SAMSUNG GALAXY S21 FE |
SAMSUNG GALAXY S21 FE |
Samsung má začiatok roka plný a popri Galaxy S22 sérii vydal ešte aj Galaxy S21 FE. Síce neskôr ako plánoval, ale predsa. Galaxy S21 FE totiž mal pôvodne vyjsť ešte minulý rok, ale zrejme dodávky čipov neboli dostatočné a tak to nestihol. FE je špeciálna verzia high-endov pre mladých, ktorú Samsung spustil pri S20 sérii a osvedčila sa. Teraz v nej pokračuje.
Napriek tomu, že Galaxy S21 FE vyšiel neskoro, nezdá sa, že bude zatienený S22 sériou, skôr ju dopĺňa. Totiž S22 je drahšia a model S22 Plus, s ktorým sa S21 FE dá najlepšie porovnať, je výrazne drahší. Aj keď treba povedať, že S21 FE tiež nie je najlacnejší a oficiálna cena ide od 750 eur.
V S21 FE dostanete výkonný mobil. Síce je tam minuloročný procesor, ale je to stále veľmi výkonný high-end a navyše teraz je tu Snapdragon 888 a nie pôvodný Exynos 2100 z S21 mobilov. To je nakoniec aj hlavný rozdiel ako oproti našej S21 sérii, tak aj S22, ktorá má pre zmenu nový Exynos. Dizajn stále ostáva medzi sériami rovnaký a ani S21 FE to nemení.
Ak by ste sa rozhodovali medzi S22 sériou a S21FE, tak veľkosťou je S21 FE je približne rovnaký ako S22 Plus, má rovnakú 4500mAh batériu, len je o 20 gramov ľahší, keďže vzadu nemá sklo, ale plast. Zároveň displej nemá dynamickú frekvenciu, zadné kamery sú slabšie, ale predná je lepšia.
Dizajnovo čakajte príjemný mobil s jemne zaoblenými hranami. Dobre sa drží a dizajnovo neurazí. Pričom v čiernej je decentný a nekričí, ak máte radi viac nenápadný štýl. Ak chcete niečo farebnejšie, v ponuke je aj fialová, zelená alebo biela, nakoniec je to verzia mobilu orientovaná na mladých. Nechýbajú ani dizajnové puzdra podobné tým, ktoré dostal Flip3.
Zadný kryt je tu síce plastový, ale dnes je to v podstate jedno, keďže aj keď je tam sklo, tak je rovnako nastriekané a rozdiel len ťažko spoznáte. Ak k tomu máte obal, je to už úplne jedno. Vpredu je pre zmenu Gorilla Glass Victus sklo, ktoré zakrýva AMOLED displej. Ten má 120Hz frekvenciu, ale nie dynamickú. Znamená to mierne vyššiu spotrebu batérie, ale stále bude všetko plynulé ako systém, tak aj rolovanie na webe a v aplikáciách. Ak by ste chceli batériu ušetriť, môžete zapnúť 60Hz režim.
Z kamier je tu vpredu klasická kamera vo výreze, aj keď klasická ako klasická, keďže teraz má 32MP. Je to určené pre mladých a tí radi dávajú svoje selfie na sociálne siete. Rovnako je predná kamera na odomkýnanie tvárou a nechýba ani senzor odtlačku prstov. Obe fungujú bez problémov a rýchlo. Kamera mi odomkýna tvárou rýchlejšie ako pri S22, tam to bolo z nejakého dôvodu pomalšie a nefungovalo až tak spoľahlivo. Možno tam je nastavená vyššia bezpečnosť.
Zadné kamery sú tu stále tri, ale sú menšie ako pri S21 alebo S22. Základ robí 12MP senzor, dopĺňa ho 12MP ultrawide a pridáva sa 8MP s trojnásobným zoomom. Pre porovnanie S22 a S22 Plus verzie majú hlavný senzor 50MP, aj keď kvalita fotografií nie je výrazne iná. Stále dostanete vysokú kvalitu a vďaka trom kamerám aj použitie za rôznych podmienok.
Čo sa týka videa, maximum je tu 4k/60fps čo zrejme všetkým stačí, keďže 8k nie je niečo, čo by bolo nevyhnutne potrebné. Nechýba kvalitný nočný režim a všetky bežné režimy, ako panoráma, portrét, super spomalenie, duálne nahrávanie, hyper časozber. Len rátajte s tým, že tu nie sú pokročilé AI funkcie na úpravu fotiek, ktoré má S22 séria, ani vylepšený AI nočný režim.
Snapdragon 888 ponúkne v mobile decentný výkon niekde na úrovni minuloročných modelov. V takom slušnom strede s Antutu nad 700 tisíc bodov. Ponúkne tak veľmi vysoký výkon, svižný systém a aj hry, a zároveň sa ani výrazne nezahrieva. Prešiel totiž stresstestom v Antutu, kde za 45 minút záťaže nesmie mobil stúpnuť s teplotou nad 45 stupňov. Napríklad S22 to nedal. Ale v zásade to znamená len to, že si mobil znižuje výkon procesora, keď sa začína zahrievať. Tu nedal Samsung ako prioritu vysoký výkon a optimalizoval to na nižšie teploty. Samozrejme, treba rátať aj s tým, že pri vysokom výkone rýchlo ťahá batériu.
Antutu benchmark
Oproti S22 mobilu, ktorý sme testovali minule, je tu viditeľný rozdiel, je to približne 30% rozdiel vo výkone, ale prekvapivo to napríklad na Fortnite spravilo veľa. Tu ide len okolo 30 fps s maximom 60 fps, na S22 išiel nad 60 fps s možnosťou zapnúť si 90fps maximum.
Systém je tu už Android 12, a teda nebude potrebný update, zároveň však je tu len OneUI 4.0 oproti S22, ktoré majú už OneUI 4.1, aj keď rozdiely sú len drobné a 4.1 zrejme čoskoro príde aj sem. Hlavne rovnako ako pri S22 aj tu si môžete upravovať farebné témy systému. Nechýbajú štandardné Samsung aplikácie.
Čo sa týka batérie, pri spojení Snapdragon 888 a 4500mAh batérie (aj keď systém ukazuje 4370mAh) je to ideálne na jeden deň. Pri nenáročnom používaní dáte aj dva dni, ale keď začnete využívať 888 naplno, batéria pôjde dole dosť rýchlo. Je tu trochu škoda starého 25W nabíjania, kde to Samsung neposunul vyššie, napriek tomu, že 65W alebo 120W sú u čínskej konkurencie v týchto cenách bežné. Čakajte nabitie približne za hodinu a pol (záleží aj od kábla).
Samotný nový Galaxy S21 FE je sám osebe veľmi slušný mobil, má vysoký výkon, kvalitné kamery a aj displej. Možno batéria mohla byť väčšia a rýchlosť nabíjania rýchlejšia, ale čo je zle nastavené, je cena. Minimálne oficiálna cena. Tá je až 749 eur, čo je veľa, keď si zoberiete, že pôvodné S21 a S21 plus už kúpite aj lacnejšie a sú v rôznych oblastiach lepšie. Našťastie, už teraz, krátko po vydaní, niektoré obchody dávajú S21 FE aj pod 500 eur, čo už je zaujímavejšie nastavenie ceny.
Nakoniec ak chcete high-end mobil, ktorý nie je z Číny a nechcete ísť do ešte drahších S22 verzii, toto je veľmi dobrá alternatíva a aj zaujímavý kompromis.
Samsung Galaxy S21 FE kúpite za 749 eur.