SAMSUNG GALAXY Z FLIP5 |
SAMSUNG GALAXY Z FLIP5 |
Samsung toto leto predstavil a rovno prináša svoje nové otváracie mobily, a to ako Fold, tak Flip. Oba sú už vo verzii 5 a hlavne Flip má v sebe úpravy, ktoré ho posúvajú o generáciu vpred. Ale Samsungu už teraz prišla aj rovnocenná konkurencia, kde rovnako Motorola posunula svoje véčko o generáciu vpred s Razr 40 Ultra. Oba vyzerajú, akoby vyšli z jednej továrne, len s malými rozdielmi.
Nová generácia prichádza ako s veľkými prednými displejmi, štandardnými ohybnými vnútornými displejmi, ale tentoraz aj s nulovou medzerou v zatváraní, a tak obe zatvorené strany budú rovnobežné. Je to tak celé dizajnovo dotiahnuté a zároveň veľmi kompaktné. Plus Samsung svoju verziu ponúka v štýlových pastelových farbách.
Konkrétne parametre Flip5 sú:
Dostanete tak mobil so Snapdragonom 8 Gen 2, čo je aktuálne najvyšší procesor (Razr má starší Gen 1 plus), dva AMOLED displeje, dve základné kamery a už štandardne menšiu batériu. Menšej batérie je škoda, ale otvárací systém zaberie v mobile svoje miesto, rovnako aj dva displeje a aj high-endový čip. Ak si spomenieme na Flip3, tak ten mal 3300mAh, teraz je 3700mAh v posledných dvoch verziách pekný upgrade. Nie je to až tak málo a jeden deň aj vyššej záťaže mobil vydrží.
Dizajn je teraz veľmi dobrý, ako vzhľadovo tak aj farebne. Samsung zostáva pri príjemných farbách. Pričom spodnú prednú stranu budete mať vždy farebnú a sklenenú, vrchná bude celá sklenená a čierna, keďže skrýva pod sebou displej a zároveň aj dve kamery. Je to pekný dizajn a vytvára aj zaujímavý kontrast oboch strán.
Samotné displeje sú oba AMOLED, vonkajší má 3,4" a 720x748 px rozlíšenie, čo je prakticky polovičná veľkosť oproti vnútornému, ten má 6,7" a 1080x2640 px rozlíšenie, ale aj HDR a 120Hz. Vnútorný je tak plnohodnotný, ale aj na vonkajšom máte dostatok možností, či už na selfie kameru, alebo aj na sledovanie videí v jednej ruke, ak nechcete mobil otvárať. Samozrejme, cez ten viete aj zdvíhať telefón.
Zároveň čakajte, že vonkajší displej je zakrytý čiernym sklom a displej je pekne zamaskovaný. Allways-on prvky tak veľmi dobre vyniknú. Až keď si rozsvietite celý displej, už vidíte jeho štvorcový dizajn, ale s miernym výrezom v pravej spodnej polovici, kde obchádza kamery (Razr má displej, ktorý prechádza aj okolo kamier).
Celé je to v kovovom tele, vďaka čomu mobil v zohnutom stave pôsobí pevne a masívne a samotný mechanizmus zatvárania týmto mobilom dodáva na pevnosti. Na stranách mobilu sú štandardné volume a power tlačidlá, pričom power má v sebe čítačku odtlačkov prstov. Na spodnej strane nechýba štandardný USB-C port.
Ak mobil otvoríte, dostanete bežný mobil len s displejom, ktorý nie je pokrytý sklom, ale je na ňom len ochranná fólia. To by vôbec nevadilo, jediné čo vás môže mierne vyrušovať, je malá priehlbina v strede, ktorú firmy ešte neodstránili. Veľmi rýchlo sa však na to dá zvyknúť. Vďaka absencii skla sa tento displej nikdy nerozbije, ale fóliu viete poškriabať. Aj keď posledné verzie už majú zdanlivo pevnejší materiál, do ktorého len tak nechtom nezaryjete.
Otvárací mechanizmus je pevný a viete si zafixovať mobil prakticky v každej polohe a napríklad tak pozerať filmy, alebo použiť mobil ako statív alebo aj ako hodiny. Plus niektoré aplikácie sa už štandardne automaticky rozdelia na dve polovice, keď mobil ohnete, špeciálne Youtube, alebo foto aplikácia. Malá nevýhoda v pevnejšom otváracom mechanizme je jeho náročnejšie otváranie. Musíte si na to nacvičiť pohyb, ktorý vám bude vyhovovať.
