NOKIA C32 |
NOKIA C32 |
Mobily majú rôzne cenové kategórie, kde sú rozdelené hlavne podľa výkonu, ale aj kvality spracovania, displeja, kamier. Čím kvalitnejšie, tým je cena vyššia. Nie každý však potrebujete 1000-eurový mobil, ani 500 eurový, niektorí ani 300-eurový a niekomu stačí 100-eurový. Špeciálne podaktorým stačí len telefonovanie a prípadne základné browsovanie na internete. Pre nich tu je aj Nokia C32, na ktorú sa teraz bližšie pozrieme.
Nokia, teda HMD, je doma v kategórii lacnejších a mainstreamových mobilov, kde posledné roky nechce zbytočne ísť do high-endov a neriskuje tak straty. To jej ponúka priestor na zaujímavé experimenty, ako sú odolné alebo aj opraviteľné mobily a to ešte predtým, ako ju donúti EU nariadenie, ale zároveň si ide svoje v tlačidlových mobiloch a aj low-end dotykovej sfére. V tom základe je tu C32, ktorý ponúka základné parametre za nízku cenu:
Je to 120-eurový mobil, a tak dostanete základný 60 Hz LCD displej, pridáva sa starší 22 nm procesor Unisoc 9863A1, ale nechýba veľká 5000mAh batéria a dostatočná pamäť.
Čím Nokia C32 v tejto kategórii zaujme, je dizajn, kde HMD spojilo lesklý a na dotyk kvalitný zadný kryt s kovovým obalom kamier. Celé to pekne zabalilo v puzdre so zoseknutými hranami len na vrchu a naspodku mierne prechádzajúcom do zaoblenia. Samotná konštrukcia tu vyniká a je ako z vyššej kategórie mobilov. Na hrane mobilu sú štandardné volume tlačidlá, power tlačidlo so senzorom odtlačkov prstov, nechýba USB-C a v týchto lacnejších mobiloch je štandardom aj 3,5 mm jack na klasický headset.
Displej je tu LCD so 60Hz obnovovacou frekvenciou a 720p rozlíšením. Ako rozlíšenie, tak aj refresh sú na tento mobil dostatočné a na bežné používanie nie je problém. Nečakajte však ani vysoký jas, čo pocítite za slnka, kde displej bude slabšie viditeľný. Nie je to úplne zlé, ale je to tesne.
V displeji je véčkový výrez na kameru, ktorá je 8MP, ale na selfie funguje slušne, rovnako ako aj na odomkýnanie mobilu. Zadné kamery sú 50MP a 2MP na makro. Obrázky z nich vidíte:
Základný 50MP senzor nie je zlý, ale ani v tejto kategórii neohúri. Za svetla a hlavne na blízko je veľmi dobrý, ale ak fotíte krajinu, už môžete miestami vidieť stratu detailov a ak sa už stráca svetlo, strácajú sa aj detaily. Nie som veľmi zvyknutý na fotenie s týmito základnými senzormi a pomalšími procesormi, miestami sa mi zdá, že som príliš skoro pohol mobilom a mierne fotku rozmazalo. Na nenáročné fotenie ale postačí. Makro 2MP je nejaký povinný doplnok v tejto sfére mobilov, neviem, či ho niekto využíva, ale väčšinou dostanete lepší výsledok hlavnou kamerou. 2MP to len zašumí a záber je len malý.
Z doplnkových funkcií je tu fotoaparát obmedzený síce na 2x zoom, ale ponúka ako priblíženie 50 MP fotky, pridáva aj 4x digitálny zoom. Z iných funkcií má fotoaparát už len nočný mód a makro. Nie sú tu ďalšie štandardné režimy fotenia. Nechýba, samozrejme, video, kde viete natáčať 1080p/30fps zadnou kamerou a 720p/30fps prednou.
Výkonovo je Unisoc 9863A v low-end pásme a síce má 8 jadier, ale sú to pomalé jadrá dopĺňané pomalou grafikou. V Antutu je výkon okolo 110 tisíc bodov, čo je pre porovnanie 10% z výkonu high-endov, ale na druhej strane aj za 10% ceny, takže to aj sedí. Aj keď v tejto oblasti nájdete aj rýchlejšie mobily.
V zásade s tým čakajte pomalší chod systému, kde aplikácie sa pomalšie otvoria, stránky na webe sa pomalšie načítajú, ale ak vám nejde o rýchlosť, tak nemusíte riešiť. Prekvapilo má mobil stále rýchle rolovanie, či už v systéme, alebo v aplikáciách. Síce obrázkom trvá dlhšie, kým sa zobrazia, ale rolovanie a prepínanie sú dostatočne rýchle. Niekedy animácie prechodov alebo otvárania menu v systéme zasekajú, ale nie je to niečo také, že by ste museli dlho čakať
V mobile u nás dostanete 4GB verziu so 64GB flash, kde 4GB je na takýto mobil postačujúce a ak by ste aj veľa aplikácií pootvárali, automaticky je pridaná virtuálna pamäť z flash, a to 3GB. Tá je síce pomalšia, ale pri tomto mobile to nevadí. Flash tu rovnako nie je najrýchlejší, respektíve procesor z neho vie načítavať rýchlosťou 300MB/s a zápis je 200MB/s.
Pre porovnanie v Antutu 10 ma má mobil skóre 141264 (48149, 14547, 45929, 32636).
Systém je tu takmer čistý Android 13, ktorý ponúka príjemný dizajn s novým dizajnom rýchleho menu, nastavení a aj farebných tém. Do systému si Nokia dáva len svoju aplikáciu My Device, čo je jej spojenie so zákazníkmi, pridaný je Netflix, Facebook, a je tu aj FM rádio aplikácia. Plus nechýba základná ponuka Google aplikácií.
Jedna vec, čo mi však z nejakého dôvodu nešla, bolo pripojenie na moju wifi, mobil sa stále odpájal, možno pre nejakú nekompatibilitu (má len podporu 2,4 Ghz a maximum 64 Mbps). Keď som ho pripojil na wifi iného mobilu, tak išiel bez problémov. Neviem presne dôvod tohto správania, doteraz s tým žiadna Nokia nemala problém.
Samotná 5000mAh batéria je v tejto triede samozrejmosť a samozrejmosť je aj to, že dlho vydrží. Totiž procesor je slabší, nezaťažuje batériu, rovnako ani vysoké podsvietenie displeja, a tak s plným nabitím dá aj tri dni bez problémov. Respektíve triede používateľov, pre ktorých je mobil ideálny a teda nenáročnejšíim používateľom vydrží aj týždeň. Nabíjanie však potrvá dve a pol hodiny.
Celkovo je Nokia C32 presne ponuka v low-end triede, kde za túto cenu dostanete náležitý procesor, fotoaparáty a displej, ale mierne z nej vyčnieva dizajnom a konštrukciou, ktorou by sa dala zaradiť o kategóriu vyššie. Čo by som si asi aj v tejto cene vytkol, mohol tu byť už vyšší procesor. Nokia má v tejto cene aj starší G21 mobil, ktorý má o trochu rýchlejší procesor, ale ak ste nenároční a ide vám hlavne o dizajn a dobrý pocit z držania mobilu, tak C32 bude dobrá voľba.