NOKIA T20 |
NOKIA T20 |
Ak patríte medzi starších, určite si pamätáte éru, keď boli mobilné telefóny značky Nokia na vrchole. Dokonca by som povedal, že tých ér bolo viac a Nokia kraľovala viacerým oblastiam. Ľudia milovali obyčajné telefóny ako 3310, fanúšikov mali aj Communicatory. Neskôr kraľovala N95, veľmi dobré boli aj Lumie s Windows Phone systémom. Dnes je ale situácia iná, Nokia je značka licencovaná HMD a aj keď tlačidlové low-endy idú veľmi dobre, ostatné časti biznisu až tak dobre nejdú, aj keď to rozhodne nie sú zlé telefóny. Možno to zvrátia tablety, čo nie je tak prepchatá sféra, aj keď stále má svojich fanúšikov. Na nenáročné používanie je totiž tablet Nokia T20 veľmi slušný.
Nokia s týmto tabletom mieri na čo najrozumnejšiu cenu, čo sa prejavilo na viacerých oblastiach T20 a jednou z nich je aj balenie. V tradične „nokiáckom" balení nájdete tablet, dokumentáciu, ihlu na výber zásuvky pre SIM a SD karty a USB A-USB C nabíjací kábel a 10 wattovú nabíjačku. Tablet pritom podporuje 15W nabíjanie, ale výkonnejšiu nabíjačku si musíte dokúpiť. Je to tak naozaj len elementárna výbava, ale zase tablet stojí nejakých 220-230 eur, čo rozhodne nie je veľa a tak akurát za to, čo tablet ponúka.
Ten sa špecifikáciami radí skôr medzi low-endy. Beží na Unisoc T610 s 8-jadrovým CPU (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) a Mali-G52 MP2 GPU. Teda žiaden trhač asfaltu, ale na mediálne aplikácie, jednoduché hry a nenáročnú prácu to bude bohato stačiť. K dispozícii sú verzie 32GB & 3GB RAM a 64GB & 4GB RAM. Úložisko je rozšíriteľné o MicroSD kartu s veľkosťou až 512GB. Na výber sú navyše Wi-fi (dual-band) a LTE verzie, takže vložíte nano SIMku a fungujete aj so 4G pripojením. My sme na recenziu mali k dispozícii LTE model s 32GB úložiskom 3GB RAM.
T20 je 10,4“ tablet s rozmermi 247.6x157.5x7.8mm. Wi-fi only model váži 465 g, LTE model je o 5 gramov ťažší. Stále je to ale veľmi dobrá hmotnosť, takže sa tablet pohodlne používa prakticky kdekoľvek. Dizajnovo tablet pripomína Nokia mobily a vychádza z ich tradičného dizajnu. Je tak síce jednoduchý, ale pekný a elegantný. Tabletu sadne metalická modrá a hlavne zadná hliníková strana, ktorá je príjemná na dotyk, pohľad a aj dobre rozvádza teplo. Už menej potešia dosť hrubé rámy displeja, ktoré by dnes rozhodne mali byť užšie. Zbytočne zaberajú veľkú časť plochy. Po obvode nájdete USB C port, tlačidlá na ovládanie hlasitosti, tlačidlo na zapnutie, stereo reproduktory a slot pre karty. Rozmiestnenie je intuitívne a nijako nevybočuje zo štandardov.
Obraz a zvuk majú byť hlavnými devízami tabletu a čiastočne to platí. Toto je koniec koncov tablet na to, aby ste si našli nejakú zábavu na dlhých cestách, zabavili doma mládež, prípadne si ešte v posteli dali jednu a naozaj poslednú epizódu obľúbeného seriálu. Displej je veľký a s rozlíšením 1200x2000 pixelov nie je vôbec najhorší. Nie je však veľmi jemný a napríklad aj na ikonách na ploche si pri lepšom pohľade všimnete zúbky. Maximálny jas 400 nitov v tejto kategórii obstojí a na sledovanie postačí. Horšie sú však pozorovacie uhly. V lietadle vedľa seba si tak film pozriete v pohode, ale z väčších uhlov sa už farby zhoršia. 60Hz obnovovacia frekvencia displeja je taktiež štandard. Decentné farby a kontrast z toho robia slušný displej v rámci tejto cenovej hladiny.
OZO stereo reproduktory sú prekvapivo dobré, aj keď zaostávajú v porovnaní s drahšou konkurenciou. Umiestnené sú tak, aby ste si ich dlaňami pri držaní nezakrývali, sú pomerne jednoduché a je pravda, že na nejaké plnohodnotné sledovanie blockbusteru alebo počúvanie hudby im chýbajú detaily a zvuk je pomerne plochý. Ale opäť, ak už používate reproduktory a nie slúchadlá, stačí to. Predsa len častejšie sledujete so slúchadlami a tam je zvuk oveľa lepší. Aj keď umiestnenie 3.5mm portu v rámci zaobleného rohu považujem za veľmi nešťastné.
