NOKIA XR20 |
NOKIA XR20 |
HMD sa snaží novým Nokia XR20 mobilom vybočovať z bežnej ponuky a prináša v ňom niečo viac, niečo odolnejšie a multifunkčnejšie, respektíve určené pre drsnejšie podmienky, či už do práce, na turistiku, alebo na športy. Je na to všetko vybavený už od základu, aj keď znovu s jedným detailom, ktorý mohol byť dotiahnutý lepšie.
Nokia XR20 je v základne upravenou X20 verziou, kde je to postavené na rovnakom procesore, niektoré veci sa zlepšili, niektoré znížili a niektoré doplnili. Čo je však hlavný rozdiel, mobil rovno od výroby dostáva tvrdý umelohmotný obal, ktorý zaistí, že mobil prežije aj pády z väčších výšok na betón.
Špecifikácie:
Display: 6.67 IPS LCD 1080 x 2400 pixels,, 550 nits, 6.67 inches, 107.4 cm2
Ochranné sklo: Corning Gorilla Glass Victus
Procesor: Snapdragon 480 5G (8 nm)
Pamäť: 128GB 6GB RAM
Kamera: 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.25", 0.8µm, PDAF, 13 MP, f/2.4, 123˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm
Predná kamera 8 MP, f/2.0 (wide), 1/4.0", 1.12µm
Senzory: Fingerprint (na power tlačidle), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer
Zvuk: Stereoreproduktory
Váha: 248 g (8.75 oz)
Porty: USB Type-C 3.0, 3,5mm jack
Baterka: Li-Po 4630 mAh, Fast charging 18W, Fast wireless charging 15W
Rozmery: 171.6 x 81.5 x 10.6 mm
Odolnosť: IP68 (do 1.5m na 60 min), pád z výšky 1,8 metra
HMD tu spravili zaujímavý mix kvalitných vecí a, žiaľ, aj slabších, respektíve poddimenzovaných. Teda ponúkli ako tvrdý obal, tak aj tvrdé Gorilla Glass Victus sklo, kde nešetrili, procesor je decentná stredná trieda, pamäte a miesta je dostatok, aj keď displej je len LCD. Síce lepší ako v X20, ale v tomto mobile je to stále málo. Neskôr si to priblížime. Celé je to vodotesné, čo je veľké plus a rovnako je plusom aj bezdrôtové nabíjanie. Aj keď wireless možno mohli obetovať za väčšiu batériu.
Dostanete tak veľký 17 - centimetrový mobil aj so slušnou 248 - gramovou váhou. Je to aj cena za tvrdý vonkajší obal. Na druhej strane už si naň žiadny obal nemusíte dávať. Materiály sú z mäkšieho plastu, pogumované, sú príjemné na dotyk a dizajnovo sú na tento typ mobilu v pohode. Vďaka týmto materiálom má mobil prežiť pád na betón do výšky 1,8 metra.
Ochranný obal je prerušený na bokoch, kde sú tlačidlá, na jednej strane je Google assistant tlačidlo, na druhej volume a power. Pričom v power tlačidle je aj senzor odtlačkov prstov. Náležite tomu je power tlačidlo hlbšie vsunuté a zdá sa mi, že ho musíte stlačiť až príliš, aby sa aktivovalo. Možno mohlo mať v sebe ťuknutie alebo nejakú lepšiu odozvu, ale dá sa naň zvyknúť.
Zaujímavosťou je ďalšie doplnkové tlačidlo, ktoré je určené na vyvolanie núdzových kontaktov. Teda sami si zadefinujete, ktoré kontakty považujete za núdzové. Čiže ak sa vám niečo stane a niekto bude potrebovať pomoc, môže len kliknúť na tlačidlo a vybrať kontakt. Zaujímavý doplnok.
