SAMSUNG GALAXY A35 5G |
SAMSUNG GALAXY A35 5G |
Samsung po Galaxy S24 sérii predstavil svoje tohtoročné verzie A mobilov pre strednú triedu. V nej prináša A35 a A55 verzie, ktoré sú určené pre bežných, menej náročných používateľov, ktorí chcú kvalitný displej, dostatočnú rýchlosť a príjemný dizajn.
My sa pozrieme na A35, ktorá je nižšou, ale stále dostatočne výkonnou verziou v ponuke. Tá si zachováva dizajn z minulého roka, ale zvyšuje výkon, zlepšuje kamery a namiesto displeja s véčkovým výrezom už má štandardný kruhový výrez.
Špecifikácie ukazujú decentnú konfiguráciu, ktorá neprekvapí, ale ani neurazí. Hlavne tento mobil berte, ak chcete batériu s dlhou výdržou a stačí vám aj výkon v strednej triede.
Mobil prichádza už v štandardizovanom dizajne Galaxy mobilov, kde ponúka tri zadné kamery a tento rok aj takmer ploché hrany. Tu sú ešte zaujímavo upravené malým výstupkom okolo tlačidiel, kde je hrana zaoblená. Mierne to oživuje hranu mobilu a tlačidlá sú príjemné na stláčanie. Na hrane ešte nájdete USB-C port. Nehľadajte tu 3,5mm jack.
V tejto ružovej farbe je inak mobil veľmi pekný, ale ani ostatné farebné verzie určite nesklamú. Zadná strana je plastová, ale zrejme ju ani nerozpoznáte od skla. Je príjemná na dotyk a aj na vzhľad. Vzadu ju dopĺňajú tri kamery a blesk. Vpredu je, samozrejme, sklo a to prekvapivo rovno Victus plus, takže by malo byť pevné. Čo je zaujímavé, z celej konštrukcie je rovno IP67 vodeodolnosť a teda mobil len tak neutopíte.
Samotný displej je, samozrejme, AMOLED, teraz už vyššia kategória s výrezom na kameru a nie véčkom. Stále 1080p rozlíšenie, 120Hz, 1000 nitový jas a nechýba ani senzor odtlačkov prstov pod displejom. Ako zvyčajne pri Samsungoch čakajte dobré farby a slušný jas.
Čo sa týka kamier, vpredu je 13MP selfie kamera dostatočná na decentné selfie fotografie. Vzadu sú tri kamery, a to 50MP, 8MP a 5MP, kde oproti predchádzajúcej verzii stúpla s megapixelmi hlavná kamera. Tá zachytáva pekné fotografie hlavne cez deň, kde nesklame pri bežnom fotení, rovnako ultrawide je decentná a ponúka podobnú kvalitu, ale dopĺňa to makro kamera s 5MP senzorom. Je to oveľa zmysluplnejšie ako 2MP minimakro kamery, ale je otázne, či to využijete. Možno tam skôr mohol byť optický zoom.
Z funkcií je tu štandardná ponuka, v ktorej hneď Samsung vytiahol zábavný mód s rôznymi nálepkami, pridal portrétový mód, foto, video mód, kde video natočíte do 4K 30 fps. Z doplnkových funkcií pridal profesionálny foto a video mód, nočný mód, jedlo, panoramu, makro, spomalenia, zrýchlenia. Pridaná je aj zóna AI s kresbami do prostredia a emoji avatarmi.
O výkon sa v mobile stará Exynos 1380, ktorý je prekvapivo dobrý. Ani nie tak vo výkone, ako nízkej spotrebe a vďaka nízkemu zahrievaniu. Mobil bez problémov prešiel celým stress testom Antutu a ani sa výrazne nezahrial. Prakticky sa zahrievanie zastaví na 40 stupňoch. Zároveň pri Antutu testoch berie len 3-4% batérie, čo je pôsobivo málo. High-endové mobily berú aj 8-9%.
Samotný výkon je uprostred strednej triedy, možno mierne nižšie. Väčšina týchto 350-eurových mobilov ide okolo tých 700 tisíc Antutu skóre. Tu to bude niečo cez 600 tisíc. Stále je to dobré v oblasti, kde je všetko na bežné používanie plynulé a bezproblémové.
Mobil je síce skôr na menšie hry a viete si zahrať aj náročnejšie hry ako Fortnite, ktorý pôjde skôr na 30 fps ako 60 fps. Zahrať si tak môžete aj Lego Fortnite. Keď sme pri hrách, Samsung tu spravil rovno zaujímavosť a pri inštalácii mobilu sa vás spýta na pohlavie a vek a rovno vám odporučí na predinštalovanie rôzne menšie hry. Mne predinštaloval Candy Crush, Solitaire a nejaké ďalšie menšie hry.
Čo sa týka konfigurácie, mobil je dostupný so 6GB alebo 8GB RAM, čo postačí, aj keď ak chcete mobil na viac rokov, pozerajte sa rovno po 8GB verzii. Úložisko je 128GB a 256GB, aj keď nie je najrýchlejšie, má 500MB/s na čítanie a zápis. To je úplný základ. Možno mohli potlačiť viac.
Samotný systém je tu štandardný One UI 6.1 na Androide 14, pričom tu dostanete päť rokov updatov a štyri verzie Androidu. Zároveň rátajte sa tým, že tu nie sú AI prvky, ktoré sú v S24 sérii, ale to zrejme ani nečakáte. Dostanete však už časom dobre doladený launcher so všetkým, čo by ste mohli potrebovať. Nechýba ani Gamehub, vlastný browser, vlastné store, kde je napríklad aj Epic launcher s Fortnite, na rozdiel od štandardného Play Store.
S čím rátajte, je batéria, ktorá vydrží. Je tu síce štandardná 5000mAh batéria, ale Exynos je k nej veľmi milý a aj pod výkonom berie len málo. Už sme to spomínali vyššie, kde aj pri plnej záťaži procesor neberie veľa z batérie. Môžete tak dlho hrať bez veľkého dopadu na batériu. Určite od mobilu čakajte 2 dni bezproblémovej výdrže. Samotné nabíjanie nebude najrýchlejšie a potrvá takmer jeden a pol hodiny pri 25W nabíjačke. Je škoda, že to Samsung ešte nezvýšil aspoň na 33W.
Celkovo v A35 dostanete príjemný mobil po každej stránke. Máte kvalitný displej, dostatočne rýchly procesor, dlhú výdrž batérie. Fotoaparáty sú za svetla slušné, v tme však neohúria. Je to všetko dobre postavené, aj keď škoda tej ceny. V cene okolo 380 eur je už drsná konkurencia aj s vyšším výkonom alebo rýchlejším nabíjaním. Na druhej strane, ak špecificky chcete Samsung, nechcete čínske mobily alebo chcete mobil v tejto triede aj s vodeodolnosťou, už nemusíte ani ďalej hľadať.