NOKIA G60 5G |
NOKIA G60 5G |
Nie je žiadnym tajomstvom, že pomerom ceny a výkonu nedokáže HMD so značkou Nokia konkurovať najmä čínskym značkám, ktoré si trhajú čoraz väčší kus trhu. Nokia telefóny stoja zväčša tak o stovku viac, ako by používatelia boli ochotní dať za takýto hardvér a inak to nie je ani v prípade aktuálnych Nokia noviniek. HMD sa tak snaží zaujať niečím iným a v aktuálnych modeloch tu skúša cez ekológiu. Teda telefóny sú vyrobené z recyklovaných materiálov, kladie sa dôraz na dlhú podporu a čo najnižšiu uhlíkovú stopu. Nedávna Nokia X30 v tomto ohľade naozaj bodovala a teraz sa pozrieme na nižší model Nokia G60 5G.
Na rozdiel od lepšej X30 tu nenájdeme kompostovateľné balenie, ale aj tak je v oblasti ekológie telefón nad konkurenciou. A aby telefón neprinášal zbytočný odpad navyše, v balení toho okrem telefónu veľa nenájdete. Je tam dokumentácia, ihla na otvorenie šuplíka pre SIM karty a USB-C kábel na nabíjanie. Nabíjačku tu nenájdete.
Ako teda môžete vidieť na špecifikáciách hore, G60 nie je žiaden trhač asfaltu a skôr sa zaraďuje do nižšej strednej triedy. Takýmto telefónom by naozaj viac sadol aspoň Snapdragon 778G, zvlášť pri cenovke cez 300 eur v našich obchodoch. Telefón je postavený na Snapdragon 695 5G s 8-jadrovým CPU (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) a Adreno 619 GPU. Na trhu sú 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM konfigurácie, my sme mali dostupnú tú poslednú z nich v dual SIM verzii. Ak by vám bolo úložisko málo, dokážete si ho rozšíriť o Micro SD kartu v šuplíku na karty.
Týmto špecifikáciám zodpovedá aj výkon, ktorý tak nie je nijako výrazne vysoký v benchmarkoch a ani v reálnych hrách. Na druhú stranu, na dnešné bežné mobilné hranie to bude bohato stačiť. Do budúcnosti síce toho výkonu bude málo, ale teraz si v pohode zahráte PUBG, Fortnite a aj iné populárne hry. PUBG pritom beží plynulo v HD a s High snímkovaním.
Zaujímavosťou je, že aj keď je telefón veľmi podobný nedávnej X30 (hardvérovo sú prakticky totožné), tak dosahujú rôzne výsledky. G60 dosiahla v benchmarkoch vyššie výsledky, čo je dosť nečakané. Zároveň sa ale viac zahrieva a batéria sa pri vyťažení rýchlejšie vybíja. To by mohlo naznačovať, že telefón beží na vyšších taktoch častejšie a dlhšie, keď ho vystavíte záťaži. Rozdiely však nie sú veľké. Skôr je to taká zaujímavosť. V 3D Marku (Wild Life) získal telefón 1215 bodov s priemerným snímkovaním 7,30fps. Výsledok Antutu benchmarku si pozrite v tabuľke.
S rozmermi 166 x 75.9 x 8.6 mm je Nokia G60 bežne veľkým telefónom. Dobre sadne do ruky, dobre sa drží a aj vo vrecku neprekáža. Pomáha veľmi sympatický hmotnosť 190 gramov. Mohla byť aj o niečo nižšia, ale stále je to fajn. Dizajn je pomerne strohý, ale zase snaží sa mať vlastnú tvár, aby ste telefón rozpoznali v dave ostatných, ktoré sa neraz podobajú ako vajce vajcu. Ostrovček s fotoaparátmi na zadnej strane jemne vystupuje, je na ňom ešte malý schodík, ktorý oddeľuje foťáky od blesku. Vyzerá to veľmi fajn a podobne ako X30 napríklad.
Opäť je zaujímavosťou vyhotovenie. Síce tu nie sú tak prémiové materiály ako na X30, ale opäť si všimnete dôraz na ekológiu. Rám je z 60% recyklovaného plastu, zadný kryt je to 100% recyklovaného plastu. Ten je trošku „dunivý“ a pôsobí lacnejšie, ale zase je tu pekné dizajnové rozhodnutie zachovať plast viac granulovitý. Jemné granulky vidíte voľným okom a aj cítite prstami. Pôsobí to fajn a unikátne. Zároveň na zadnom kryte ale viac cítite zahrievanie telefónu.