Displej je zapustený až pod okrajmi plastového rámu a pri páde tak nemá priamy dotyk so zemou. Displej je tu však len LCD, síce s 550 nitovým podsvietením, čo je lepšie ako minule X20 s 450 nitovým podsvietením, ale v tomto mobile by sme čakali viac. Na vnútorné priestory je dostatočný, ale vonku za slnka je to málo. Hlavne na tento mobil, čo by bol odolný, určený do práce, na turistiku alebo športy. Teda za jasného dňa je displej málo viditeľný, musíte si zatieniť, alebo nastaviť ho, aby ste lepšie videli, na lyžovačke to môže byť problém. Je to škoda, lebo s AMOLED displejom by bol mobil veľmi dobrý a možno by nevadila ani mierne vyššia cena. Rovnako LCD displej nie je práve pravidelne podsvietený, vidieť tiene po bokoch a aj pod kamerou.
Vpredu nájdete základnú 8 MP kameru v kruhovom výreze, vzadu je to zaujímavejšie, vo vyvýšenom štvorci máte dve kamery a prekvapivo dva LED blesky. Znamená to hlavne väčšiu svietivosť, napríklad v noci, ak sa zabudnete na túre v lese. Zároveň má mobil aj SOS signál, ktorý vie kamerami vytvárať. Ak sa vám niečo stane, môžete ho zapnúť, odpadnúť a čakať, či to niekto uvidí a zachráni vás.
Samotné zadné kamery sú tak len dve, sú to 48 MP klasická a 13 MP ultrawide, sú to decentné kamery. Nie sú výnimočné, ale mobil ani nie je určený na extra fotenie. Viete s ním spraviť slušné fotografie prírody, dobre funguje aj nočný režim, ktorý vie večer zachytiť aj farby. Z videa viete zachytávať štandardné 1080p/30fps, ale aj širokouhlé v kino režime, je tu dual natáčanie s kamerou vpredu aj vzadu, časozber, ale aj časozber so spomalením určitého momentu.
Čo sa týka výkonu, je tu Snapdragon 480, ktorý HMD použilo aj v X20 verzii a ponúka výkon strednej triedy. Je až škoda, že ho Snapdragon takto označil, keďže vyvoláva dojem low-endu, ale reálne preskakuje celú 600 sériu a doťahuje sa na Snapdragony 720 a 730. S výkonom tak budete v oblasti, kde vám nebude trhať systém, aplikácie a prakticky ani hry na nejakých stredných detailoch..
Antutu 9
Netreba sa tak označenia 480 báť, pekne pôjdu aj náročnejšie 3D hry a zároveň je tu výhoda, že sa procesor nezahrieva. Vydrží aj 45 - minútový stress test v novom Antutu, čo už len tak nejaký mobil nevydrží, keďže benchmark rozpaľuje procesor na maximum a všetky výkonné procesory postupne dosiahnu 45 stupňov, pri ktorých už benchmark skončí. Tu ide najviac na 37 stupňov a viac nerieši.
Systém je tu čistý Android, čo má výhodu, že žiadny skin ho nespomaľuje, ale na druhej strane tu nie sú žiadne predinštalované utility a doplnky, ktoré sa môžu pri jeho určení zísť. Tie si musíte posťahovať. HMD tu však hotfixy na systém distribuuje rýchlo a sľubuje tri roky updatov systému.
Batéria je 4630 mAh, čo je decentné, aj keď škoda, že keď už robili takýto mobil, nedali aspoň 5000 mAh. Stále však dostanete slušné dva dni výkonu aj pri vyššej záťaži a pri priebežnej záťaži aj viac. Nízky procesor až toľko nežerie a ak idete na výpravu do lesov, tak vydrží.
Nokia XR20 veľmi zaujímavý mobil do drsných podmienok, či už na turistiku, na šport, do hôr, ale aj do práce. Vyzerá to tak, že vďaka obalu a Victus sklu vydrží dosť veľa a navyše má bezpečnostné prvky, ako SOS svetlá, tlačidlo na núdzové kontakty. Zároveň je v tejto cenovej triede vodotesný a má aj wireless nabíjanie. A čo tá nedotiahnutá vec? Displej. Ten je LCD a je to škoda, keďže hlavne na vonkajšie aktivity by bol vhodný oveľa jasnejší displej. Možno keby mal telefón dotiahnutý tento detail, bol by priam ideálnym spoločníkom. Tak či tak, ak hľadáte odolný mobil aj s vodotesnosťou, môžete sa naň pozrieť.
Mobil sa ešte len dostáva do ponuky obchodov a cena začína na 459 eurách.