SAMSUNG GALAXY S22 |
SAMSUNG GALAXY S22 |
Samsung tento rok otvoril s novou sériou S22 mobilov, ktoré nahradzujú S21 sériu a ponúkajú upgrady v rôznych oblastiach. Aj keď teraz s jednou úpravou a to, že S22 Ultra prešlo do Note štýlu, a teda prichádza spolu s dotykovým perom. S22 a S22 Plus ostávajú v klasickom štýle S série, aj keď možno až príliš, keďže oproti S21 menia dizajn len mierne.
My sa teraz pozrieme na najnižšiu verziu S22, ktorá je parametrami takmer zhodná s S22+, ale menšia, pre tých, ktorí obľubujú malé mobily. Špecifikácie to naznačia:
Teda S22 nie je úplný mini kompaktný mobil s veľkosťou 12-13cm, ale je znovu 14 cm mobil len o trochu väčší ako svojho času ponúkol Samsung s S10e. Zároveň je ľahký, a tak aj príjemný na držanie. Samozrejme, treba rátať s tým, že s malou veľkosťou prichádza aj menšia batéria.
Čo sa týka dizajnu, čakajte viac-menej len minimálne zmenený S21 dizajn, kde si mobil necháva rovnaký štýl vysunutej kamery a jedine hrany mobilu sú teraz menej výrazne zaoblené. Nie sú kolmé, je tam stále malý oblúk. Drží sa tak stále dobre bez toho, aby vás hrany tlačili v ruke. Na materiály sa tiež nedá sťažovať. V tejto oblasti Samsung nešetrí. Vpredu použil nové vylepšené Gorilla Glass Victus+, na ktoré má zatiaľ exkluzivitu a je len v S22 sérii, vzadu je štandardné Gorilla Glass Victus nastriekané matnou farbou.
Z portov je tu štandardný USB-C a z tlačidiel bežné tri, teda power a volume, s tým, že na samostatné Bixby tlačidlo sa už zabudlo a dúfajme, že sa nikdy nevráti. Aj keď štandardne je teraz Bixby namapovaný na power tlačidle a podržanie tak nevypne mobil, ale aktivuje Bixby. Ak ho nepoužívate, musíte si to predefinovať v nastaveniach (v nastaveniach pod pokročilé/ bočné tlačidlo). Toto je už štandardné nastavenia v novom OneUI systéme.
Displej je tu 1080p, celkom slušne veľký na malé telo, a to 6,2-palcový, pričom má nový Amoled 2X displej s dynamickou frekvenciou a 1300 nitovým peakom, teda mobil bude dostatočne svetlý aj za slnka. Aj keď pri S22 plus je to už 1700 nitov.
Kamery sú tu tri a kombinujú základnú 50MP wide kameru, 12MP ultrawide a 10MP s 3x zoomom. Ponúknu decentné zábery ako vo vnútri, tak vonku a veľmi si teraz dal Samsung záležať aj na noci, kde pridal špeciálne režimy. Fotoaparát tak pekne zachytí aj Mesiac.
Zdá sa, že Samsung už od minulej série nerieši to, aby bol nevyhnutne najlepší v kamerách, ale začína sa orientovať na samotné možnosti kamier a funkcie hlavne vylepšené pomocou AI. Popri nočnom režime pridáva napríklad autoframing, ktorý vie sledovať 10 ľudí, stereo hĺbkovú mapu pre kvalitné zaostrenie na objekty oproti pozadiu a napríklad aj expert raw mod pre čo najčistejšie fotky s manuálnym nastavovaním parametrov. Dobrým doplnkom je aj object eraser, ktorý odstráni objekt alebo tieň, prípadne odraz. Nakoniec môžete aj remastrovať staré fotky s AI funkciami.
Predná kamera je 10MP, dobrá na selfie a, samozrejme, funguje aj na odomkýnanie tvárou. Prekvapivo však nefungovalo úplne spoľahlivo, niekedy ma nerozoznalo, alebo rozoznávalo dlho. Neviem presne prečo, keďže na S21 SE, ktoré skúšam teraz, funguje okamžite. K odomkýnaniu sa pridáva aj senzor odtlačkov pod displejom, s tým nie je problém a funguje bezproblémovo.
