SAMSUNG GALAXY TAB S8 ULTRA |
SAMSUNG GALAXY TAB S8 ULTRA |
Samsung tento rok prekvapil novou ponukou svojich vyšších tabletov z Galaxy Tab série. Tá je v tabletovej sfére niečo ako jeho Galaxy S séria v mobiloch, a teda ponúka vysoký výkon aj kvalitu po každej stránke. Konkrétne je to teraz Tab S8 séria, v ktorej Samsung predstavil základný Tab S8, vyšší Tab S8 Plus a Tab S8 Ultra. Sú rozdelené do kategórii ako podľa určenia, tak aj podľa ceny.
Základný Tab S8 má 11-palcový displej aj keď prekvapivo len LCD, Tab S8 Plus má už 12-palcový AMOLED a Tab S8 Ultra je už veľký, 14-palcový tablet zameraný hlavne na prácu, ale veľmi dobrý aj na konzumáciu obsahu. Práve na ten sa teraz pozrieme bližšie.
Ultra verzia ponúka najvyššie parametre hlavne v oblasti displeja, batérie, reakcií na pero. K tomu nechýba na dokúpenie ako obal, tak klávesnicový dock pre pohodlnejšie písanie. Zároveň je dostupný v základnej Wi-fi verzii, alebo 5G verzii podľa toho, či ho potrebujete využívať na cestách.
S čím musíte rátať, je hlavne veľkosť, cez 14-palcov je dosť na také nenáročné používanie a manipulovanie na kolenách, ale zas ak si zvyknete, už nebudete chcieť ísť nižšie. Na druhej strane Tab S8 plus s 12 palcami je veľmi zaujímavý kompromis. Ultra je primárne určená viac na prácu a hlavne prácu s perom, kde má len minimálne oneskorenie, a to 2,8ms. Pri základnej Tab S8 a Tab S8 Plus verzii je to 6,2 ms.
V Ultra verzii tak dostanete väčší, ale zároveň veľmi tenký tablet (5,5mm, najtenší zo série) a zároveň dizajnovo veľmi dobre zvládnutý. Má kolmé hrany, na ktorých nájdete USB-C pripojenie, ale aj kontakty na dock. Pridávajú sa dve kamery vzadu a dve vpredu. Pričom vpredu sú v malom výreze. Tablet má ako na hornej hrane, tak vzadu magnetické miesta na dotykové pero. Konkrétne vzadu je pod kamerami a na tomto mieste sa bude pero aj nabíjať. Je trochu škoda, že tablet nemá rovno aj slot na pero, lebo takto stále niekde trčí a pri manipulácii odpadáva alebo zavadzia. Po krajoch má tablet aj štyri výrezy na zvuk, ktorý je prekvapivo dobrý, má dobré výšky a aj basy. Veľmi dobre na nich vyznie ako hudba, tak videá a aj hry. Nemusíte ani používať headset.
Čo sa týka kamier, čakajte tu 13MP hlavnú kameru vzadu, ktorú dopĺňa 6MP ultrawide. Tieto kamery sú rovnaké pri všetkých troch modeloch tabletov. Rozdiel je predná kamera, kde v Ultra verzií sú dve 12MP kamery, v nižších verziách je len jedna. Presnejšie jedna je na štandardná wide, druhá je tu na ultrawide, napríklad pre videohovory s viacerými účastníkmi.
Pridáva sa pero, ktoré má vlastnú batériu a jedno tlačidlo na aktiváciu funkcií v danej aplikácii. Napríklad vo foto aplikácii má použitie jedno kliknutie, dvojklik a aj gestá. Dôležité je však to, že pero je veľmi rýchle a tablet naň reaguje takmer okamžite, a teda ak budete písať alebo kresliť, nebudete vnímať veľké oneskorenie. Síce je stále viditeľné, ale je minimálne. AI systém sa snaží predpokladať vaše ďalšie ťahy a vykresľuje ich dopredu. Okrem toho na používanie na veľkom tablete je pero pohodlnejšie ako ťukanie prstom.
Displej je na tablete to najlepšie, je to AMOLED s dynamickým 120Hz obnovovaním, ale hlavne parádnymi sýtymi farbami a všetko na ňom vyzerá dobre a hlavne ostro, keďže rozlíšenie je 2960x1848 px. Zároveň vďaka 120Hz bude rolovanie a aj niektoré hry, ktoré frekvenciu podporujú, veľmi plynulé.
