XIAOMI REDMI NOTE 13 PRO+ |
XIAOMI REDMI NOTE 13 PRO+ |
Xiaomi tento rok odštartovalo štandardne svojou novou Redmi Note sériou, do ktorej zahrnulo päť modelov a pridalo k nim rovno aj tri Poco modely. Zatiaľ čo Poco sú pre mládež so snahou o štýl, Redmi sú decentnejšie pre mainstream a ukazuje sa to ako na dizajne, tak aj na výkone.
Xiaomi teraz má dve základné Redmi note 13 verzie, a to 4G a 5G, pridáva sa Pro verzia s vyšším výkonom a rovno 4G a 5G verzia a najvyššia Pro Plus verzia, ktorá ešte zvyšuje výkon, ale hlavne je zameraná na rýchle nabíjanie. Znovu tak má super 120W nabíjanie, aj keď ostatné parametre nie sú až také vysoké.
Procesor je tu v štandardnej v strednej triede, ale je v nižšej verzii, ako má lacnejší Poco X6 Pro. Na druhej strane má spomínané rýchlejšie nabíjanie a kvalitnejšie kamery. Všeobecne, ak chcete výkon, beriete Poco a ak skôr kamery, tak Redmi.
Dizajnovo je nová Redmi 13 séria teraz veľmi pekná, pričom v každej verzii sú základom dve veľké kamery. V Redmi 13 Pro + sú dve veľké, doplnené jednou malou, plus zadné zafarbenie kamery oddeľuje od prvej strany, kde je ešte farebne oddelená podlhovastá kamera. Je to veľmi príjemné na pohľad a aj na dotyk, pričom sklo je mierne zdrsnené. Samozrejme, priložený je aj ochranný obal.
Nakoniec Xiaomi stále do balení dáva všetko a teda okrem mobilu ponúka aj nabíjačku, kábel a aj obal. Zrejme čoskoro to už EU zákon zakáže, ale je prekvapivé, že to ešte pridávajú. Ostatné firmy sa snažia znižovať ako veľkosť balenia, tak cenu. Plus ako doplnok je tu aj nalepená ochranná fólia na displeji.
V tejto verzii je mobil so zaoblenými hranami a aj zaobleným displejom. Ak teda nemáte radi zaoblené displeje, nebude to pre vás. Na druhej strane, zaoblené hrany sa dobre držia a vytvára to luxusný dojem. Samotný displej je tu slušný s 1220p rozlíšením, teda niečo medzi 1080p a 1440p, a rovno so 120Hz frekvenciou a aj 1800-nitovým jasom na maxime. Displej tu nesklame.
V displeji je umiestnená 16MP kamera na selfie fotografie a do displeja je pridaný aj senzor odtlačkov prstov. Mobil ešte dopĺňa USB-C port a štandardné tlačidlá. Nie je tu 3,5mm jack a Xiaomi stále pridáva aj IR blaster, ak by ste chceli niečo mobilom ovládať aj takto.
Kamera je tu hlavná 200MP, pridáva sa 8MP ultrawide a, samozrejme, 2MP makro, čo je len obligátna doplnková kamera, aby tam neboli len dve. Ale treba povedať, že 200MP je kvalitná a v tejto cenovej kategórii nesklame. Senzor je určite lepší ako 64MP senzor v Poco X6 Pro, tento je citlivejší, ostrejší a hlavne v noci a za tmy zachytí viac detailov a bez výraznejšieho rozmazania.
S hlavnou kamerou viete spraviť aj plný 200MP záber, na čo má aplikácia aj vlastný mód, pridáva sa aj mód dokumentov, portrét, noc a nechýba výber doplnkových režimov, ako Pro, panorama, krátky film, spomalený záber, časozber alebo dlhá expozícia. Video nahráte maximálne do 4K/30 fps.
Procesor je v mobile Dimensity 7200 Ultra, čo je procesor presne uprostred dnešnej strednej triedy, kde 700 tisíc Antutu bodov je úplne v poriadku na túto triedu. Neprekvapí, ale ani nesklame. Znamená to však, že mobil pôjde pekne plynulo, plynulé bude rolovanie cez browser, aplikácie by mali stíhať bez problémov. Jediné čo mierne sekalo, bolo Google news, ktoré zrejme nemá dobre optimalizované načítavanie. Pri tomto procesore by nemal byť problém. Čo je však výhoda procesora, je jeho šetrnosť batérie aj pri záťaži. Ukazuje to Antutu test - zoberie len 4%- 5% batérie a teplota sa zvyšuje len pomaly. High-endové procesory berú aj 8-9%.
Čo sa týka rýchlosti SSD, je tu decentná rýchlosť s 2000MB/s na čítanie a 1500MB/s na zápis. Je to úplne bezproblémová rýchlosť na tento procesor a ani na PC si s takouto rýchlosťou nevšimnete viditeľné spomalenie. V oblasti pamätí to pekne doplní 8GB alebo 12GB RAM. Tu ak chcete mobil na čo najdlhšie, určite zoberte rovno 12GB verziu. Poslednou dobou sa síce nároky na pamäť v systéme už výrazne nezvyšujú, ale pre istotu, ak by sa niečo posunulo, budete mať na roky vystarané.
Systém je tu ešte MIUI 14 bežiaci na Androide 13, keďže sem ešte Xiaomi nestihlo pridať Hyper OS, ale čoskoro by mal update prísť. Stále však Hyper OS neberte ako nový systém, ale len ako update na MIUI s niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Samotný systém má Xiaomi už dobre doladený, je tu všetko potrebné a hlavne tu už nie sú reklamy a kontroly po nainštalovaní aplikácií. Máte tu všetky Google aplikácie a Xiaomi pridáva aj svoje, hlavne na čistenie a správu mobilu. Ale má aj svoj prehliadač, svoju Mi Video aplikáciu podobnú Tik-Toku a rôzne drobnosti.
Čo je, samozrejme, najlepšie na mobile, je rýchlosť nabíjania. 120W nabíjaním máte mobil nabitý kompletne za približne 20 minút - a to pri veľkej 5000mAh batérii. Je to veľmi dobrá kombinácia. Na jednej strane stačí zapojiť do siete pár minút pred odchodom z domu a máte dosť napájania na celý deň. Ak nabijete úplne, plná batéria vám vydrží dva dni, eventuálne aj tri, keďže procesor je veľmi šetrný.
Celkovo berte Xiaomi Redmi Note 13 Pro Plus, ak chcete mobil s dlhým názvom, ale hlavne, ak chcete mobil so super rýchlym nabíjaním. Plusom je tu aj pekný luxusný dizajn, slušná hlavná kamera. Displej nezaostáva, ale nie každému padne dobre zaoblenie displeja. Procesor je v štandarde strednej triedy, ale je dostatočne šetrný a ak nepotrebujete extra výkon, môže to veľmi zaujímavý mobil. Plus jeho pozitívnom je aj vodeodolnosť.