SAMSUNG GALAXY S25 ULTRA |
SAMSUNG GALAXY S25 ULTRA |
Ani sme sa nenazdali a už tu po vydarených Galaxy S24 máme nových nástupcov, Galaxy S25. Na testovanie sme okrem základnej verzie Galaxy S25 dostali aj aktuálne to najlepšie, čo Samsung na trh priniesol, a to Galaxy S25 Ultra. Ak sa pozrieme len na špecifikácie, vyzerá to že Samsung toho veľa oproti S24 Utra nezmenil. No opak je pravdou a už aj tak dobrý smartfón sa dokázal opäť posunúť viac k dokonalosti. No už zo samotnej komunikácie spoločnosti jasne vyplýva, že koncentrácia sa neupriamovala len na hardvér, ale primárne na softvér. Na hardvéri sa, samozrejme, nešetrilo, no predstavené AI novinky dávajú prísľub nových zaujímavých možností.
Balenie a prvé dojmy
Balenie je už tradične strohé, minimalistické, kde v čiernej krabičke so siluetou smartfónu nájdeme okrem samotného zariadenia len napájací kábel a PIN na vloženie SIM karty. To ale už dnes pravdepodobne nikoho neprekvapí. Po rozbalení vám do očí udrú výrazné objektívy fotoaparátov, ktoré sa svojím rozložením držia zaužívaných štandardov od modelov S22 Ultra. Dizajn je ale aj po rokoch čistý a elegantný, pričom použité materiály už pri prvom uchopení navodia pocit prémiovosti. Zadná časť na pohľad pôsobí kovovým dojmom, no v skutočnosti ide o matné sklo, ktoré je veľmi príjemné na dotyk a disponuje ochrannou vrstvou Gorilla Glass Victus 2.
Rám zariadenia je tvorený z titánu (stupeň 5), čo dopomohlo zariadeniu opäť zhodiť pár gramov zo svojej váhy. A je to veru cítiť. Denne používam Galaxy S22 Ultra, ale už pri prvom porovnaní je komfort pri držaní vďaka nižšej hmotnosti a jemne zaobleným rohom smartfónu na absolútne na inej úrovni. Hoci ide o rozdiel len na úrovni 14g v porovnaní s S24 Ultra, pocit v ruke je absolútne odlišný a aj ťažko opísateľný. V čom ale nové Galaxy S25 Ultra dominuje, je displej. Tenké symetrické rámčeky, uhlopriečka až 6,9“ v prakticky totožnom tele ako minulý rok a úžasná antireflexná vrstva, ktorá je jedným z hlavných argumentov v oblasti kvality displeja v porovnaní s konkurentmi.
Špecifikácie
Už zo špecifikácií môžeme jasne vidieť, že Samsug doprial svojej vlajkovej lodi to najlepšie, čo bolo na trhu k dispozícii. Hovoríme o procesore Snapdragon 8 Elite s prívlastkom for Galaxy, ktorý, ako už je pri vlajkových Samsungoch zvykom, Snapdragon špeciálne vyladil spolu so Samsungom pre ich potreby. Galaxy S24 Ultra mala výkonu na rozdávanie, no ako si ukážeme neskôr pri praktických testoch, nový Elite procesor posúva výkonovú hranicu na novú úroveň. Masívny výkon a výkonnú NPU časť využijete v aktuálnej generácii asi primárne na AI funkcie a rôzne AI výpočty, no čip sa nestratí ani pri hrách alebo náročnejších aplikáciách
Osemjadrový procesor je v konfigurácii 2+6, kde 2 výkonné jadrá bežia na maximálnom takte 4,47 GHz a 6 efektívnejších jadier dosahuje maximálne 3,53 GHz. Tomu všetkému sekunduje výkonná GPU Adreno 830 a 12GB RAM. 12GB RAM sa môže v čase AI zdať trochu na hrane, no nemusíte sa obávať, že by ste trpeli jej nedostatkom. Počas testovania sme sa bežne pohybovali na využití okolo 6GB, takže rezerva do budúcna tam určite je. Zároveň ide o rýchlu LPDDR5X verziu pamätí, pričom k dispozícii má aj swap na rýchle UFS 4.x úložisko.
