HONOR MAGIC4 PRO |
HONOR MAGIC4 PRO |
Honor sa už oddelil od svojej bývalej materskej firmy Huawei a vydal sa na svoju sólo dráhu. Zatiaľ čo ešte minulý rok mal podobné modely, teraz už ponúka vlastné dizajny a môžeme zhodnotiť, že sú zaujímavé. Hlavne Magic4 séria, ktorej Ultimate verzia teraz vedie rebríček najlepších fotoaparátov v mobiloch v DxOMarku, ale zahanbiť sa nedali ani nižšie verzie.
U nás UItimate nie je dostupná, ale ak budete vyberať fotomobil, respektíve všestranný high-end, môžete sa pozrieť na Magic4 Pro. Ten je mierne nižší ako Ultimate verzia, ale po všetkých stránkach veľmi kvalitný mobil. Je konkurenciou pre S22 Ultra, Xiaomi 12 Pro, Vivo X80 Pro a podobné vyššie mobily s kvalitnými fotoaparátmi. Špecifikácie to aj naznačia:
Honor Magic4 Pro sa rovno zaraďuje medzi ponuku s cenovkou nad 1000 eur. Naležíte tomu mu nechýba 120Hz displej, rýchle 100W nabíjanie, IP68 vodeodolnosť, kvalitné kamery, rýchly procesor. V zásade sa tu nebudete mať na čo sťažovať a ani vám tu nebude nič chýbať.
Konštrukčne od Magic4 Pro čakajte väčší 16-centimetrový mobil s niečo cez 200-gramovou váhou. Pohybuje sa tak v štandardoch svojej kategórie. Čakajte zaoblený zadný kryt pokrytý sklom a rovnako na okrajoch zaoblené sklo vpredu. Mobil sa tak dobre drží, aj keď treba rátať s tým, že zaoblené predné sklo na krajoch zaoblí aj samotný displej. V tomto prípade možno až príliš. Nie každý to preferuje, tak s tým rátajte. Hry na okrajoch alebo webstránky môžu byť už viditeľne zaoblené.
Mobil má, samozrejme, OLED displej s dynamickým 1Hz-120Hz refreshom s HDR10+ a aj dostatočne intenzívnym 1000-nitovým podsvietením. Netradičný je však výrez v displeji, ktorý je na dve kamery a je dosť široký. Ponúka jednu 12MP 100 stupňovú ultrawide kameru a pridaný 3D hĺbkový senzor (pre bezpečnosť a aj zaostrenie). Je to zvláštna kombinácia hlavne pre ultrawide kameru, ktorá nie je úplne ideálna pre každý typ selfie fotky. Má síce aj portrétový režim, ale natiahnutie tam vidieť. Kamera nebude vhodná pre instagramerov.
Zadnej stene dominuje veľký kruh, ktorý v sebe skrýva štyri senzory. Presnejšie to budú tri kamery a hĺbkový TOF 3D senzor pre kvalitné zaostrovanie. Kde všetky tri kamery majú veľké senzory a je tu 50MP wide senzor, 50MP ultrawide a 64MP periskopový s 3,5x zoomom. Spolu vám umožnia vytvoriť decentný zoom do 10x priblíženia a maximálny 100x, aj keď tam už čakajte menej detailov a viac AI prvkov. Zároveň keďže je každý senzor veľký, vytvoria sa veľmi podobné fotky pri každom nastavení.
Mobil je výrazne zameraný na fotografovanie a náležite tomu je aj hlbšia foto aplikácia, kde Honor dal okrem foto a video módov aj noc, portrét alebo filmový mód, určený pre natáčanie filmových scén aj s pridanými efektmi. Pridáva sa Pro a Clona režim. Videá môžu mať rozlíšenie do 4K/60 fps s 10-bitovou hĺbkou.
Výkonovo je mobil veľmi dobrý, nakoniec je tu Snapdragon 8 Gen 1 procesor. Síce už nie je najnovší, teraz vychádzajú už mobily s plus verziou, ale stále je veľmi výkonný a konkrétne v tomto mobile veľmi dobre optimalizovaný a chladený. Totiž ako jediný mobil s Gen 1 procesorom v našich testoch prežil stres test v Antutu. Ten testuje mobil 45 minút na plnej záťaži, pričom ak stúpne teplota nad 45 stupňov, vypína ho. Tu sa to nestalo a mobil prešiel celým testom, síce procesor postupne klesol na 60% výkonu, ale teplota sa pekne držala okolo 42 stupňov. Veľa mobilov totiž nedbá na teplotu zahrievania a niektoré idú aj do 60 stupňov, čo je už zlé a vtedy už aj samotný Android vypína aplikácie.
Samotný benchmark nebol pre spomaľovanie až taký vysoký ako pri Xiaomi alebo Vivo mobiloch s týmto procesorom, ale je to len v 10% odchýlke, ktorú si pri používaní mobilu aj tak nevšimnete. Všetko pôjde plynule a bezproblémovo. Doplní to 8GB pamäte, ktorá na bežné používanie úplne postačí. Zároveň to dopĺňa rýchle úložisko s 1600MB/s rýchlosťou na čítanie a 1340MB/s na zápis. Nebude vás spomaľovať. Mobil pridáva aj dodatočné zabezpečenie doplnkovým čipom.
Výkon bude bezproblémový ako v aplikáciách, tak v hrách, kde pôjdete prakticky na plné detaily bez problémov. Grafika je rýchla, síce na CPU nameral benchmark menej, ale to nebude badateľné. Fortnite spustíte naplno, aj keď s obmedzením na 60 fps, kde to stále Epic neodomkol a rovnako aj ostatné hry pôjdu plynule.
Systém je tu MagicUI na Androide 12, ktoré ponúka základnú úpravu Androidu a všetky potrebné doplnkové aplikácie na jednoduché používanie. Teda Magic má svoje aplikácie na správu súborov, správu systému, optimalizácie, hľadanie vírusov, poznámky, alebo aj vlastný systém na zdieľanie dát. Možno škoda, že niektoré ikonky sú podobné iPhonu. Zo zaujímavostí mobil má aj predinštalovaný TikTok.
Čo sa týka batérie, tá síce nemá ideálnych 5000mAh, ale aj 4600mAh je dostatok a vydrží deň alebo dva pri nenáročnom používaní. Plus je tu rovno 100W nabíjanie, ktorým nabijete mobil za približne 35 minút, a teda sa nemusíte báť, ak zabudnete mobil nabiť. Za pár minút ho dobijete na polovicu. K tomu je to mobil, ktorý má aj 100W wireless nabíjanie, čo myslím, že je aktuálne najrýchlejšie wireless nabíjanie v mobiloch a rovnako za niečo cez polhodinu máte nabitý mobil aj bez káblovania.
Môžem povedať, že Honor Magic4 Pro príjemne prekvapil hneď v niekoľkých oblastiach. Ako stabilitou výkonu aj pri dlhej záťaži, tak veľmi kvalitnými fotosenzormi so všestranným využitím. Ak je to vaša priorita, určite ho z výberu nevynechajte. Zároveň ponúka príjemný dizajn, rýchle nabíjanie ako káblové, tak wireless. Jedine niekomu môžu vadiť príliš zaoblené okraje displeja. Len rátajte s cenou 1099 eur.