XIAOMI 12T PRO |
XIAOMI 12T PRO |
Xiaomi ponúklo dve verzie svojho medziročného updatu mobilov, a to Xiaomi 12T a Xiaomi 12T Pro. Tie ponúkajú rýchlejšie procesory, lepšie kamery, veľké batérie a aj rýchle nabíjanie. To všetko sa snaží Xiaomi dostať do prijateľnej ceny.
Teraz sa bližšie pozrieme na Xiaomi 12T Pro verziu, čo je najvyššie, čo momentálne Xiaomi v tejto oblasti ponúka. Špecifikácie vám niečo naznačia:
V 12T Pro je najrýchlejší Snapdragon procesor spojený s parádnym displejom, 200-megapixelovým senzorom a aj veľkou batériou so 120W nabíjaním. Je to zároveň prvý mobil s 200MPx senzorom, aj keď nečakajte od mobilu a jeho ponuky rovno triedu fotomobilov.
Dizajnovo je Xiaomi 12T Pro veľmi pekný, špeciálne v modrej verzii a zároveň sa veľmi dobre drží, keďže zadný kryt je zaoblený a to na všetkých štyroch hranách. Boky sú viac zaoblené a prechádzajú do tenkého rámu s tenkými tlačidlami a USB-C portom na spodnej hrane. Samozrejme, v tejto triede nečakajte 3,5mm jack.
Displej je tu veľmi dobrý, ponúka 6,67-palcový AMOLED so 120Hz adaptívnym framerate a 900-nitovou svietivosťou. Zároveň ponúka 1220 x 2712px rozlíšenie a dostanete tak ostrý obraz s rýchlym refreshom a aj vysokou svietivosťou vonku.
Samotné kamery sú tu veľmi pekne dizajnovo riešené, je tu hlavná 200Mpx kamera a pod ňou dve menšie 8MP ultrawide a 2MP makro kamera. Je to taký otázny mix kamier, kde 200Mpx je masívny senzor a tu je prvýkrát použitý v mobile, 8MP je až diametrálne nižší a 2MP makro je úplne mimo tejto triedy. Ťažko povedať, kto ho vlastne používa. Vpredu je slušná 20MP kamera na selfie.
(predposledná fotografia je 200MP, posledná je 2MP makro)
Čo sa týka využitia 200MP kamery, viete s ňou síce snímať aj čisté 200MP fotografie, ale nie je priamo na to určená. Aj preto túto možnosť Xiaomi dosť zahrabal a musíte ísť do podradeného menu „Viac" a vybrať Ultra HD režim, ktorý má štandardne zvolenú 50MP možnosť, a ešte si musíte prekliknúť na plných 200MP. Takto vám mobil vytvorí masívnu fotku v 16384x12288px rozlíšení, ale jej veľkosť bude okolo 50MB. Kvalita je však otázna, keďže zaostrenia nikdy nebudú také, aby sa to oplatilo. Je to podobné ako pri plných 108MP fotografiách. Oveľa lepšie je fotku štandardne zmenšiť na 12MP, kedy bude parádne ostrá a dobre to ešte dopracuje aj AI. Na niektorých fotografiách, ktoré sú v galérii, môžete ostrosť pekne vidieť. Je tam aj jedna 200MP fotka.
Mobil ponúkne aj 2x zoom, bez nutnosti ďalšieho senzoru a 10x digitálny zoom, ktorý je už značne rozmazaný. Možno škoda, že tento tento zoom nevytvára rovno z 200MP senzora. Niektoré mobily takto svojho času fungovali. Čo sa týka nočných fotiek, tie nie sú výrazne kvalitné a mobil sa na ne výrazne neorientuje. Totiž aj malé pohnutie pri nočnom fotení vám fotografiu rozmaže, AI to tu výrazne nespracováva.
Z iných módov má mobil Pro režim (ktorý prekvapivo nemá možnosť plného 200MP fotenia, len 50MP), skenovanie dokumentov, videá s nahrávaním do 8K-24 fps, fotenie na výšku a aj štandardné doplnky, ako Ultra HD fotografia, krátke video, panorama, vlog, spomalené, zrýchlené, dlhá expozícia alebo duálne video. Novinkou v poslednej dobe je klonovanie vo videu.
Výkon má mobil parádny, je tu síce už štandardný Snapdragon 8+ Gen 1, ktorý sa dáva do high-endov, ale dosiahol najvyššie skóre zo všetkých mobilov, ktoré sme doteraz testovali. Mal cez milión v Antutu, presnejšie 1 050 000, a prekonal tak aj Vivo, ktoré sme mali doteraz najvyššie. Pritom aj po druhom, treťom a štvrtom následnom teste mal stále veľmi podobné miliónové skóre (na 1030000 sa stále držal). Čo ukazuje veľmi dobré chladenie a malé zahrievanie, vďaka čomu sa procesor nespomaľuje.
Znamená to plynulosť a hlavne veľmi výkonnú grafiku, to sa využije ako pri hrách, tak kvalitnom fotení alebo nahrávaní videí. Ak ho kúpite, výkon vám vydrží roky bez problémov. 8GB pamäte v základnej verzii je síce dosť, ale keďže je 12GB verzia len o 50 eur drahšia, bude lepšie siahnuť rovno po nej. Zaistí to bezproblémový chod aj s množstvom naotváraných aplikácií. Rýchly SSD s 1920MB/s čítaním a 1650MB/s zápisom plynulosti pomôže.
Z hier vám napríklad Fortnite vám umožní dať aj 90fps maximum, aj keď len na low nastaveniach. Je škoda, že to Epic stále takto obmedzuje a neumožní vybrať si nastavenia hráčovi samému. V zásade však všetky hry tu pôjdu superrýchlo aj keď, žiaľ, mobil ani nedokážu využiť naplno, keďže sú stavané skôr pre stredné triedy mobilov. Viete si cez predinštalovanú Game Turbo aplikáciu ešte výkon doladiť, upraviť nastavenia a aj sledovať záťaž procesora a grafiky danou hrou.
Systém je tu Android 12 s MIUI 13 nadstavbou, a teda čakajte ako dobrý základ, tak aj decentnú nadstavbu so všetkými potrebnými doplnkami do systému. Má aj hlboké možnosti úprav a zároveň sa zdá, že Xiaomi už odstránilo aj reklamy zo svojich aplikácií a teda ani to vám nebude prekážať. Celý systém je na mobile veľmi rýchly a plynulý.
Batéria je tu dostatočné veľká 5000mAh, ktorá vám deň vydrží aj pri veľkej záťaži, dva dni bez problémov pri bežnom používaní. Zároveň je tu 120W nabíjanie, a teda nemusíte vôbec riešiť, ako dlho vydrží, stačí ho dať ráno na chvíľu nabiť a máte vybavené. Celú batériu totiž nabije do 20 minút.
A pre koho mobil je? Xiaomi 12T Pro berte vtedy, ak chcete vysoký výkon, s ktorým nebude roky problém, zároveň chcete rýchle nabíjanie a kvalitný fotoaparát pri štandardnom fotení. Nečakajte tu kvalitné nočné zábery, ani hlbšie foto možnosti s optickým zoomom a zároveň to nie je ani mobil s vodeodolnosťou.
Celkovo je Xiaomi 12T Pro veľmi dobrý mobil, ktorý vyťahuje štandardnú high-endovú ponuku na maximum, aké teraz momentálne môžete dostať. Teda veľmi rýchly procesor, kvalitný displej, veľká batéria s rýchlym nabíjaním, plus 200MP senzor ponúkajúci kvalitné zábery. To všetko stále za dobrú cenu.