Čo sa týka výkonu, Exynosu 2200 v tejto najmenšej verzii zo S22 je síce dostatočne vysoký, ale výkon je aj dostatočne premenlivý. Totiž telo je malé a záleží na tom, ako je procesor zahriaty a podľa toho sa upravuje aj výkon. Dosť to pripomína iPhone 13 mini, len výkonovo ide mierne vyššie. Teda čakajte základný výkon okolo 870 tisíc bodov Antutu skóre s vysokým CPU výkon procesora a parádnym výkonom grafiky. Tá tu beží na RDNA2 technológii od AMD a na rýchlosti to aj vidieť. Teoreticky by to malo byť vidieť aj na funkciách a možnostiach grafiky v hrách, ale je otázne, či ich niekto v mobilnej oblasti naplno využije. Dal by sa totiž využiť napríklad ray tracing.
Antutu benchmark
Čo sa týka spomalenia, mobil sa pri vyššom zahriatí procesora mierne spomalí a napríklad 3-4 spustenia Antutu ho stiahnu niekde k 600 tisíc bodom, ale stále to bude vysoký výkon. V hrách sa zahreje pomalšie, ale tie majú pre zmenu iný problém. Keďže RDNA2 je nová grafika, ovládače a hry ešte nie sú doladené, vidieť, že niektoré efekty sú bugové. Konkrétne jeden efekt som si všimol ako na PUBG, tak Fortnite, kde sa objavujú cez textúry pásy. Je to nejaká chyba zobrazenia materiálov, ktorá sa musí dotiahnuť ovládačmi.
Samotný systém je tu už Android 12 s pridaným kvalitným One UI 4 od Samsungu. Kde oba updaty pridávajú nové možnosti. Napríklad One UI 4 preberá možnosť farebných paliet, ktoré zapracoval Android 12 a už si môžete zvoliť zafarbenie prvkov v systéme. Pridáva sa aj indikátor používania mikrofónu, kamery a lokality, aby ste vedeli, či vás niekedy niečo nesleduje. Z aplikácii si exkluzívne Samsung s Google vylepšil Duo aplikáciu pre zlepšenie komunikácie a napríklad zdieľanie obrazovky.
Zlepšilo sa aj previazanie s inými Galaxy zariadeniami, špeciálne s Galaxy Tabom, kde viete jednoducho presúvať veci a aplikácie, ako aj používať súčasne jednu aplikáciu na oboch zariadeniach, kde mobil môže slúžiť napríklad na výber funkcií alebo farieb v grafickom programe. Nechýba ani hlbšie spojenie s Windows systémom a zostala aj Samsung Dex funkcia s ktorou po pripojení k monitoru spravíte z mobilu desktop.
Pozitívne je že mobily od tejto verzie dostanú updaty 5 rokov, teda 4 hlavné updaty Androidu a patchov. Ak si mobil nechávate dlho, určite to je pozitívna správa.
Čo sa týka balenia, to už robí Samsung minimalistické, nájdete tam len USB kábel bez nabíjačky. Čo v tomto prípade vôbec nevadí, keďže nabíjanie je tu pomalšie. Konkrétne táto verzia má podporu 25W a ak máte potrebnú nabíjačku, mobil nabijete za hodinu a štvrť. Je možno škoda, že aj tu nie je aspoň 45W nabíjanie, ktoré má S22 Plus a Ultra. Stále je otázne, prečo Samsung v tejto oblasti výrazne zaostáva za trendmi, ktoré idú už na 120W, aj keď 64W nabíjanie by úplne stačilo. Mobil sa vie cez wireless nabíjať 15W rýchlosťou a spätné nabíjanie má 4,5W napríklad na slúchadlá alebo hodinky.
Samotná výdrž batérie nebude žiadna sláva, 3700mAh nie je najmenej, ale ani ideálne. Podľa používania viete, že vám to vydrží optimálne deň, prípadne dva ak používate mobil menej. Zrejme pri kúpe malého mobilu s tým aj rátate, ale kalkulujte aj s tým, že Exynos 2200 si pri hraní potiahne svoje.
Samsung Galaxy S22 je praktický, malý kompaktný mobil. K tomu je rýchly, dizajnovo veľmi dobre dotiahnutý a v zásade bezproblémový na nenáročné používanie. Pri výraznejšom používaní síce pocítite menšiu batériu, ale aspoň na jeden deň používania by mala vždy vystačiť. Pre hráčov môžu problém predstavovať hry, kde sú grafické chyby pre nový čip, zrejme to však updaty systému alebo autori hier čoskoro zafixujú.
Galaxy S22 kúpite za 849 eur v 8GB/128GB verzii, v 259GB verzii je za 899 eur.