Telefón má trojicu kamier s bleskom vzadu, na dolnej hrane nájdete USB-C port na nabíjanie, reproduktor (telefón má len jeden), výstup pre 3,5mm jack (čo sa dnes často nevidí) a mikrofón. Mikrofón je aj na hornej hrane. Ľavá hrana má vo vrchnej časti šuplík na karty, pravá hrana má tlačidlá. V zapínacom tlačidle je čítačka odtlačkov prstov. Funguje rýchlo a presne, takže je telefón odomknutý ihneď. Interakciu so snímačom vám naznačí jemné zavibrovanie.
Prednej strane dominuje 6,58“ IPS LCD FullHD+ displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Konkrétne má rozlíšenie 1080 x 2408 pixelov s hustotou 401ppi a displej pokrýva bezmála 83% tela telefónu. Vysoká obnovovacia frekvencia je veľmi dobrá pri scrollovaní, sledovaní aj hraní. Avšak trošku viac vybíja batériu. Displej má v rámci MCD veľmi pekné podanie farieb aj pozorovacie uhly. Nie je tak dobrý ako v X30, ale stále je veľmi slušný. Keďže toto je nižší model, pod horným okrajom displeja nájdete kvapôčkový výrez, čo sa dnes už tiež veľmi nenosí. Zvuk z reproduktora je slabší, na zvonenie a budík stačí, ale hudbu z neho počúvať nebudete. Cez slúchadlá však dostanete kvalitný zvukový zážitok.
Displej chráni Corning Gorilla Glass 5 a celkovo telefón spĺňa štandard IP52 pre odolnosť voči prachu a vode. Ekológia ale nie je iba o materiáloch a ochrane telefónu, ale aj o tom, aby ste ho hneď nemenili za iný model. Nájdete tu nemodifikovaný Android 12 s prísľubom aktualizácií až na Android 15, takže telefón vám vydrží niekoľko rokov.
Nokia sa opäť chcela vytiahnuť kamerami a zadná strana spája trojicu kamier - 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.5", 0.7µm, PDAF; 5 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/5" a 2 MP, f/2.4 hĺbkovú. Kamery podporujú nočný režim a aj technológiu Capture Fusion, ktorá spojuje fotky z hlavného a ultra širokouhlého fotoaparátu do jednej snímky. Výsledky sú fajn. Žiaden zázrak, ale neurazia. Bežné denné podmienky produkujú slušné fotky, ale aj pri zapnutí nočného režimu sú fotky v tme slabé, slabšie ako na X30. kamery sa snažia zachytiť všetko dostupné svetlo, aby bola fotka jasná, ale stále je zašumená. Ale aspoň s dobrou hĺbkou. Predná 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm je taký selfie štandard. Neurazí, nenadchne. Ale tiež podporuje nočný režim. Vpredu aj vzadu telefón podporuje, bohužiaľ, len 1080p/30fps video.
(fotka s mačkou je z prednej selfie kamery)
G60 nechýba Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 dual-band podpora, Bluetooth 5.1 (A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive), akcelerometer, gyro senzor, senzor priblíženia, kompas a navigačné služby. Bezdrôtové štandardy dopĺňa podpora NFC, ktorá dnes už tiež v telefónoch nesmie chýbať. A ak náhodou patríte medzi tých, ktorí z telefónu počúvajú rádio, FM podporu tu nájdete.
Táto Nokia obsahuje Li-Pol 4500 batériu a podporuje Power Deliery 3.0 a, bohužiaľ, len 20W nabíjanie. To je trochu pomalé a aspoň 33W by tu bolo lepšie. Antutu benchmark výkonu stiahol batériu o 3% a teplotu zvýšil o 2 stupne. Nedávna X30 napríklad v teste stiahla 2% batérie a teplotu zvýšila len o 1,3 stupňa. Túto tendenciu potvrdil aj 45-minútový záťažový test, ktorý telefón poriadne zaťažil. Z batérie ubudlo 14% energie a teplota sa zvýšila až o 13 stupňov. To môže potvrdiť, že telefón viac využíva vyššie takty.
Pri viac priaznivej cene by bola Nokia G60 5G veľmi slušnou alternatívou v rámci dnešného mobilného trhu. Bohužiaľ, cenová politika HMD je taká, aká je, takže sa telefón pri takomto pomere ceny a výkonu nedá jednoznačne odporučiť. Nie je však zlý, to vôbec. Niektoré aspekty sa mi veľmi páčili. Prekvapilo napríklad to, že je aj výkon o niečo vyšší ako X30. Má veľmi pekný displej, sympatický dizajn, niektoré fajn funkcie, ktoré by pri nižšej cene vynikli. Komu je teda tento telefón určený už teraz? Niekomu, kto myslí aj na svoj dopad na životné prostredie a nepotrebuje vysoký výkon. Tu totiž dostanete telefón s nižšou uhlíkovou stopou, s recyklovanými materiálmi a dlhou podporou, takže ho o rok nemusíte vymeniť za iný. Ak vás telefón zaujíma, ale ekológia nie, počkajte si na zľavy.