Výkonovo je na tom Tab 8 Ultra veľmi dobre, Snapdragon 8 Gen 1 odvádza dobrú prácu, aj keď tablet by z neho dokázal vytiahnuť aj oveľa viac. Totiž síce dá v Antutu 900 tisíc bodov, ale prakticky sa pri jeho používaní nezahreje. Nakoniec je to veľké zariadenie a teplo sa rozptyľuje veľmi dobre. Nevieme, aké sú obmedzenia čipu, ale ak sa dá, pokojne mohol Samsung skúsiť vyššie taktovanie. V každom prípade, výkon je stále vysoký. Pre porovnanie iPad Pro s M1 čipom má skóre milión.
Výkon je teda parádny a užijete si ho ako v systéme, tak v browsovaní, všade sa to spojí so 120Hz obnovovaním a v rýchlosti nezaostávajú ani aplikácie a, samozrejme, ani hry. Mobilné hry síce väčšinou nie sú práve ideálne na takomto veľmi displeji a ani také Fortnite nevyzerá ideálne hlavne pre nižšie textúry, ale ako celok sa dá. Hry, ktoré majú celshadovanú grafiku alebo 2D grafiku, vyzerajú často parádne. Najlepšie je hrať Game Pass hry, aj keď sa zdá, že streaming tam ide v 720p ako na mobiloch a nie v 1080p ako na PC. Tak či tak sa na hry veľmi dobre na OLED displeji pozerá. Farby sú sýte a čierna je čierna.
Samotný systém je tu už Android 12 s nadstavbou OneUI Tab, ktorá je mierne upravenou mobilnou obdobou a ponúka štandardné ovládanie ako dotykmi, tak perom, pričom pero má aj svoje vlastné funkcie, kde viete písať poznámky, doplniť aktuálnu obrazovku o poznámky a poslať niekomu.
Zároveň tu má Samsung aj špeciálne vylepšenie do Google duo so zdieľaním obrazovky a aj hlbšie prepojenie s Galaxy S22 mobilmi, kde obe zariadenia vedia spolupracovať v rámci jednej aplikácie a nechýba ani prepojenie s Windowsom.
Čo je dôležité, je tu aj podpora Samusng Dex, čo je desktopový skin pre Android od Samsungu, a teda sa môžete prepnúť do tohto módu a pracovať štandardne s oknami, je tam taskbar a všetko čo k systému patrí. Ideálne je, samozrejme, používať s klávesnicou a eventuálne myšou, ale pekne sa dá použiť aj dotykové pero. Hlavne tu ide o to, či potrebujete viac okien, alebo vám stačí štandardné mobilné rozloženie. Ale ak už chcete používať toto, je otázne, či radšej nezobrať notebook s plnohodnotným Windowsom. Nové Samsung Booky 2 vyzerajú veľmi dobre a tiež majú AMOLED.
Batéria je tu pekná 11 200 mAh, ktorú originálnou 45W nabíjačkou nabijete za približne hodinu a pol. Možno je škoda, že nie je nabíjačka vyššia, pre takú veľkú batériu to však nie je dlhé nabíjanie. Totiž na rozdiel od mobilov sa nabíjanie nemusí postupne spomaľovať, keďže batéria sa tak rýchlo nezahreje. Len rátajte s tým, že pre veľký 14-palcový displej pôjde batéria relatívne rýchlo dole. Stále však jeden deň nebudete mať problém vydržať ani pri dlhšom používaní.
Samsung v Galaxy Tab S8 Ultra prináša veľmi peknú ponuku pre náročnejších používateľov, ktorí chcú veľký a parádny displej, vysoký výkon a aj rýchle dotykové pero, ale stále primárne tablet a nie notebook. Ideálne hlavne na prácu, kreslenie, ale vďaka kvalitnému displeju a zvuku si užijete aj hry alebo filmy. Len rátajte so 14-palcovým displejom, ktorý je trochu väčší a ťažšie sa s tabletom manipuluje, ale všetok obsah na ňom vynikne veľmi dobre. Niektoré hry doslova parádne, hoci ak nevyhnutne nepotrebujete taký veľký tablet, tak Tab S8 Plus je veľmi dobrý kompromis s 12-palcovým displejom. Cena je síce vyššia, ale ste tu v tabletovom high-ende.
Samsung Galaxy Tab S8 Ultra kúpite za 1149 eur vo wifi verzii, za 1299 eur v 5G verzii. Menší Tab S8 Plus kúpite za 949 eur, základný Tab S8 s LCD displejom za 899 eur