VIVO Y76 5G |
VIVO Y76 5G |
Vivo sa u nás snaží pretlačiť popri ťažkej konkurencii Xiaomi a Realme a prináša rozmanitú paletu mobilov. Teraz sme po parádnom V23 5G dostali do rúk Vivo Y76 5G zo základnej strednej triedy. Tu sa pokúsilo Vivo kombinovať ponuku, výkon a cenu v rozumnom pomere.
Y76 5G totiž spája slušný procesor strednej triedy, kvalitné kamery, aj keď pridáva nižší IPS displej so 60Hz, čo v cene 270 eur nie je veľmi ideálne. Vyvažuje to však dostatok pamäte a rýchlejšie nabíjanie menšej batérie. Je to taký kompromis po rôznych stránkach, ale s príjemným dizajnom. Špecifikácie sú nasledovné:
Od mobilu čakajte väčší, ale na svoje rozmery relatívne ľahký a tenký mobil s dostatočným výkonom. Zdá sa, že práve toto bolo cieľom Vivo pri jeho navrhovaní. Totiž len o pár eur nižšie má Y73 5G, čo je to isté, len s 5000mAh batériou a pomalším nabíjaním a zase mierne vyššie je Vivo V21 s OLED 90Hz displejom vyšším procesorom aj keď 4000mAh batériou. Môžete si tak vyberať podľa toho, čo vám sadne.
Dizajn mobilu vôbec neurazí. Vivo pekne nadizajnovalo kameru, dobre prepojilo hrany na tele mobilu. Zadná stena je plastová, ale príjemná na dotyk a aj na oko, kde ponúka jemný gradientný preliv. Zároveň v ruke pôsobí mobil dobre a dobre sa drží.
Z portov má základné USB-C, ale pridáva aj 3,5mm jack, ktorý sa zíde, ak ho ešte používate na headset. Na pravej strane sa pridávajú štandardné tlačidlá, a teda hlasitosť a power tlačidlo, pričom power má v sebe aj senzor odtlačkov prstov. Odomkýnanie funguje aj tvárou a obe sú rýchle a bezproblémové.
Mobil nie je hrubý, má 7,8 mm a je taký akurát, ale rátajte s výškou 16,4 cm. a teda patrí medzi väčšie. To však vynahradzuje veľkým a prekvapivo dobrým displejom. Síce je LCD a má len základných 60Hz, čo je v dnešnej dobe už trochu sklamanie, ale na svoju triedu ponúka veľmi dobré farby (DCI-P3 96.8%), všetko na ňom pekne vyznie, ako systém, tak aj videá alebo hry. Má 460-nitovú svietivosť. Čo nie je to najviac, ale za jasného slnka naň budete dostatočne vidieť. Zároveň čakajte aj väčšiu bradu. Displej má v sebe véčkový výrez na prednú kameru, ktorá je 16MP a na jednoduché fotenie selfie bude dostatočná. Za dobrého svetla budete vyzerať vždy pekne.
Zadné kamery sú tri, pričom hlavný a kvalitný 50MP senzor dopĺňajú dva menšie 2MP senzory, jeden je zameraný na makro, druhý je hĺbkový na zaostrovanie a rozmazávanie pozadia. Škoda, že nepridali aj ultrawide režim, ten sa zíde, hlavne ak fotíte prírodu alebo mesto a chcete väčší rozsah kamery.
Foto funkcie tu zahŕňajú nočný režim, portrét, ale viete fotiť aj plné 50MP fotky, panorámu, rôzne typy videí, ale aj AR, skenovať dokument, duálne zobrazenie z oboch kamier a aj dvojitá expozícia s vybraným obrázkom. Nechýba pro režim s individuálnou úpravou každého nastavenia a aj RAW fotkami. Samotné video funguje do 1080p/30fps a nechýba ani gyroskopická stabilizácia. Celé do dopĺňajú dodatočné filtre na fotky alebo vylepšovania krásy pre instagramerov.
Výkon bude presne tam, kde má byť, v úrovni 200-300-eurových mobilov. Je to úroveň, kde nemáte s rýchlosťou problémy. So skóre 362 tisíc z Antutu všetko pôjde dostatočne rýchlo, systém a aj samotné aplikácie, síce niekedy počkáte, kým sa načítajú, ale nebude to trhať alebo spomaľovať. Plynulosti veľmi pomôže aj 8GB pamäte, ktorá sa len tak rýchlo nezaplní a môžete toho mať pootváraného aj viac. Vivo si tu pridáva aj virtuálnu pamäť a vie pridať ďalšie 4GB pamäte z úložiska. Aj základná pamäť 8GB však bude v tejto triede bohato stačiť. Samotné úložisko je dostatočne rýchle na čítanie a má 968MB/s aj keď zápis je len 200MB/s, celé je to na staršom UFS 2. Na túto triedu sú však rýchlosti primerané.
Z herného hľadiska pôjde všetko, dokonca aj Fortnite sa rozbehne na 30 fps, aj keď oproti Vivo V23 sú tam väčšie prepady. PUBG rozbehnete na stredných detailoch s tým, že záťaž bude okolo 70% pri CPU a aj 90% pri GPU, viete si to pekne sledovať na pridanom hernom paneli, kde sa dá nastaviť aj priorita hrania. Samozrejme, nie je to primárne herný mobil a skôr vhodný na jednoduchšie hry.
Systém je tu ešte Android 11 s Vivo nadstavbou Funtouch 12. Je to taká základná nadstavba, ktorá sa vyznačuje niekoľkými odlišnosťami od štandardných launcherov. Spoznáte ho hlavne podľa štvorcových ikoniek v quick paneli. Kde ponúka všetky štandardné funkcie. Zároveň Vivo má aj svoj herný panel, alebo Nano hudobný prehrávač. Nechýba im aplikácia na manažovanie mobilu s čistením miesta a hľadaním vírusov. Pridáva sa aj Ultra herný režim systém, ponúka aj možnosť e-sports, pri ktorom vás nebude nič rušiť alebo vylepšenia zvukov. Aj keď mobil má len jeden reproduktor a ideálne tak hrať s headsetom.
Batéria nie je veľká, je tu spomínaná 4100mAh, ktorá je určená na používanie na jeden deň, viete eventuálne pri nízkom využití vydržať aj dva-tri dni, ale ak už browsujete alebo hráte, je to reálne deň. Následne si vždy večer môžete batériu nabiť 44W nabíjačkou, to potrvá približne hodinu.
Celkovo je Vivo Y76 5G dizajnovo pekný mobil, ktorý prinesie decentný základ na používanie a aj zábavu. Má dostatočne rýchly procesor a aj prekvapivo veľa pamäte. Kamera ponúkne kvalitné zábery a pre nenáročných používateľov plne postačuje. Ale mobil dosť ťahá dole 60Hz LCD displej, pričom v tejto 270-eurovej kategórii už nájdete aj OLED displeje alebo aj 120Hz LCD. Ale ak nie je vašou prioritou displej, môže vám plne postačiť. Stále by som tam radšej videl nižšiu cenu. Postupne, keď cena klesne, môže byť mobil oveľa lepšou voľbou.