POCO X4 PRO 5G |
POCO X4 PRO 5G |
Xiaomi sa už tento rok s mobilmi rozbehlo a prinieslo hi-endovú Xiaomi 12 sériu, ale aj základnú Xiaomi Redmi Note sériu a popritom pod Poco značkou pridáva svoju sériu modelov. Z nej sa teraz pozrieme na nasledovníka populárneho X3 Pro modelu, nazvaného X4 Pro 5G.
Poco X3 Pro vyrážal dych, keďže za nízku cenu prinášal výkonný Snapdragon 860 procesor, doplnil to slušným displejom a aj kvalitnými kamerami. Teraz v jeho vydláždenej ceste bude kráčať X4 Pro, ale už to nie je to, čo sme dostali minule. Špecifikácie vám to priblížia:
Totiž v X4 Pro už nešlo Xiaomi tak vysoko s procesorom a ponúklo viac menej len priemerný Snapdragon 695 5G. Má síce 5G, ale čo z toho, keď výkon je nižší ako ponúkol predchodca. Na druhej strane nie je až tak nízky a pekne ho dopĺňajú ostatné parametre ako veľká batéria, rýchle nabíjanie, pôsobivý displej a kvalitná kamera. Nevyrazí však už dych ako jeho predchodca.
Ešte skôr, ako sa pustíme do detailov, povedzme si zaujímavú vec. Totiž možno ste už minule videli, ako sa Redmi a Poco série špecifikáciami podobajú, len sú v mierne iných dizajnoch. Teraz už rozdiely neriešili vôbec a Poco X3 Pro 5G je špecifikáciami úplne rovnaké ako Redmi Note 11 Pro 5G. Jediný rozdiel je mierne odlišný dizajn zadných kamier.
Čo sa týka dizajnu, oproti Redmi, v Poco sérii Xiaomi naťahuje kameru na takmer celú šírku zadného krytu. Minule to dopĺňal čiernym pásom v nižších sériách, teraz malý obdĺžnik, ktorý má Note 11 séria, roztiahol na celú šírku. Vyzerá to inak a hlavne dobre. Zároveň je tak mobil pri položení na stole stabilnejší. Od úplnej stability ho oddeľuje len mierne vyvýšená hlavná kamera.
Zadný kryt je lesklý sklenený, ale pôsobí veľmi dobre hlavne vďaka dizajnu, kde sa vám svetlo odráža zo zaujímavých pásikových vzorov. Hrany mobilu sú takmer ploché, len s malým zaoblením na krajoch. Nie sú ostré a mobil sa drží dobre. Na hrane nájdete ako USB-C port, 3.5mm jack na vrchnej časti, tak tlačidlá na hlasitosť a aj power tlačidlo. Power tlačidlo má v sebe aj senzor odtlačkov prstov.
Vpredu ponúkne pekný AMOLED displej so 120Hz refreshom, ktorý má vysoký jas a to 1200 nitov v maxime a 700 nitov ako štandard. Bude to dostatok aj na používanie za jasného slnka. Dopĺňa ho 16MP kamera vo výreze. Hlavné kamery vzadu vedie veľký 108MP senzor, aj keď pridáva sa len štandardný 8MP ultrawide a zrejme zbytočná 2MP makro kamera.
108MP kamera však svoju prácu odvádza veľmi dobre, kvalitne zachytí vonkajšie a vnútorné prostredia cez deň. Cez noc už je to skromnejšie, je tu síce nočný mód, ale chýba zapracovanie AI, ktoré by obraz dotiahlo. Nakoniec táto 300 eurová trieda mobilov na to ani nie je určená.
Pridáva sa možnosť krátkeho videa, panorámy, skenovania dokumentov, spomalený záber, zrýchlený záber, dlhá expozícia. Pri natáčaní videí viete využiť aj duálne video z prednej a zadnej kamery. Videá mobil prekvapivo dá maximálne 1080p/30fps, od Snapdragonu 695 sme čakali aspoň 1080p/60fps.
Čo sa týka výkonu, Snapdragon 695 5G je napriek svojmu označeniu dostatočne rýchly. Dnes už 600 sériu zaraďujeme medzi low-endy, ale 695 sa vo výkone umiestňuje prekvapivo vysoko. Slušne predbehol základný Snapdragon 680, aj keď nedosiahol na Snapdragon 778G, nie to ešte na Snapdragon 860, ktorý bol v Poco X3. Pre pripomenutie, X3 malo v Antutu okolo 560 tisíc bodov, X4 má 400 tisíc. Je to tak výrazný pokles. Pozitívne je, že nižší procesor vybíja batériu pomalšie a napríklad pri Antutu teste zobral len 2% batérie. Hi-endy berú aj 6% batérie.
Napriek poklesu výkonu, 400 tisíc bodov je stále dostatok výkonu na rýchly beh systému. Hlavne mobil má rýchly CPU, a teda výpočty nie sú problém, ale čo si treba všímať, je slabšie GPU. Hry teda nepôjdu až tak dobre. Stále sa budú dať aspoň v 30 fps zahrať hry ako Call of Duty, PUBG alebo Fortnite. Náročné Fortnite zvláda relatívne plynule.
Systém je tu ešte Android 11 s Poco verziou MIUI 13. Určite čoskoro príde aj update na Android 12. Poco má mierne upravené MIUI, kde ikonky sú okrúhle a celé je to je tmavšie, viac určené pre cieľovku hráčov ako štandardné Redmi, ktoré je pre masy.
Batéria je tu pekná 5000mAh, ktorá vydrží bez problémov 2-3 dni nenáročného používania, ale aj deň náročného používania. Nakoniec procesor je svojím výkonom šetrný. Nabíjačka je tu 67W, aj keď nie je využitá na maximum, keďže nabitie trvá okolo hodiny a maximálny odber, čo som zachytil, bolo 48W. Podobné 67W nabíjania trvajú okolo 30-40 minút.
Celkovo je Poco X4 Pro 5G kvalitný mobil po každej stránke, aj keď nie je to už to Poco X, ktoré sme videli minulý rok. Tu si to výberom procesora Xiaomi pokazilo a už to nie je taká bomba, ale stále je to dostatočne výkonný a kvalitný mobil vo svojej triede. Ponúka parádny displej, slušné kamery, veľkú batériu, ktorá vydrží, a aj zaujímavý dizajn.
Nakoniec, ak by sa vám Poco X4 Pro 5G dizajnovo nepáčil, pozrite sa po Redmi Note 11 Pro 5G, ktorý ponúka to isté, len inom balení.