Plynulosti smartfónu nepomáha len výkonný hardvér, ale aj dobre odladený softvér. Nový One UI 7 s Androidom 15 prešiel oproti predchodcovi množstvom zmien, no najviac systému prospela zmena animácií. Všetky animácie pôsobia oveľa prirodzenejšie a plynulejšie, pričom už od prvých verzií nadstavby systém v žiadnej svojej časti nezaváha a nevidno žiadne trhnutia či záseky. Na jednej strane je fakt, že Samsung si s aktualizáciou na Android 15 pri starších zariadeniach dáva celkom načas, no na druhej strane to, v akom stave je aktuálne systém na nových zariadeniach, je chvályhodné. Ostáva už len dúfať, že v rovnakom stave ho čo najskôr uvoľní aj na ostatné zariadenia.
Zmien oproti One UI 6.1 hneď niekoľko, no najvýraznejšie zmeny si môžete všimnúť pri organizácii notifikácií a panela s ovládačmi. Po novom si viete jednotlivé veci od seba oddeliť na spôsob iOS logiky, kde pri potiahnutí z ľavého rohu zobrazíte panel s notifikáciami a pri potiahnutí z pravého rohu vyrolujete všetky nastavenia a ovládače. Samozrejme, ak by vám tento spôsob nevyhovoval, viete si ponechať pôvodnú logiku, ktorá bola v starších verziách nadstavby. Inak si zmenami prešli aj dizajny a farby systémových ikon a widgetov, ktoré pôsobia oveľa viac plasticky so sýtejšími farbami, no hlavne sa zjednotil štýl ikon so systémovými widgetmi. Opäť je mierne vidieť inšpiráciu v inom operačnom systéme, no Samsung ju poňal svojským štýlom a nejde len o lacnú kópiu 1:1.
Vítanou novinkou, na ktorú som si pri používaní prakticky okamžite zvykol, je Now Bar. Ide o kapsulovitý panel podobný notifikácii ktorý sa nachádza na spodnej strane zamknutej obrazovky priamo medzi tlačidlami pre rýchlu spúšť baterky a fotoaparátu. Cez Now Bar viete nielen sledovať aktuálne informácie či už o stopkách, časovačoch, športových aktivitách, alebo prehrávanej hudbe, viete po stlačení kapsule danú aplikáciu priamo ovládať. Na prepnutie zobrazovanej aplikácie stačí len jednoduchý posun prsta.
Čo je ale najväčším ťahákom aktuálnych modelov Galaxy S25, je integrácia AI asistenta Gemini od Google. Okrem toho, že je asistent integrovaný skrz celý systém, tak vám Gemini po prvý raz umožní zadávať hlasové povely v slovenčine. Nemusíte pritom hovoriť ani nejaké špecifické frázy, aby povely fungovali. Viete teda so smartfónom komunikovať prirodzene, pričom on pochopí daný kontext, prípadne si vie kontext domyslieť na základe minulých diskusií. Na to, že ide o prvú verziu v lokálnom jazyku, tak funguje výborne, no občas narazíte na drobnú chybu, kedy zle zaznamená vyslovené slovo.
Gemini viete ale zadávať aj komplexnejšie úlohy, ako len zapnúť budík alebo vytočiť telefónne číslo z kontaktov. Potrebujete dohľadať nejakú informáciu v emailoch a spraviť z nich prehľad do poznámok? Zadajte príkaz AI asistentovi a do pár sekúnd vám poskytne požadované odpovede. Povely viete zadávať aj v textovej forme, prípadne ich kombinovať s fotkami alebo inými vstupmi. My sme v teste skúšali na základe fotografie zistiť, o aký druh kameňa ide, pričom Gemini si okamžite spojila súvislosti, že sa nachádzame na Slovensku a v akom regióne je fotka vytvorená. Prípadne ak si nie ste istí, či ste zaplatili nejakú faktúru, stačí sa AI asistenta jednoducho opýtať, či vám za tento mesiac prišlo potvrdenie o platbe. Možností, čo všetko váš smartfón dokáže, bude teda oveľa viac, než sme schopní popísať v recenzii. Je len na vás, ako sa rozhodnete nové možnosti využívať a čo je pre vás optimálny scenár.
