SAMSUNG GALAXY A54 5G |
SAMSUNG GALAXY A54 5G |
Samsung sa tento rok už úplne zbavuje obdĺžnikov na kamery a posúva sa do jednoduchého a elegantného dizajnu samostatných kamier. Už sme to videli pri vyššej Galaxy S sérii a teraz vychádza s týmto dizajnom aj Galaxy A séria.
My tu máme teraz A54 verziu, ktorá je ideálnou strednou triedou. Respektíve minulý rok bola, a to ako výkonovo, tak cenovo. Teraz pre kurz eura a rôzne zdražovania išla táto verzia s oficiálnou cenou o stovku vyššie a začína na 489 eurách, ale lacnejší predajcovia idú aj za viac štandardných 389 eur. Je to cena, ktorá sa mobilu hodí oveľa viac. A čo vlastne mobil ponúka?
Od A54 čakajte ako sympatický dizajn, tak decentný výkon, rovnako aj slušné kamery a prakticky v žiadnej oblasti nesklame. Možno jedine v nabíjaní, ktoré mohlo byť už rýchlejšie, ale to vie vynahradiť plná vodeodolnosť a štýlový vzhľad.
Od mobilu čakajte veľmi čistý dizajn, v ktorom vynikajú ako tri zadné symetrické a mierne vystúpené kamery, tak hliníkový rám, ktorý je mierne zaoblený. To zaisťuje pohodlnejšie držanie a aj odlíšenie sa od konkurencie. V tejto bielej verzii je rám hliníkový a matný a je tak v kontraste so zadnou lesklou stenou. Tá je pokrytá Galaxy Glass 5 sklom a spolu s kamerami vyzerá luxusne.
Displej je tu kvalitný AMOLED so 120Hz obnovovacou frekvenciou a rovno 1000-nitovým jasom. Určite vás nesklame, aj keď je škoda, že orámovanie displeja nie je rovnomerné a na spodnej strane je asi o milimeter väčšia medzera. Je to detail, ktorý mierne narúša inak veľmi vyvážený dizajn celého mobilu.
V prednom displeji je kamera vo výreze. Je to kvalitná 32MP na slušné selfie. Vzadu sú tri kamery, hlavná má 50 MP senzor aj s optickou stabilizáciou, dopĺňa ho ultrawide 12 MP a 5 MP makro. Síce 5MP makro je mierne užitočnejšie ako 2MP makro, ale aj tak mohli túto kameru skôr využiť na zoom.
Fotky sú pekné a ostré, nakoniec o to sa nemusíte pri Samsungoch báť. Samozrejme, nie sú na úrovni S série. Je to stredná trieda zameraná hlavne na bežné wide a ultrawide fotky. Nečakajte tu zoom, žiadna kamera nemá optiku a síce je tu 2x zoom vstavaný, ponúkne len priblíženie obrazu cez 50MP senzor. Samotné digitálne priblíženie funguje do 10x, aj keď vtedy už výrazne vidieť AI artefakty.
Z foto možností je tu portrétový režim, video do 4K 30 fps, makro režim, jedlo, noc, panoráma, spomalený záber, pro režim, profesionálne video, časozber. Zároveň je tu novinka, a to mod zábava, čo sú filtre zapracované v spolupráci so snapchatom. Viete si tu fotiť ľudí do srdiečka, viete pridať filter nočnej oblohy, vody, zaujímavá je diskoguľa, ako aj ďalšie filtre, ktoré vám upravia obraz na zábavný štýl. Nakoniec cieľovka je pri tomto mobile jasná.
Výkonovo čakajte čistú strednú triedu, kde je síce Exynos 1380 pod výkonom nového Snapdragon 7 Gen 1, ale zase je v tej 500-tisícovej oblasti Antutu, kde nevidíte spomalenia v systéme a všetko pôjde plynule. U nás je mobil rovno v 8GB verzii a teda ani o pamäť sa nemusíte báť. Aj keď čo ma trochu sklamalo, je rýchlosť SSD, tá je len 530MB na čítanie a 500MB na zápis. Je to také minimum. Síce pri výkone mobilu to veľa viditeľného spomalenia nespraví, možno sekundu pri načítavaní oproti dva alebo štyrikrát rýchlejším diskom, ale aj tak v takmer 500-eurovom mobile to mohlo byť aspoň 1500MB/s.
Samotný benchmark v Antutu stiahol batériu len o 3%, čo naznačuje dlhšiu výdrž mobilu aj pod výkonom a zároveň mobil zahrial len z 31 na 32 stupňov, čo tiež naznačuje nižšie zahrievanie. Nakoniec čip nie je high-endový. Napriek tomu vám tu pôjdu všetky aplikácie rýchlo, hry spustíte bez problémov. Síce framerate vo FPS hrách nebude najvyššie, ale na stredných nastaveniach nebudete mať problém.
Systém si Samsung dáva Android 13 so svojou OneUI nadstavbou, ktorá je dobre postavená, plynulá a má všetko, čo by ste mohli potrebovať. Samsung tu spája ako svoje základné aplikácie, tak aj Microsoft, s ktorým je stále hlbšie prepojený. Aj keď pri úvodnej inštalácii sa vás systém opýta, čo presne v mobile chcete nainštalovať, takže si to viete prefiltrovať a vybrať len to, čo skutočne potrebujete. Z herných doplnkov nechýba Game Launcher, ktorý pod sebou bude zhŕňať všetky hry, ich rebríčky a hrávanosť, ako aj Game Booster na optimalizáciu hier.
Nabíjanie je malé mínus mobilu. Je tu štandardné 25W nabíjanie, ktorým veľkú 5000mAh batériu nabijete až za hodinu dvadsať. Možno tu mohli dať aspoň 33W alebo 40W, nech sa to zníži na štandardnú hodinu. Nie je to zásadný problém, ale pri dnešných technológiách je to také konzervatívne riešenie. Mobil vám po nabití vydrží aj dva-tri dni. Záleží, samozrejme, na tom, aký máte screentime za deň a ako často hrávate.
Celkovo je Samsung Galaxy A54 5G veľmi sympatický mobil s veľmi pekným dizajnom, dobrými parametrami a aj fotoaparátmi. Jediná škoda tej oficiálnej ceny, ktorá je pre kurz a aktuálne navýšenia o stovku vyššia ako pred rokom. Stále však viete využiť šrotovné Samsungu alebo u lacnejších predajcov kúpiť za nižšiu cenu. Čo však z parametrov mohlo byť vyššie, je rýchlosť nabíjania.