Čo sa týka ďalších foriem zábavy alebo aj práce, vzhľadom na hardvér to už nepôjde až tak dobre a musíte sa uskromniť. Ako vidíte aj z Antutu benchmarku, výkon naozaj nie je vysoký, ale na jednoduché veci stačí. Napríklad mobilné PUBG si dokážete zahrať v pohode bez trhania a nie na najnižších nastaveniach. Prepínanie aplikácií je síce pomalšie, ale nie nejaké veľmi. Cloudové hranie napríklad cez Game Pass zvládnete tiež, ak už chcete hrať. Výkon samotný ale asi najlepšie ilustruje Wilf Life benchmark v rámci 3DMarku, kde má T20 len 525 bodov s priemerným fps len 3,10. V Antutu teste úložiska tablet získal 11052 bodov s čítaním 266,5MB/s a zápisom 190,5MB/s.
Je ale jedna oblasť, kde v testoch tablet príjemne prekvapil a to sú záťažové testy. Tými občas zariadenia neprejdú, lebo sa veľmi zahrejú. Ak chcú obmedziť prehriatie, znižujú výkon. Tu nič také nehrozí, T20 v priebehu testu drží výkon len s menšími výkyvmi, nevyciciava nadmerne batériu a ani teploty nie sú zlé. Aj pri nejakom hraní a podobnom používaní vyskočia teploty len o pár stupňov a to aj v týchto horúčavách. Napríklad po niekoľkých benchmarkoch tablet nameral teplotu len 33,8° a to vôbec nie je zlé. Stúpla tak o necelých 5°.
Povedal by som, že hlavnou hviezdou tabletu je batéria s kapacitou 8200 mAh. Tá sa postará o to, aby ste mohli browsovať aj sledovať videá dlhé hodiny. Pokojne aj na dlhších letoch a naozaj sa nemusíte báť o to, aby ste mali po ruke nabíjačku. Streamovanie HD videí cez Wi-fi na maximálnom jase vybije tablet za nejakých približne 10 hodín. Ak nesledujete videá, ale browsujete či bežne pracujete, tablet vám vydrží nejakých 15 hodín. To všetko viete ešte ovplyvňovať jasom, pripojeniami a podobne. V zásade je ale výdrž batérie jeden z najlepších bodov tohto tabletu. A úprimne, práve sledovanie Netflixu na cestách je asi jediná vec, na ktorú som tablet reálne využíval. Displej nie je zlý, zvuk nie je zlý a tablet vydržal celú cestu bez nutnosti ho nabiť.
Kamery nie sú žiaden zázrak. Zadná 8MP kamera je vybavená LED bleskom a automatickým zameriavaním. Viete ňou dobre fotiť dokumenty, skenovať QR kódy a celkovo skôr využívať na prácu ako zábavu. Už aj lacné smartfóny ju hravo prekonajú v kvalite fotografií. Potrebuje mať dostatok svetla, ale veľa svetla jej zase škodí a nedokáže ho vyrovnať. Na druhú stranu tu nájdete kopu nastavení, podporu HDR a podobne, takže fotky môžete ešte upravovať alebo meniť filtre. Predná 5MP kamera má fixný fokus a na obyčajné videohovory je obstojná. Tiež potrebuje dostatok svetla, inak obraz nie je pekný. Na videohovory nájdete na obvode dva mikrofóny, ktoré fungujú obstojne, aj keď zase žiaden zázrak. Obe kamery dokážu natáčať 1080p video pri 30fps.
Aspoň telegraficky som vám dlžný systém a ďalšie možnosti. T20 obsahuje G-senzor, Hallov senzor a senzor okolitého osvetlenia. Tablet podporuje Wi-fi štandardy 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, A2DP, LE a ponúka aj FM rádio (ale na to potrebuje slúchadlá). Displej je chránený proti poškriabaniu a s ochranou IP52 je tablet odolný voči prachu a jemnému pošpliechaniu vodou. Nie je to nejaká výrazná ochrana, ale aspoň niečo.
Systém je čistý Android 11, ale zaujímavosťou je Kids Space zóna s aplikáciami, videami a ďalším obsahom bezpečným pre deti. Takže ak tablet využijete hlavne na to, aby ste ním na pár chvíľ zabavili deti, rovno využijete túto oblasť. T20 má sľúbenú podporu až pre Android 13, takže vám nejaký čas dobre poslúži. Taktiež má garantované 3 roky bezpečnostných aktualizácií. Enterprise si môžu zaplatiť voliteľný štvrtý rok. Čo nie je zlé a pri cene a výdrži môže byť T20 slušným tabletom aj do firiem, ktoré ich potrebujú.
Nokia T20 je zaujímavý tablet bez veľkých ambícií, ale zároveň s veľmi sympatickou cenovkou, takže vo výsledku dostanete akurátny pomer ceny a výkonu. Je určený je jednoduchú prácu, ale hlavne veľa browsovania a pozerania videí. Tam využijete slušný displej, slušný zvuk a veľmi dobrú výdrž batérie. Využitie si viem predstaviť pre niekoho, kto často lieta alebo inak dlho cestuje.