu obrázku, sú tu live preklady telefonátov, aj keď zatiaľ nie v slovenčine, sumáre web stránok, generovanie odpovedí alebo vylepšovanie textov.
Najväčšou zmenou v systéme oproti štandardným mobilom je predný malý displej. Preň má OneUI znovu sériu vybraných widgetových aplikácii, ktoré si môžete naklikať, podobne ako na hodinkách a následne medzi nimi slajdovať. Je tu počasie, kalendár a podobné jednoduché veci, ale Samsung má ešte v Labs časti nastavení aj sprístupnenie máp, správ, alebo Youtube. Nejdú tu všetky aplikácie, respektíve aspoň viac. Povedal by som, že je škoda, že tam nedali malé hry a rovnako v ponuke nie je ani emailový klient (Samsung vraj pracuje na pridaní gmailu a Outlooku). V tejto oblasti je Motorola vpredu, ale Samsung je vpredu s AI zapracovaním.
Z noviniek vonkajší displej pridáva napríklad Photo Ambient wallpaper, ktorý sa mení podľa času a počasia, kde vám do vašej fotky vygeneruje animovaný sneh alebo dážď. Alebo interaktívnych wallpaper s animáciami reagujúcimi na dotyk, prípadne videom. AI pridáva saj generatívny wallpaper na prednú obrazovku a vie upraviť aj fotku na wallpaper. AI je tu zapracované aj v chate, kde vám na prednej obrazovke rovno vie ponúknuť niekoľko odpovedí na správy. Rovnako vám vie vygenerovať odpovede do správ podľa zadania, alebo ich prepísať v určitom štýle.
Batéria je teraz v mobile 4000mAh, čo je pekné navýšenie z 3700mAh v minulej verzii. Je to už decentná veľkosť batérie, kde sa minimálne celý deň nemusíte báť, že by ste nemali batériu. Stále je škoda, že nabíjanie zostáva 25W základné a teda na nabitie si počkáte cez hodinu a dvadsať minút. Pridáva sa 15W wireless nabíjanie a 5W spätné nabíjanie, napríklad na nabitie slúchadiel.
Samsung Galaxy Flip6 je pekným upgradom oproti predchádzajúcej verzii. Samsung zvýšil výkon, zväčšil batériu, pridal ochranu proti prachu, zlepšil hlavnú kameru, rozšíril pamäť, ale hlavne pridal bohatú ponuku AI funkcií. Od upravovania fotiek, cez generovanie odpovedí, opravu textov, sumáre webu, až po preklady hovorov v niektorých jazykoch. Možno škoda zachovania pomalého nabíjania a obmedzené možnosti predného displeja. Stále však dostanete pekne dizajnový, malý, štýlový otvárateľný mobil, ktorý vo svojej oblasti nesklame. Samozrejme, má to svoju cenu.