Celé to dopĺňajú kamery, pričom môžete fotiť cez dve vonkajšie kamery alebo jednu selfie vnútornú. Aj keď keďže má mobil veľký vonkajší displej, viete na selfie veľmi dobre použiť aj kvalitnejšie vonkajšie kamery. Vnútorná bude vhodnejšia len na videohovory.
Vonkajšie kamery sú 12MP a 12MP pričom jedna hlavná má wide nastavenie, druhá ultrawide a to rovno 0,5x teda širšie ako na bežných mobiloch. Zachytí tak väčšiu scenériu. Oba fotoaparáty sú zároveň kvalitné, majú veľmi dobrú farebnosť a ostrosť a na bežné fotenie vám viac nebude treba. Možno by nebola zlá ani zoom kamera. Môžete si však zoomovať digitálne do 10x. Samozrejme, kamery ponúkajú plné možnosti štandardného fotenia, a teda panorámy, spomalené, zrýchlenie video, nočné fotenie a všetko čo k tomu patrí. Videá tu môžete natáčať aj v 8K.
Z hardvéru ponúka Flip5 výkonný Snapdragon 8 Gen 2 procesor, ktorý dopĺňa 8GB RAM a spolu ponúknu vysoký výkon a aj dostatok pamäte na bežné používanie. Popritom má mobil má aj veľmi rýchle SSD, ktoré je na 3500MB/s na čítanie a 3200MB/s na zápis. Je to rýchlosť, ktorá by vás nijako nebrzdila ani v PC, nie to ešte v mobile.
Procesor tu napriek malému telu ponúka plný výkon a prekvapivo dlho ho aj drží. Síce z neho nedostanete maximum ako na štandardných mobiloch, ale je to tesne. V Antutu 9 dosiahlo bodov 1,16 milióna bodov, štandardné 8 Gen 2 mobily idú cez 1,2 milióna, čo nie je vôbec zlé. Zrejme sa len v niektorých testoch viac zahrial a mierne spomalil.
Graf malé zníženie ukazuje:
Mimochodom, už je vonku nové Antutu 10, na ktoré zrejme v testoch postupne prejdeme a tam sú vyššie čísla mal tam 1414800 bodov (387775, 486917, 277250, 262858). Má trochu rozsiahlejšie testy a zrejme hlbšie testuje nové možnosti grafík.
Systém je tu Android s OneUI nadstavbou prispôsobenou na otváracie mobily. Špeciálne je tu úprava pre predný displej, ktorý ponúka ako základný čas, tak nechýba foto aplikácia, samozrejme, notifikácie, kalendár, stopky, počasie, kontakty, nahrávanie a podobné prvky. Aj keď nie je tak neobmedzený ako pri Razr a nespustíte tu každú aplikáciu, ale viete si zatiaľ vo vnútorných nastaveniach mobilu odomknúť experimentálne možnosti a minimálne pridať mapy a Youtube, čo sú dve aplikácie, ktoré tam reálne aj viete využiť. Totiž nie všetky sa vám bude chcieť otvárať mobil, aby ste sa navigovali, alebo si chcete pozrieť len video v malom formáte. Pritom každú aplikáciu, ktorú otvoríte na malom displeji, po otvorení uvidíte rovno na veľkom a zväčší sa na celý displej. Vnútorný displej už funguje štandardne ako pri bežných mobiloch.
Batéria je tu 3700mAh, čo je síce menej ako v štandardných mobiloch, kde býva medzi 4000 a 5000mAh, ale stále to bude byť dostatočné na jeden deň plného používania alebo dva dni priebežného používania. Nabíjanie je tu 25W a batéria sa nabije za hodinu a dvadsať minút. Viete nabíjať aj wireless s 15W výkonom, a ak chcete nabiť hodinky, alebo slúchadlá, mobil má 4.5W spätné nabíjanie.
Celkovo je Flip5 pekným posunom vpred hlavne vďaka veľkému prednému displeju a vylepšenej konštrukcii. Poteší aj znovu výkonnejší procesor, ktorý prekvapivo nie je výrazne brzdený. Cena je náležite tomu všetkému vyššia a viete ho kúpiť približne za tisícku s odkúpením starého mobilu.