Vylepšenia sa dočkali už aj dobre známe funkcie, ako circle to search, postprocesing pri úprave fotografií alebo rôzne sumarizačné nástroje v poznámkach a prehliadači. Jednoducho Glaxy S25 zvláda všetko, čo poznáte z S24, no lepšie a rýchlejšie. Novinkou, kde sa dostala AI, je aj samotný postprocessing videa, kde viete pomocou AI upravovať kvalitu zvuku. Môžete napríklad zvýrazniť hlas, odstrániť šum, prípadne nechať celú úpravu na AI. Rovnako viete AI využiť aj na dofarbenie videa v log formáte. Pre mnohých menej známou AI funkciou v Galaxy S25 môže byť aj zvýraznenie dialógov vo videách, takže ak pozeráte nejaký váš obľúbený seriál, ale štve vás, že sa dialógy strácajú medzi ostatnými zvukmi, odporúčame vyskúšať v nastaveniach zapnúť danú funkciu.
Ako sme už spomenuli vyššie, Samsung sa v aktuálnej generácii zameral na zlepšenie kvality nahrávaného videa. Videu už roky kraľuje Apple, no Samsungu sa tento rok podarilo svojho konkurenta veľmi výrazne dobehnúť. Či už je to nahrávaním do log (raw) formátu, ktorý obsahuje oveľa viac informácií než už spracované video, alebo aj celkovou stabilitou videa a farebnou presnosťou zachytených farieb. V čom na iPhone stále stráca, je plynulé prepínanie objektívov počas nahrávania, no ak neplánujete zariadenie využívať na profesionálne pracovné účely, ako bežný používateľ budete aktuálne ťažko hľadať rozdiel. K dispozícii máte nahrávanie na 120 fps aj v 4K rozlíšení, alebo 8K s 30 fps.
Pri fotografiách ide skôr o menšiu evolúciu, minimálne z pohľadu hardvéru. Väčšina snímačov zostáva rovnaká ako v minuloročnom Galaxy S24 Ultra, pričom zmenou prešiel ultraširoký snímač, a to z 12MP f/2.2 na 50MP f/1.9. Hlavná zmena sa opäť teda deje na úrovni softvéru a samotného spracovania. Samsung sa primárne pohral s farbami, tie pôsobia oveľa prirodzenejším dojmom a nesnaží sa ich až prehnane saturovať.
Farebne sú všetky objektívy konzistentné a nevidno zmeny farieb pri prepnutí na väčší zoom objektív. Vylepšenia sa dočkali aj nočné fotografie, kde sa Samsungu podarilo opäť lepšie presvetliť zachytené snímky a zároveň odstrániť šum. No narazili sme občas na situácie, kedy to nočný režim už trochu prehnal s expozíciou a fotky boli až príliš svetlé. No čo treba pochváliť, je antireflexná vrstva na šošovkách. Môže sa to zdať ako hlúposť, no pri fotení sme nezaznamenali žiadne artefakty z okolitého osvetlenia v podobe rôznych bodiek po fotke, ako to bolo napríklad pri teste iPhonu 16 Pro.
Pri bežných denných režimoch sa už veľmi ťažko hľadajú chyby. Samsung si dobre poradil so šumom, fotky sú pekne ostré, farby sa podobajú tomu, čo aj reálne vidíte, zoomovacie objektívy oceníte hlavne pri portrétových režimoch, kde 3x a 5x zoom robia pekné rozostrenie, pričom S25 Ultra pri portrétoch oveľa lepšie separuje objekty od pozadia a dochádza k menšiemu počtu chýb pri rozmazaní.
Keď už spomíname farby na fotografiách, nesmieme zabudnúť ani na farby displeja. 6,9“ displej s vysokým jasom až 2600 nitov a HDR10+ poteší asi každého používateľa. Či už pri úprave fotiek, alebo pri sledovaní multimédií vyzerajú farby na displeji výborne a vďaka svojej hustote pixelov 498ppi je obraz aj dostatočne ostrý. Jednoducho displej sa radí k tomu najlepšiemu, čo môžete v smartfóne mať.
O najväčší rozdiel v komforte používania sa ale stará antireflexná vrstva, ktorá zabezpečuje v kombinácii s vysokým jasom výbornú čitateľnosť aj na priamom slnku. To oceníte nielen pri čítaní, ale aj pri fotení. Okrem jemného zaoblenia rohov sa ale displej oproti predchodcovi výrazne technologicky nelíši, takže ak máte skúsenosti s S24 Ultra, viete, akú kvalitu dostanete aj pri S25 Ultra.
