NOKIA 8110 4G - BANANA PHONE |
NOKIA 8110 4G - BANANA PHONE |
Ak nemáte radi touchscreen, chcete prejsť na klasický tlačidlový mobil, alebo potrebujete mobil na cestovanie, ktorý ponúkne vysokú výdrž batérie, máme tu pre vás jeden tip, a to „banana phone" Nokia 8110 4G. Je to nová verzia ikonického slideru známeho z Matrixu. 20 rokov dozadu síce vyzeral inak, mal len jednoduchý displej a vytŕčajúcu anténu, ale Nokia sa snažila zachovať hlavne jeho základ, a teda prehnutý dizajn a vysúvací panel zakrývajúci klávesnicu. Zlepšila však displej a prakticky všetko ostatné.
Špecifikácie:
Displej: 2,5 palca, 240 x 320 pixelov
Procesor: Snapdragon 205
Pamäť: 512 MB RAM
Úložisko: 4GB + microSD do 64 GB
Rozmery: 133.5 x 49.3 x 14.9 mm
Váha 147 gramov
IP: IP52
Batéria: 1500 mAh
Systém: Kai OS, plus Google služby
Farby: žltá a čierna
Je to diametrálny rozdiel oproti pôvodnej verzii, ale aj diametrálny rozdiel oproti aktuálnym touchscreen mobilom. Rovno si povedzme, že hardvérom je to ultra low-end. Ale na druhej strane, tu o to ani nejde. Dôležitá je výdrž batérie. To je zároveň hlavný dôvod, prečo by ste mobil mohli chcieť. Plus je malý a do šírky má len 5 centimetrov, ale je prekvapivo tučný, ak nepočítame zahnutia má hrúbku takmer 1,5 cm. Dobre ho však chytíte do ruky a relatívne ľahko zmestíte aj do vrecka, aj keď vzhľadom na svoje prehnutie sa skôr hodí do zadného ako do predného.
V novej verzii teraz polovicu mobilu tvorí plocha s displejom, druhá polovica je klávesnica zakrytá slider plochou. Samotná plocha nemá žiadnu hlbšiu funkciu, len slúži ako kryt na klávesnicu, po ktorého odsunutí zapnete mobil, alebo zodvihnete prichádzajúci telefonát. Klávesnica je podsvietená a ponúka štandardnú ponuku tlačidiel, teda číselné tlačidlá, plus štyri ovládacie tlačidlá a D-pad s potvrdzovacím tlačidlom.
Mobil vo svojej modernej verzii ponúka podporu dvoch kariet, má aj Wi-Fi, 4G, teda všetko čo k základnému pripojeniu potrebujete. Čiže bez problémov rozbeháte internet, môžete posielať poštu a browsovať, aj keď na 2,5-palcovom 240x320 displeji to nie je žiadna výhra. Je to málo pixelov a aj malá uhlopriečka. Browser je síce kompatibilný aj s novými stránkami, ale stránky sa tam len ťažko zmestia. Musíte používať zoomovanie, aby ste videli všetko potrebné, aj keď písmená už budú veľmi malé. Väčším problémom je rýchlosť browseru, ktorý sa trápi ako s rýchlosťou systému, tak procesorom, obmedzenou pamäťou a uzatvára to jeho ovládanie, kde absencia touchscreen robí ovládanie veľmi pomalým a je to dosť utrpenie. Ako rolovanie, tak aj snaha o klikanie na linky. Rátajte s tým, že je to vhodné len na núdzové použitie internetu. Na druhej strane, dôležité je, že relatívne slušne idú Google mapy, kde sa vďaka GPS viete nájsť, ak sa stratíte na túre a viete pozerať aj videá z Youtube.
Nakoniec je tu písanie textov, kde som si spomenul na utrpenie, ktoré sme v starých časoch mali pri písaní SMS, nieto ešte niečoho dlhšieho, ako je email alebo diskusný príspevok. Ak ste to nikdy nepoužívali - pod každým číselným klávesom je niekoľko písmen, ku ktorým sa dostanete, ak viackrát postláčate daný kláves. V zásade sú to tri-štyri písmená a dané číslo, ale keďže po novom je tu aj diakritika, je to tu aj 9 písmen a znakov. Teda to znamená aj desať kliknutí, ak chcete napísať jedno písmeno. K tomu špeciálne znaky majú svoju väčšiu výberovú obrazovku. Jednoducho tieto mobily nie sú vhodné na písanie dlhších textov.
Fotoaparát neoslní, je tam 2 MP senzor, ktorý spraví len fotky v slabom rozlíšení. Pokiaľ však fotíte za svetla, ponúkne relatívne slušné farby aj keď bez väčších detailov, pri strate svetla sa veľmi rýchlo zašumí a rozmaže. Podobne maličké spraví aj videá, a to v 720x480 rozlíšení, kde kvalita obrazu nie je vysoká. Asi najlepší na kamere je LED blesk, teda svetlo na mobile, ktoré môžete použiť ako baterku na posvietenie si v noci na cestu. Prednú selfie kameru tu nehľadajte.
Samotný Kai OS, ktorý je v mobile, pripomína pôvodné systémy v Nokiách, teda pomalé, so základnými menu a podmenu, ale aj s hlbšími nastaveniami rôznych pripojení. Je tu Wi-fi, 4G a aj možnosť hotspotu. Okrem toho je to však len základný systém, ktorý má predinštalované možnosti, ako kontakty, foto, hudba, galéria, rádio, prehliadač, nechýba email, kalkulačka, hodiny. Teda všetko základné, čo sme mávali v mobiloch 15 rokov dozadu. Pridávajú sa poznámky, nahrávač, alebo prevádzač jednotiek. Z hier je tu Snake, nie je však klasický jednoduchý, ale možno až príliš moderný s plnou 360-stupňovou voľnosťou pohybu. Je to škoda, dúfal som vo viac retro verziu.
Prekvapením je však vlastné Store, ktorého obsah je skôr sklamaním. Nájdete tam asi 15 hier, k čomu sa pridáva Twitter a aplikácia na počasie. Z hier si môžete stiahnuť demo verzie a keď budete chcieť celé hry, musíte si ich zaplatiť. Nájdete tu kúsky, ako Sokoban, Gems, autíčka Nitro street, Icebreaker, 2048 alebo Futbal.
Všetko to však nie sú prioritné veci pre mobil. Ale čo je vlastne prioritou mobilu? Volanie a výdrž batérie. Batéria vydrží 8,5 hodín hovoru a 25 dní v standby mode. Ak teda idete niekam do hôr, na kempovanie bez elektriny, niečo takéto sa veľmi dobre hodí ako doplnkový mobil. Pri používaní však už ťahá batériu rýchlo. Najvhodnejší tak je len na volania alebo nutné používanie internetu, a teda ako pohotovostný mobil.
Banánový telefón je zábavný, dizajnovo pekný a priam ideálny pre nostalgikov. Ale zároveň mohol byť oveľa viac. Možno prídavok touchscreen by neublížil a ani vyššie rozlíšenie displeja. Ak si potrpíte na klasiku, alebo potrebujete mobil na telefonovanie s dlhou výdržou batérie a zároveň nepotrebujete browsovať po internete alebo písať dlhé texty, Nokia vás v tomto ohľade vie podržať. A to nielen model 8810, ale v ponuke je už aj oživená Nokia 3310 v klasickom dizajne. Má rovnaké hardvérové vybavenie, ale viac štandardný dizajn.