Samozrejme, nesmú chýbať ani testy v obľúbených bechmarkoch, ako sú Geekbench alebo Antutu, kde Galaxy S25 Ultra dosiahol veľmi slušný výsledok na úrovni 2 355 199 bodov. Priebeh celého testu spotreboval 6% batérie, čo je na dnešné pomery relatívne dobrá spotreba energie na Antutu benchmark, vzhľadom na výkon. V Geekbench benchmarkoch sme dosahovali hodnoty na úrovni 3057 bodov pre jedno jadro a 9767 bodov pre viac jadier, čo je prakticky o 1/3 viac ako dosahoval minuloročný Exynos 2400. Pri grafickom teste sme po OpenCL namerali 18 889 bodov a pod Vulkanom 25 912 bodov, čo nie sú rozhodne malé hodnoty. Galaxy S25 Ultra sme otestovali aj z pohľadu grafického výkonu pomocou benchmarku 3DMark, ktorý dobre poznáte z recenzií PC, kde sme spustili niekoľko testov:
Z testov môžeme pekne vidieť, že nový Snapdragon 8 Elite for Galaxy má výkonu na rozdávanie, no na to, aby vedel dodávať stály výkon, potrebuje aj efektívne chladenie. Samsungu sa aj napriek úspore hmotnosti podarilo zväčšiť odparovaciu komoru, vďaka čomu dokáže procesor oveľa dlhšie držať vysoké frekvencie alebo bežať v lepších teplotách pri hraní. Hernému testu sme podrobili hru Diablo Immortal, ktorá na najvyšších nastaveniach dokáže potrápiť nejedno zariadenie. Počas hrania sa smartfón držal komfortne, vďaka oblým rohom netlačil do dlaní a zároveň sa teplo koncentrovalo viac ku stredu zariadenia, takže nás nijako nerušilo počas hrania.
Rýchly procesor potrebuje aj rýchle úložisko. V nami testovanej 256GB verzii sa nám podarilo namerať rýchlosť čítania 4035,3 MB/s a rýchlosť zápisu 3559 MB/s. Náhodné čítanie a zápis dosahujú 1288/992 MB/s a rýchlosť čítania AI sa pohybuje na úrovni 520 MB/s. To sú čísla, za ktoré sa nemusí hanbiť nejedno herné PC alebo notebook. Samsung za to vďačí rýchlemu UFS 4.x úložisku, ktoré nájdeme naprieč celou sériou S25.
Bez zmeny zostalo aj samotné nabíjanie, kde zostalo dobre známe 45W nabíjanie a 15W bezdrôtové nabíjanie. To je síce po novom Qi2 Ready, no vďaka prívlastku Ready Samsung nemusel implementovať magnety pre lepšie prenosy energie. Ak ste sa teda potešili, že by S25 mohol mať integrované magnety na štýl MagSafe, tak vás musíme sklamať. S rýchlou nabíjačkou podporujúcu PD3.0 nabijete zariadenie na 100% za približne hodinu, pričom z 0-65% sa dostanete za 30 minút.
Záver
Galaxy S25 Ultra je jednoducho skvelý smartfón, ktorý sa nemusí báť vyzvať ostatné vlajkové lode do boja. Hoci nejde o žiadnu revolúciu, ako evolučný krok Samsung doručil viac, než sa reálne očakávalo. Poteší masívny výkon, výborný displej a taktiež vynikajúca sada fotoaparátov. No niektorých používateľov zamrzí strata Bluetooth funkcie pre S-Pen. Na samotnej funkčnosti pera sa v princípe nič nemení, no prídete napr. o možnosť diaľkovej spúšte pri fotoaparáte.
Určite by potešilo rýchlejšie nabíjanie, minimálne vo vrcholovej sérii, nakoľko konkurencia sa pohybuje často už v dvoj alebo takmer trojnásobných hodnotách. Inak ide o veľmi vydarené zariadenie a nám nezostáva nič iné, len ho odporúčať, ak zvažujete kúpu vlajkového modelu s Androidom.